شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

هشدار؛ مهلت برگشت زدن چک های صیادی محدود است! + نحوه ثبت چک صیادی با گوشی

29 دی 1402
هشدار؛ مهلت برگشت زدن چک های صیادی محدود است! + نحوه ثبت چک صیادی با گوشی

تا چه تاریخی از صدور چک صیادی می توانیم آن را برگشت کنیم ؟

کارشناس حقوقی : اگر به بانک مراجعه کردید و پولی در حساب نبود شما به مدت ۶ ماه موظفید که برای شکایت کیفری اقدام کنید ولی اگر بعد از ۶ ماه اقدام کردید این شکایت از شما صلب خواهد شد.

البته توجه داشته باشید که بد از 6 ماه از زمان صدور چک هم می توان آن را برگشت زد ولی دیگر جنبه کیفری ندارد و جنبه حقوقی پیدا می کند. به این معنی که بعد از 6 ماه اگر چک را برگشت زدید امکان تعقیب کیفری و صدور حکم حبس برای صادر کننده از بین می رود ٬ ولی همچنان از لحتظ حقوقی طلب شما قابل پیگیری است.

نکته مهم : از تاریخ برگشت زدن چک هم 6 ماه فرصت دارید روی آن اقدام کنید و در مراجع قضایی از صادر کننده چک شکایت کنید . چنانچه از تاریخ برگشت زدن چک هم بیش از 6 ماه گذشت و در مراجع قانونی و قضایی طرح شکایت نکردید ٬ باز هم جنبه کیفری چک برگشتی از دست خواهد رفت.

نحوه ثبت چک صیادی در سامانه صیاد بانک مرکزی از طریق تلفن همراه

اینفوگرافی ثبت چک در سامانه صیاد از طریق گوشی

راهنمای ثبت چک صیادی

در این اینفوگرافی، چگونگی صدور یا دریافت چک های صیادی با استفاده از سرشماره پیامکی ۱۵۵۶۰۰۱۸ به روشی ساده توضیح داده شده است.

چک صیادی، نوع جدیدی از چک است که بر اساس قانون جدید صدور چک، در سامانه صیاد و تحت نظارت مستقیم بانک مرکزی صادر می شود. ویژگی های این چک باعث شده که نسبت به چک های قدیمی، از امنیت و ضمانت اجرای بیشتری برخوردار باشد.

اخبار مرتبط
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها