جمعه, 4 خرداد 1403 2024,May

معرفی دو بانک که 23 درصد سود سپرده ( تا 5 درصد بیشتر از سایر بانک ها ) به مشتریان دادند

24 خرداد 1401
معرفی دو بانک که 23 درصد سود سپرده ( تا 5 درصد بیشتر از سایر بانک ها  ) به مشتریان  دادند

به گزارش بانک اول بی شک بدون ریسک ترین محل برای سرمایه گذاری بانک ها هستند ٬ زیرا اگر تهدید بزرگ تورم را نادیده بگیریم ٬ در بانک ها اصل و سود پول شما تضمین شده است .

برای بسیاری از مردم این سوال پیش می آید که وجوه خود را در کدام بانک سرمایه گذاری کنند تا هم مطمئن باشد و هم سود بیشتری نصیبشان گردد.

تا همین چند سال پیش که موسسات اعتباری و بانک های تازه تاسیس آزادی عمل بیشتری داشتند ٬ نرخ سود سپرده ها هم در رنج بزرگی بالا و پایین می شد . ولی دستور شورای پول و اعتبار و نیز ادغام بعضی از بانک های کوچک تر بازار سود بانکی سر و سامان گرفت و همه بانک ها و موسسات اعتباری موظف به پرداخت سود سپرده مشخصی شدند.

بر این اساس در حال حاضر بیشترین نرخ سود سپرده بانکی 18 درصد است که به سپرده های سرمایه گذاری بلند مدت دو ساله و همچنین گواهی های سپرده یکساله تعلق می گیرد.

اما امسال دو بانک به سپرده گذاران خود در سال 1399 مبالغی تحت عنوان تفاوت سود قطعی به حساب مشتریان خود واریز کردند.

بانک ملت تا 5 درصد سود اضافه به حساب مشتریان خود که در سال 99 در این بانک سپرده گذاری کرده بودند واریز کرد. البته بانک ملت در سال گذشته هم تا 3.3 درصد سود بیشتر به حساب سپرده گذاران خود در سال 1398 واریز نمود.

بانک سینا هم امسال مبلغی حدود 50 میلیار تومان تحت عنوان سود قطعی بین مشتریان خود که در سال گذشته در این بانک سپرده گذاری کرده بودند واریز نمود.

شنیده ها حاکی است بانک ملت برای سپرده گذاران سال 1400 هم در سال آینده تفاوت سود قطعی را واریز می کند.

اخبار مرتبط
ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد. برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به نام بازار بین بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین بانکی گفته می‌شود.
گرفتن بهره پول جایز نیست. مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره): سود سپرده ربا و حرام است؛ مگر با معامله شرعیه در قبال سود معین.
این نرخ در هفته پایانی اسفندماه سال 1402 به 23.66 درصد رسیده بود که بالاترین نرخ بهره بین بانکی از آبان ماه به بعد محسوب می شود؛ بیشترین رکورد این نرخ در هفته نخست مهر 1402 ثبت شده است؛ نرخ بهره بین‌بانکی در پایان هفته منتهی به 5 مهر ماه سال 1402 با رکوردشکنی 10 سال به 23.80 درصد افزایش یافته بود.البته بعد از آن روند کاهشی نرخ سود بین بانکی آغاز شد و در هفته نخست آبان ماه به 23.71 درصد کاهش یافت و بعد ان آن وارد کانال‌های پایین‌تر شد.
حداکثر نرخ سود بانکی در سال ۱۴۰۲ هم ۲۲.۵ درصد باقی ماند؛ هرچند مقرر شد بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی، با انتشار اوراق سپرده گواهی خاص، سودهای ۳۰ درصدی هم ارائه دهند. سال ۱۴۰۱ بود که بانک مرکزی سقف نرخ سود سپرده بانکی را ۲۲.۵ درصد و سود تسهیلات را حداکثر ۲۳ درصد اعلام کرد و نرخ‌های بالاتر از آن تخلف اعلام شد. همچنین همان زمان مسئولان اقتصادی و بانکی کشور تاکید کردند که تصمیمی برای تغییر در نرخ سود بانکی ندارند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مهدی کاظمی
ارسال شده در : چهارشنبه 25 خرداد 1401

سلام و عرض ادب پارسال بیمه زندگی خاورمیانه ۸۳٪ سود مشارکت داد حتما پیگیر شوید

علیرضا احمدب
ارسال شده در : چهارشنبه 25 خرداد 1401

بانک ملت یک ماه ۴۰۰ میلیون پول که در بانک بود بهم بعد بک ماه سود نداد .. .بانک ملت شعبه مهستان .و هیچ مسئولی در بانک بهم پاسخگو نبود

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها