دوشنبه, 4 تیر 1403 2024,June

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟

30 مرداد 1401
کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟

به گزارش بانک اول به نقل از ایسنا طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان خرداد امسال، معادل 3707.2 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد 4.7 درصدی مواجه شده است.

همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه 9.1 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با 35.5 درصد و فروش اقساطی با 16.3 درصد است.

از نظر عددی نیز، در پایان خرداد سال جاری 338.4 هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، 9.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

عملکرد بانک‌های تجاری در وام‌دهی

 

از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل 772.8 هزار میلیارد تومان وام پرداخت کرده‌اند که با رشد 3.9 درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات 91.1 هزار میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته 5 درصد افزایش یافته است.

 

گفتنی است 11.8 درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به تسهیلات مرابحه با 32.4 درصد معادل 250.7 هزار میلیارد تومان بوده است.

علاوه بر این، 19.5 درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم 150.5 هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل 152.9 میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان خرداد امسال به مرابحه، فروش اقساطی و قرض‌الحسنه اختصاص یافته است.

بانک‌های تخصصی چقدر وام قرض‌الحسنه دادند؟  

همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان خرداد سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با 5.9 درصد افزایش از رقم 500.6 هزار میلیارد تومان به عدد 530.3 هزار میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل 27.8 هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش 9.4 درصدی در مقایسه با پایان سال قبل مواجه شده است.

گفتنی است که 5.3 درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.   

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان خرداد سال جاری 36.4 درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم 192.9 هزار میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال گذشته به میزان 188.1  میلیارد تومان بوده است.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که 18.4 درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان خرداد امسال به میزان 97.8 هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در وام‌دهی

طبق این گزارش، بررسی وام اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان خرداد امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با 4.7 درصد رشد به رقم 2404 هزار میلیارد تومان رسیده و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات 9.1 درصد (219.3 هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در پایان خرداد امسال 11.5 درصد رشد داشته است.

همچنین، 40.6 درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم 976.7 هزار میلیارد تومان بوده است.


 

اخبار مرتبط
با ابلاغ رسمی بانک مرکزی به بانک‌های عامل، پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به هر فرد فقط یک بار امکان پذیر خواهد بود.
یادآوری می‌شود افرادی که از طریق متابانک نسبت به افتتاح حساب نیکان نوین اقدام و کارت خود را فعال نمایند می توانند بر اساس میانگین حساب وام قرض الحسنه حداکثر به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بدون ضامن دریافت نمایند.
بانک برای ضمانت بازپرداخت اقساط این تسهیلات سپرده متقاضی را مسدود کرده و با توجه به اعتبار شغلی وی وام را پرداخت می‌کند. در صورتی که متقاضی وام کارمند دولتی باشد، سپرده وی مسدود نشده و تنها با ارائه یک معرفی نامه از محل کار خود امکان دریافت این وام را دارد.
تسهیلات بانکی با سودهای کم‌بهره به سهامداران شرکت سهام عدالت پرداخت می‌شود. سقف تسهیلات ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: