شنبه, 12 اسفند 1402 2024,March

فوری؛ این ۱۱ بانک چک‌های کاغذی را حذف می‌کنند

14 آذر 1402
فوری؛ این ۱۱ بانک چک‌های کاغذی را حذف می‌کنند

طبق اعلام بانک مرکزی، بزودی بانک‌های ملی و ملت به عرضه کنندگان چک‌های الکترونیکی می پیوندند.

به گزارش بانک اول، به گفته مسئولان، تاکنون ۱۱ بانک خدمت چک الکترونیکی را ارائه می‌کنند و بیش از ۴۰ هزار مشتری تحت پوشش این خدمت قرار دارند، ابزاری که می‌تواند در تسریع صدور چک و حذف جعل نقش آفرینی داشته باشد.

بر اساس تبصره الحاقی به ماده یک قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، امکان صدور چک‌های الکترونیکی (داده پیام) به صورت قانونی فراهم شد و این نوع چک نیز مشمول قوانین و مقررات مرتبط با چک‌های کاغذی قرار گرفت. در راستای اجرایی شدن صدور چنین چک‌هایی هم بانک مرکزی مکلف شد ظرف یک سال از لازم الاجرا شدن این تبصره، زیرساخت‌ها و اقدامات لازم برای صدور و مطالبه چنین چک‌هایی را فراهم کند سرانجام هم ۲۱ آبان سال گذشته از اولین چک الکترونیکی رونمایی شد.

در همین رابطه ابولفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد بیان کرد: لذا برای اینکه مسائل مربوط به ثبت چک کاغذی در سامانه برطرف شود بنده پیشنهادی مبنی بر صدور چک‌های الکترونکی و حذف چک‌های کاغذی در لایحه برنامه هفتم توسعه را مطرح کردم که تا ۳ سال بعد از اجرای برنامه یعنی سال ۱۴۰۵ چک‌های کاغذی حذف شود.

چک الکترونیکی که اکنون بانک‌های بیشتری این خدمت را ارائه می‌دهند و در همین راستا آمنه نادعلیزاده سخنگوی قانون چک گفت: در مجموع ۱۱ بانک صادرات، تجارت، پارسیان، رفاه، کشاورزی، پاسارگاد، رسالت، ملت، گردشگری، توسعه صادرات، توسعه تعاون به سامانه چکاد (سامانه چک امن دیجیتال) متصل شدند.

اخبار مرتبط
. استعلام چک براساس اقلام اطلاعاتی به گیرنده چک این امکان را می‌دهد که قبل از دریافت چک، از ثبت آن در سامانه صیاد توسط صادرکننده اطمینان حاصل کند.
شخص صادرکننده چک از موجودی حساب خود در بانک استفاده می‌کند و جزئیات مورد نیاز چک را تکمیل کرده و مجوز دریافت و پرداخت وجه آن را به بانک می‌دهد تا به شخص مورد نظر یا شخص ثالث واگذار شود. در این شرایط، در صورت عدم اقدامات لازم و صحیح، احتمال سوء استفاده از چک و بروز مشکلات جدی برای افراد وجود دارد. به همین دلیل، پس از گم شدن یا مفقود شدن چک به هر علتی، صاحب چک باید اعلام مفقودی آن را انجام داده و این فرآیند شامل مراحل خاصی است.
طبق ماده ۲۱ مکرر قانون صدور چک هنگام صدور چک صادرکننده مکلف است در سامانه صیاد چکی که قصد صدور آن را دارد ثبت و در هنگام ثبت شماره چک مبلغ آن تاریخ و مشخصات دارنده چک را در سامانه صیاد قید کند تا اینکه خریدار و فروشنده بتواند به کمک استعلامات مربوطه با آسودگی و آگاهی کامل از این سامانه معاملات خود را انجام دهند. سفته از این حمایت خاص قانون‌گذار برخوردار نیست سفته به نوعی تضمین برای تعهد به پرداخت وجه است یا پرداخت دینی که بین امضاکننده سفته و دارنده طلب است که بین هم رد و بدل می‌شو
آیا قصد استعلام چک با کد ملی را دارید؟ اما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید؟ در این مطلب به طور کامل به نحوه استعلام چک صیادی پرداخته شده است شما در این مطلب با روش‌های مختلف استعلام خوش حسابی چک با کد ملی آشنا خواهید شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها