شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

انتخابات زیر سایه هوش مصنوعی

18 دی 1402
 انتخابات زیر سایه هوش مصنوعی

در سال جاری، در حالی که حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان پای صندوق‌های رای خواهند رفت، کارزارهای انتخاباتی زیرک و مسئولان انتخاباتی کم‌بودجه با فشار برای استفاده از هوش مصنوعی مواجه خواهند شد.

به گزارش ایران جیب به نقل از اکسیوس، اکنون شرایط فراهم است تا از هوش مصنوعی مولد برای سرکوب آرا، افترا به نامزدها و تحریک به خشونت سوءاستفاده شود.

شرکت‌های جدید ارائه‌دهنده هوش مصنوعی مولد قدرتمند دارای تیم‌های راستی‌آزمایی انتخاباتی آزمایش‌نشده به‌نسبت کوچک‌اند، و شرکت‌های قدیمی‌تر این تیم‌ها را کوچک کرده‌اند‌ــ شمار کارکنان بخش راستی‌آزمایی شرکت متا، در اوج فعالیتش در سال ۲۰۱۹، بیش از ۵۰۰ نفر در سراسر جهان بود.

هوش مصنوعی ممکن است در نهایت رای‌دهندگان را از حق رای محروم کند، زیرا مسئولان انتخاباتی از ابزارهای جدید برای وظایف گوناگون استفاده می‌کنند، از شناسایی و حذف شهروندان غیرمجاز از فهرست ثبت‌نام رای‌گیری گرفته تا تطبیق امضا با استفاده از هوش مصنوعی.

 از سوی دیگر، الگوریتم‌های ربات‌چت‌ها و بسترهای مجازی خطر ارائه اطلاعات نادرست به رای‌دهندگان را افزایش می‌دهند.

هوش مصنوعی فقط یک مورد از فهرست رو به رشد مشکلات مسئولان انتخاباتی است، که از کمبود نیرو تا تهدیدهای خشونت‌آمیز و حملات امنیت سایبری را د بر می‌گیرد.

تنش عمیقی میان حق آزادی بیان و اطلاعات و نیاز به مقابله با انتشار اطلاعات نادرست وجود دارد. این در حالی است که آمریکایی‌ها اعتماد چندانی به شرکت‌های هوش مصنوعی ندارند و اکثریت معتقدند هوش مصنوعی می‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

در همین حال، مایکروسافت اعلام کرد شبکه‌ای از حساب‌های آنلاین زیرنظر چین را شناسایی کرده است که با استفاده از محتوای تولیدی هوش مصنوعی، درصدد است رای‌دهندگان آمریکایی را تحت تاثیر قرار دهد و هم سی‌آی‌ای و هم وزارت امنیت ملی آمریکا هشدار داده‌اند که چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران با استفاده از هوش مصنوعی مولد، زیرساخت‌ها و فرایند انتخابات آمریکا را هدف قرار می‌دهند.

آرژانتین نمونه‌ای است که نشان می‌دهد چطور می‌شود از هوش مصنوعی به‌عنوان سلاحی در رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کرد. خاویر میلئی، نامزد راست‌گرای پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین، با استفاده از هوش مصنوعی، رقبایش را در قامت کمونیست و امپراتور به تصویر کشید‌ــ اما با اختلاف ۳ میلیون رای پیروز انتخابات شد، بسیار بیشتر از ۴۴ هزار رایی که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ را مشخص کرد.

چند ایالت آمریکا قانونی برای ممنوعیت یا ضرورت افشای جعل‌های عمیق سیاسی تصویب کرده‌اند و در چند ایالت دیگر، تصویب این قانون در دست بررسی است.

اکسیوس در ادامه می‌نویسد اما هوش مصنوعی برای کارزارهای انتخاباتی مفید است و به‌عنوان ابزاری برای تهیه اولین پیش‌نویس‌ها، از سخنرانی گرفته تا بازاریابی، کاربرد دارد. همچنین امکان مکالمه ربات‌چت‌ها با رای‌دهندگان را فراهم می‌کند که به نامزدها کمک می‌کند مردم را بهتر بشناسند و درک کنند.

سامانه‌های انتخاباتی غیرمتمرکز آمریکا همچنین به محدودسازی هرگونه آسیب ناشی از سوء‌استفاده از هوش مصنوعی کمک می‌کند‌.

باید منتظر ماند و دید چگونه شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند جلو سیل اطلاعات غلط تولید هوش مصنوعی را بگیرند تا به صفحه نمایش موبایل‌ها و رایانه‌ها نرسند. اگر نتوانند، بسترهای مجازی آن‌ها ممکن است برای دموکراسی بی‌فایده یا خطرناک شوند.

اریک اشمیت، مدیر اجرایی هیئت مدیره آلفابت (شرکت مالک گوگل)، در این زمینه به سی‌ان‌بی‌سی گفت شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی باید «حق آزادی بیان را برای انسان‌ها قائل شوند، نه رایانه‌ها».

اخبار مرتبط
روز سه‌شنبه، در نشست سالانه توسعه‌دهندگان آی‌/او (I/O) گوگل در کالیفرنیا، این غول حوزه فناوری نشان داد که چطور هوش مصنوعی با بسترهای مجازی‌اش تلفیق می‌شود‌ــ از موتور جست‌و‌جو گرفته تا جی‌میل‌ــ و از آنچه ادعا می‌کند آینده دستیار هوش مصنوعی در سیستم اصلی جدیدی موسوم به پراجکت استرا (Project Astra) است رونمایی کرد. دمیس هاسابیس، رئیس گوگل دیپ‌مایند (Google Deepmind)، گفت چت‌ربات جدید از حافظه‌اش استفاده می‌کند تا بافتار را درک کند و عمل کند، و در عین حال برای گفت‌و‌گوی طبیعی، «کنشگر، آموزش‌پذیر
کسانی که خود را به مهارت‌های هوش مصنوعی مجهز می‌کنند، در اقتصاد دیجیتال و بازار کار نسبت به کسانی که این مهارت را ندارند، مزیت قابل توجهی خواهند داشت. سازمان‌ها مسئول کمک به کارکنان خود برای ارتقاء مهارت یا مهارت مجدد برای سازگاری با این اکوسیستم در حال تغییر هستند.
همچنین، هوش مصنوعی می‌تواند بهبود امنیت سایبری را با استفاده از تحلیل داده‌های بزرگ را انجام دهد و با تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، می‌تواند الگوهای مشکوک در رفتار اجزای شبکه، کاربران و سیستم‌ها را شناسایی کند و در صورت لزوم، اقدام به بستن دسترسی به داده‌های مشکوک و ایجاد محدودیت کند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها