پنجشنبه, 30 شهریور 1402 2023,September

زمین‌های واگذاری باید زیرساخت و امکانات داشته باشند

30 شهریور 1401
زمین‌های واگذاری باید زیرساخت و امکانات داشته باشند

به گزارش بانک اول فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این‌که دولت تصمیم گرفته به خانوارهای دارای سه فرزند، زمین بدهد کار پسندیده‌ای است اما باید ببینیم چقدر از تجارب گذشته در این زمینه استفاده شده است؛ چرا که در برخی دولت‌های پیشین هم طرح‌های واگذاری زمین به خانواده‌ها مطرح بود. اگر آن برنامه‌ها موفق بوده جای بحث نیست اما اگر فقط منتج به این مساله شود که بازار فروش زمین شکل بگیرد کمکی به تولید مسکن نخواهد کرد.

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان تاکید کرد: در بعضی از نقاط کشور برای پروژه جهش تولید مسکن، زمین فراهم شده اما به دلیل نبود زیرساخت‌ها و امکانات و توجیه‌پذیر نبودنِ سرمایه‌گذاری روی این زمین‌ها سازندگان بخش خصوصی و دولتی حاضر به سرمایه‌گذاری در آنها نشدند.

پورحاجت با بیان این‌که ساخت مسکن با اعداد و ارقامی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده امکان‌پذیر نیست، بیان کرد: برای بخش خصوصی، ساخت مسکن با قیمت متری ۴.۷ میلیون تومان امکان‌پذیز نیست؛ زیرا هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن کمتر از متری هفت میلیون تومان تمام نمی‌شود. مشکلاتی هم درخصوص تامین تسهیلات و آورده متقاضیان وجود دارد.

عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان با اشاره به گذشت یک سال از وعده وزارت راه و شهرسازی درخصوص مقدمات ساخت یک میلیون واحد مسکونی یادآور شد: گفته می‌شود برای ۱.۶ میلیون واحد تامین زمین صورت گرفته اما در بعضی نقاط کشور زمین برای طرح جهش تولید مسکن وجود ندارد. برعکس در بعضی نقاط زمین  هست و متقاضی ساخت نیست. این نشان می‌دهد شاکله این برنامه دچار  مشکلاتی است.

پورحاجت تاکید کرد: قرار نیست دولت در بیابان به مردم زمین بدهد بلکه باید زمین قابل سکونت بدهد. یعنی زیرساخت‌ها، خدمات، انشعابات و امکانات وجود داشته باشد. دولت باید بگوید چه مقدار می‌خواهد در زمینه زیرساخت‌ها هزینه کند و آیا توانایی تامین نقدینگی سنگین این زیرساخت‌ها را دارد. دستگاه‌های خدمات‌رسان دولتی در بعضی از شهرها صراحتا به سازندگان می‌گویند باید خودتان هزینه زیرساخت‌ها و شبکه‌های آب و برق و گاز را بر عهده بگیرید. با این اوصاف چگونه دولت می‌خواهد مردم را صاحب مسکن کند.

او با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن در دولت دوازدهم گفت: اوایل آن طرح اعلام کردند که می‌خواهند با متری ۲.۷ میلیون تومان مردم را صاحب خانه کنند. خوب حالا آمار بدهند که در طول سه چهار سال اخیر چه تعداد از آن ۴۰۰ هزار واحدی که قرار بود با متری ۲.۷ میلیون تومان به دست مردم برسد تکمیل شده است./ایسنا

اخبار مرتبط
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پرند با اعلام اینکه مالیات واحدهای مسکن مهر پرند ۲۰ میلیون نیست، گفت: این مالیات بر عهده سازندگان است نه خریدار.
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تنها راه خانه‌دار شدن کارگران را تشکیل تعاونی‌های مسکن کارگری، اختصاص زمین رایگان و وام بلند مدت با اقساط کم دانست و گفت: باید از ظرفیت بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون برای پرداخت وام ساخت مسکن کارگری استفاده شود.
یک کارشناس مسکن تاکید کرد: به طور قطع در نیمه دوم سال قیمت مسکن بالا نخواهد رفت. سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران بر این باور است که ثابت ماندن قیمت دلار، ارز و در کنار آن نهاده‌های ساختمانی موجب شده تا شاهد آرامش در بازار مسکن باشیم.
طرح فروش متری مسکن از طریق بورس، مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و به زودی شکل اجرایی به خود می‌گیرد؛ از جمله مزایای این طرح می‌توان به نوسازی بافت‌های فرسوده، پوشش ریسک تورم بازار مسکن و امکان خرید آپارتمان برای متقاضیان مصرفی اشاره کرد

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات