شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

طی روزهای آتی ۳ بانک دیگر هم چک دیجیتال ارائه می‌کنند

17 بهمن 1402
طی روزهای آتی ۳ بانک دیگر هم چک دیجیتال ارائه می‌کنند

طبق اعلام بانک مرکزی، تاکنون ۱۱ بانک به سامانه چکاد (سامانه چک امن دیجیتال) متصل شده‌اند و سه بانک‌های ملی، آینده و سپه هم طی روزهای آتی به بانک‌های دارنده چک دیجیتال اضافه می شوند و دو بانک مسکن و خاورمیانه هم در حال نهایی کردن آزمون‌های خود در این زمینه هستند.

به گزارش بانک اول طبق اعلام بانک مرکزی به ایسنا، محصول چک الکترونیک با هدف حرکت شبکه بانکی به سمت محصولات فناوری محور از سال گذشته در شبکه بانکی در حال ارائه است و تاکنون ۱۱ بانک صادرات، تجارت، پارسیان، رفاه، کشاورزی، پاسارگاد، رسالت، ملت، گردشگری، توسعه صادرات و توسعه تعاون به سامانه چکاد (سامانه چک امن دیجیتال) متصل شده‌اند.

همچنین، بانک‌های ملی، آینده و سپه هم آزمون‌های مربوطه را با موفقیت به اتمام رسانده و طی روزهای آتی آن را عملیاتی می کنند و خدمات چکاد را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

علاوه بر این، دو بانک مسکن و خاورمیانه هم در حال نهایی کردن آزمون‌های خود هستند تا به بانک‌های دارنده چک دیجیتال اضافه شوند.

در حال حاضر حدود ۵۰ هزار نفر در کشور از چک دیجیتال استفاده می‌کنند. این افراد تا امروز، ۱۸۴ هزار برگ دیجیتال صادر کرده‌اند که ۱۵۹ هزار فقره از این چک‌ها در شبکه بانکی کشور، نقد شده است.

مزایای چک‌های دیجیتال

استفاده از چک‌های کاغذی معمولا با همه مزایای خود، ریسک‌های زیادی را هم به همراه دارد. از مخدوش بودن نوشته روی چک‌ها گرفته تا سرقت چک، همگی خطراتی است که با ورود چک‌های الکترونیک، از میان می‌رود.

بانک مرکزی با راه اندازی سامانه چکاد، بستر امنی برای صدور چک به صورت کاملا دیجیتال به وجود آورده تا مخاطرات چک‌های کاغذی برای همیشه از بین رود.

چک دیجیتال هیچ یک از مخاطرات چک‌های کاغذی را ندارد. برای مثال بعد از صدور، قابلیت تغییر ندارد و صادر کننده چک از طریق امضای دیجیتال خود، احراز هویت می‌شود.

فقط لازم است با داشتن یک حساب جاری که از قابلیت صدور دسته چک برخوردار است و بعد از آن با نصب همراه بانک و نصب برنامک فعال سازی امضای دیجیتال، امضای خود را ثبت و به راحتی از تمامی خدمات مرتبط با چک به صورت کاملا الکترونیک استفاده شود./ایسنا

اخبار مرتبط
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها