شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

ارائه چک الکترونیک در ۱۴ بانک/ ۵۳ هزار نفر از چک دیجیتال استفاده می‌کنند

11 بهمن 1402
ارائه چک الکترونیک در ۱۴ بانک/ ۵۳ هزار نفر از چک دیجیتال استفاده می‌کنند

۱۱ بانک تاکنون به سامانه چکاد (چک امن دیجیتال) متصل شدند و اتصال ۳ بانک نیز طی روزهای آتی نهایی می‌شود.

به گزارش بانک اولچک دیجیتال یکی از گام‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری است که در آبان ماه سال ۱۴۰۱ از این چک رونمایی شد، در ابتدا سه بانک تجارت، صادرات و پارسیان چک دیجیتال را ارائه می‌کردند؛ اما هم‌اکنون تعداد بانک‌های ارائه دهنده چک دیجیتال به ۱۱ عدد رسیده است و در این باره ۳ بانک نیز آزمایشات خود را با موفقیت به اتمام رسانده‌اند و مراحل اتصال آن‌ها به سامانه چکاد طی روزهای آتی عملیاتی می‌شود.

سامانه چکاد با هدف ایجاد بستر امن بین بانکی جهت ارائه چک دیجیتال و برطرف نمودن مشکلات چک‌های فیزیکی ایجاد شده است و بانک‌ها با بهره‌گیری از سرویس‌های ارائه شده توسط این سامانه می‌توانند سرویس‌های چک دیجیتال را برای مشتریان خود عرضه کنند که هم اکنون ۱۱ بانک صادرات، تجارت، پارسیان، رفاه، کشاورزی، پاسارگاد، رسالت، ملت، گردشگری، توسعه صادرات، توسعه تعاون به سامانه چکاد (سامانه چک امن دیجیتال) متصل شدند.

سه بانک ملی، آینده، سپه نیز آزمون‌های خود را با موفقیت به اتمام رساندند و طی روزهای آتی خدمت چک دیجیتال را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، دو بانک مسکن و خاورمیانه نیز در حال نهایی کردن آزمون‌های خود هستند تا به بانک‌های دارنده چک دیجیتال اضافه شوند. با اتصال این بانک‌ها تعداد ارائه دهندگان خدمت چک دیجیتال در شبکه بانکی به ۱۴ عدد می‌رسد.

چک دیجیتال سرعت، دقت و امنیت بیشتری درعملکرد و نقدشوندگی نسبت به چک‌های کاغذی دارد و تمام قوانین چک کاغذی برای آن قابل اجراست و با یک امضای الکترونیکی اعتبار پیدا می‌کند، استفاده از چک دیجیتال تا حد زیادی جرایم بانکی را کاهش داده است.

خوشبختانه هم اکنون ۵۳ هزار نفر در کشور از چک دیجیتال استفاده می‌کنند و این افراد، ۱۸۴ هزار برگ چک دیجیتال صادر کرده‌اند که ۱۵۹ هزار فقره از این چک‌ها تاکنون نقد شده است.

در پایان باید بگوییم که با ثبت اطلاعات در سامانه چکاد، احتمال برگشت خوردن، کلاهبرداری، جعل چک و از این دست موارد نیز کمتر می‌شود.

اخبار مرتبط
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها