جمعه, 4 خرداد 1403 2024,May

هوش مصنوعی می‌تواند دست‌خط شما را جعل کند!

27 دی 1402
هوش مصنوعی می‌تواند دست‌خط شما را جعل کند!

پس از تقلید صدا و ساخت ویدیوهای دیپ‌فیک اکنون هوش مصنوعی قادر است تا دست خط شما را نیز تقلید و جعل کند.

هوش مصنوعی جدیدی که محققان ساخته‌اند، به‌خوبی قادر به شبیه‌سازی سبک نوشتاری شماست.

به گزارش بانک اول هوش مصنوعی ابزار‌های هوش مصنوعی همین حالا هم می‌توانند صدای افراد را تقلید کنند و از آن‌ها ویدیوی دیپ‌فیک بسازند. حالا تحقیقی تازه نشان داده که تقلید دست‌خط افراد نیز توسط این فناوری قدرتمند ممکن شده است.

محققان دانشکده هوش مصنوعی محمد بن زاید (MBZUAI) در ابوظبی می‌گویند فناوری جدیدی توسعه داده‌اند که می‌تواند از روی تنها چند پاراگراف که به دست‌خط یک نفر نوشته شده باشد، سبک نوشتاری او را تقلید کند.

پژوهشگران برای انجام این کار از یک مدل ترنسفورمر (نوعی شبکه عصبی که طراحی شده است تا محتوا و معنا را در دنباله‌ای از داده‌ها متوجه شود) استفاده کردند. تیم MBZUAI که خود را به‌عنوان اولین دانشگاه هوش مصنوعی جهان معرفی می‌کند، برای این سیستم از آمریکا پتنت دریافت کرده است.

محققان هنوز این فناوری را منتشر نکرده‌اند، اما دستاورد آن‌ها می‌تواند گام مهمی در این حوزه باشد. درحال‌حاضر هم اپ‌هایی وجود دارد که می‌تواند دست‌خط تولید کند، اما با کمک پیشرفت‌های اخیر هوش مصنوعی، بسیار بهتر می‌توان این کار را انجام داد.

تقلید دست‌خط افراد توسط هوش مصنوعی می‌تواند خطرناک باشد

این فناوری می‌تواند به کسانی که توانایی نوشتن را از دست داده‌اند، دوباره کمک کند تا امکان نوشتن داشته باشند. اما درعین‌حال، می‌توان ریسک‌هایی را نیز برای آن درنظر گرفت. دو محقق این پروژه در مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اند که جامعه باید آگاه شود و ابزار‌هایی برای مقابله با جعل اسناد داشته باشد.

با وجود نگرانی‌ها، پژوهشگران می‌گویند که قصد دارند در ماه‌های آتی تحقیق خود را در شرایط جهان واقعی نیز پیاده‌سازی کنند و آن را به‌کار بگیرند. آن‌ها درحال‌حاضر به‌دنبال شرکای تجاری هستند. یکی از محققان این پژوهش می‌گوید: «از رمزگشایی دست‌خط پزشکان تا خلق تبلیغات شخصی‌سازی‌شده، پتانسیل این دستاورد بسیار بزرگ است.» از این سیستم همچنین می‌توان برای تولید داده‌هایی استفاده کرد که به مدل‌های هوش مصنوعی در درک بهتر دست‌خط‌ها کمک می‌کند.

این هوش مصنوعی فعلاً قادر به درک دست‌خط‌های انگلیسی و تا حدی فرانسوی است.

اخبار مرتبط
در این میان، عملکرد قابل‌توجه میم ‌کوین‌های محبوب مانند دوج‌کوین (DOGE)، شیبا اینو (SHIB) و پپه (PEPE) نیز نشان‌دهنده پتانسیل بالای این بخش برای ارائه بازدهی بیشتر به سرمایه‌گذاران در سال جاری است.
این شرکت از مدت ها قبل مشغول آزمایش تولید عکس با هوش مصنوعی در پینت است و نسخه های اولیه Cocreator برای توسعه دهندگان و کارشناسان ویندوز از پاییز سال گذشته میلادی در دسترس بوده است. اما با معرفی رایانه های Copilot+ اکنون ویژگی به طور رسمی ارائه شده است.
دهقانی فیروزآبادی در ادامه از افتتاح و آغاز به کار مرکز ملی هوش مصنوعی تا بیستم خرداد خبر داد و گفت: بزرگترین اثر شهیدجمهور در حوزه علم و فناوری، ایستادن پای قانون جهش تولید دانش بنیان می‌دانم. او شخصاً ایستاد تا این قانون در دولت به نتیجه برسد و همه کسانی که از این قانون خبر دارند و روی آن کار کردند شهادت می‌دهند که بدون حضور آیت‌الله رئیسی این قانون به نتیجه نمی‌رسید.
کاربرانی که به خاطر فعالیت‌های مشکوک‌ یا گزارش‌های کاربران دیگر، در دسته با احتمال تخلف بالا قرار می‌گیرند حساب‌شان محدود شده و تنها قابلیت دیدن آگهی‌ها را دارند. امکان انتشار آگهی، چت یا دیدن شماره تلفن آگهی‌های دیگر از این افراد تا زمانی که هویت‌شان به صورت ویدیویی تایید شود گرفته خواهد شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها