شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

تعیین ۱۵ رده اعتباری برای صادرکنندگان چک

26 دی 1402
تعیین ۱۵ رده اعتباری برای صادرکنندگان چک

طبق مصوبه مجلس قرار است چک‌های کاغذی از نظام بانکی حذف و بانک‌ها چک‌های الکترونیک صادر کنند و صادرکنندگان چک نیز بر اساس اعتبار اجتماعی رده بندی شوند.

به گزارش بانک اول ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس برای حذف چک‌های کاغذی از نظام بانکی، اظهار کرد: طبق قانون چک صیادی باید چک‌های کاغذی در سامانه مربوطه ثبت شود اما در حال حاضر 2 الی 3 درصد چک‌ها از سوی افراد در سامانه ثبت نمی‌شود و کاغذ چک بین اشخاص دست به دست می‌شود.

وی درباره علت عدم ثبت چک‌های کاغذی در سامانه مربوطه، گفت: برخی به دلیل نا‌ آگاهی و برخی دیگر نیز برای عدم پرداخت مالیات ، چک‌های کاغذی را در سامانه ثبت نمی‌کنند که همین مسئله باعث به وجود آمدن مشکلات و افزایش پرونده‌های قضایی می‌شود.

نماینده نجف‌آباد بیان کرد: لذا برای اینکه مشکلات مربوط به ثبت چک کاغذی در سامانه بر‌طرف شود بنده پیشنهادی مبنی بر صدور چک‌های الکترونیکی و حذف چک‌های کاغذی در لایحه برنامه هفتم توسعه را مطرح کردم که تا 3 سال بعد از اجرای برنامه یعنی سال 1405 چک‌های کاغذی حذف شود.

ابوترابی خاطرنشان کرد: البته صدور چک‌های الکترونیک از ابتدای سال جاری آغاز شده است و تاکنون 7 بانک مبادرت به صدور چک‌های الکترونیک کرده‌اند؛ 8 بانک دیگر نیز در حال انجام مراحل آزمایشی برای صدور چک الکترونیک هستند و احتمالا تا پایان امسال تمام 31 بانک بتوانند چک‌های الکترونیک صادر کنند.

او  اظهار کرد: تاکنون 155 هزار چک الکترونیک از سوی اشخاص صادر شده که تنها از این میان 185 فقره از این چک‌ها برگشت خورد است.

نماینده نجف آباد در مجلس درباره موضوع اعتبار شخص صادر کننده چک، گفت: در گام سوم قانون جدید چک بنا شد تا افراد بر اساس اعتبار اجتماعی‌شان همچون نداشتن پرونده قضایی و... برای صدور چک الکترونیک در 15 رده از رنگ سفید برای بالاترین رتبه تا قرمز پررنگ به عنوان پایین‌ترین رتبه رتبه‌بندی شوند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس ادامه داد: زمانی که فردی بخواهد چکی را از فردی قبول کند می‌تواند رتبه آن فرد را در سیستم مشاهده کند که فرد مورد نظر برای صدور چک چه رتبه ای را از نظر اعتبار اجتماعی برای صدور چک داراست.

ابوترابی خاطر نشان کرد: تا کنون 155 هزار چک الکترونیک توسط افراد صادر شده که تنها از این میان 185 فقره از این چک‌ها برگشت خورد است.

به گزارش تسنیم، نمایندگان در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه کل کشور با ماده الحاقی 5 به کل لایحه را تصویب کردند که طبق آن ، بانک مرکزی مکلف است به گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که تا پایان سال سوم برنامه هفتم توسعه، چک‌های کاغذی از نظام بانکی حذف شود.

اخبار مرتبط
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها