شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

بخشنامه رفع سوء اثر چک‌های برگشتی به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده است

02 بهمن 1402
بخشنامه رفع سوء اثر چک‌های برگشتی به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده است

رئیس اداره نظارت بربانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی گفت: بخشنامه رفع سوء اثر چک‌های برگشتی به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده و هیچ بانکی حق تخلف در این زمینه را ندارد.

احیایی رئیس اداره نظارت بربانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در خصوص کوتاهی برخی از بانک ها درباره بخشنامه رفع سوء  اثر چک های برگشتی گفت:  اجرای این طرح  به نسبت دوره گذشته  بهتر شده و بانک هایی که با موانعی در سامانه بانکداری مواجه بودند  با به روز رسانی سیستم خود  توانستند  این موانع را برطرف کنند و اگر سامانه به روز رسانی نشده باشد از طریق دستی  این موانع را برطرف کرده اند.

به گفته وی با توجه به تاکیدات و الزامات موجود در خصوص ابلاغ این بخشنامه به تمامی شعب، اگر بانکی هنوز ساختار و شعبه های خود را ملزم به رعایت  این بخشنامه نکرده باشد یا از آن بی اطلاع باشند با آن برخورد خواهیم کرد.

 او گفت: بخشنامه رفع سوء اثر چک های برگشتی در آذر ماه به تمامی بانک ها ابلاغ شده و هیچ توجیهی برای عدم اجرای این بخشنامه توسط بانک ها مورد قبول نخواهد بود چراکه با برگزاری تاکیدات وجلسات ماهیانه توسط بانک ها  نباید هیچ یک از بانک ها در این زمینه کوتاهی کنند.

وی افزود: مشتریان در صورتی که بانکی تخلف کرده باشد و یا بی اطلاع باشد، می توانند در سامانه ثبت شکایات بانک مرکزی  منعکس کنند./باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها