شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

هوش‌مصنوعی پزشکی می‌تواند برای کشورهای فقیرتر خطرناک باشد

02 بهمن 1402
هوش‌مصنوعی پزشکی می‌تواند برای کشورهای فقیرتر خطرناک باشد

رشد سریع هوش‌مصنوعی مولد در مراقبت‌های بهداشتی، سازمان جهانی بهداشت را وادار کرده است تا دستورالعمل‌هایی برای استفاده اخلاقی از آن تدوین کند.

به گزارش بانک اول سازمان جهانی بهداشت، هشدار داده است که معرفی فناوری‌های مراقبت بهداشتی مبتنی بر هوش‌مصنوعی می‌تواند برای مردم کشور‌های کم درآمد "خطرناک" باشد.

آلن لبریک، مدیر بهداشت دیجیتال و نوآوری سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست رسانه‌ای گفت: "آخرین خواسته‌ای که ما به عنوان بخشی از این جهش رو به جلو با فناوری می‌خواهیم، انتشار یا تقویت بی‌عدالتی‌ها و تعصبات در بافت اجتماعی کشورهای سراسر جهان است."

سازمان بهداشت جهانی اولین دستورالعمل‌های خود در مورد هوش‌مصنوعی برای مراقبت‌های بهداشتی را در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد، اما کم‌تر از سه سال بعد با افزایش قدرت و در دسترس بودن LMMها، سازمان مجبور به، به‌روزرسانی آن‌ها شد. این مدل‌ها که هوش‌مصنوعی مولد نیز نامیده می‌شوند، از جمله مدل‌هایی هستند که به چت بات محبوب ChatGPT قدرت می‌دهند و متن، ویدیو و تصویر را پردازش و تولید می‌کنند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید دستورالعمل‌های این سازمان که به عنوان توصیه به کشورهای عضو صادر می‌شود، برای اطمینان از این است که رشد انفجاری LMMها به جای تضعیف آن، سلامت عمومی را ارتقا داده و از آن محافظت می‌کند.

این آژانس هشدار می دهد که بهره‌برداری از این ابزارهای قدرتمند را نباید تنها به شرکت‌های فناوری واگذار کرد و دولت‌های همه کشورها باید با همکاری یکدیگر تلاش‌ها را برای تنظیم مؤثر توسعه و استفاده از فناوری‌های هوش‌مصنوعی هدایت کنند. 

اخبار مرتبط
روز سه‌شنبه، در نشست سالانه توسعه‌دهندگان آی‌/او (I/O) گوگل در کالیفرنیا، این غول حوزه فناوری نشان داد که چطور هوش مصنوعی با بسترهای مجازی‌اش تلفیق می‌شود‌ــ از موتور جست‌و‌جو گرفته تا جی‌میل‌ــ و از آنچه ادعا می‌کند آینده دستیار هوش مصنوعی در سیستم اصلی جدیدی موسوم به پراجکت استرا (Project Astra) است رونمایی کرد. دمیس هاسابیس، رئیس گوگل دیپ‌مایند (Google Deepmind)، گفت چت‌ربات جدید از حافظه‌اش استفاده می‌کند تا بافتار را درک کند و عمل کند، و در عین حال برای گفت‌و‌گوی طبیعی، «کنشگر، آموزش‌پذیر
کسانی که خود را به مهارت‌های هوش مصنوعی مجهز می‌کنند، در اقتصاد دیجیتال و بازار کار نسبت به کسانی که این مهارت را ندارند، مزیت قابل توجهی خواهند داشت. سازمان‌ها مسئول کمک به کارکنان خود برای ارتقاء مهارت یا مهارت مجدد برای سازگاری با این اکوسیستم در حال تغییر هستند.
همچنین، هوش مصنوعی می‌تواند بهبود امنیت سایبری را با استفاده از تحلیل داده‌های بزرگ را انجام دهد و با تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، می‌تواند الگوهای مشکوک در رفتار اجزای شبکه، کاربران و سیستم‌ها را شناسایی کند و در صورت لزوم، اقدام به بستن دسترسی به داده‌های مشکوک و ایجاد محدودیت کند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها