شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

مسیر دریافت وام یخبندان است؛ چرا؟

26 بهمن 1402
مسیر دریافت وام یخبندان است؛ چرا؟

این سؤال برای خیلی از مردم مطرح است که چرا بانک‌ها در پرداخت تسهیلات سختگیری می‌کنند و در فصل زمستان عملا مسیر دریافت وام بانکی یخ می‌زند؟

به گزارش  بانک اول  بانک مرکزی همواره تأکید دارد که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز درنظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد بود.

پیام این موضع‌گیری بانک مرکزی این است که در پرداخت وام بانکی باید احتیاط کرد چرا که ممکن است بانک‌ها به‌دلیل کمبود منابع خود به خلق نقدینگی جدید و اضافه برداشت روی آورند.

این فشار درنهایت باعث تورم و فشار بر کل مردم می‌شود؛ به‌ویژه اینکه اکثر بانک‌هاي کشور از حیث شاخص نسبت کفایت سرمایه در وضعیت نامناسب به‌سرمی‌برند و بخش زیادی از تسهیلاتی که در سال‌های گذشته پرداخت کرده‌اند، معوق شده و بدهکاران بدهی‌شان را نمی‌دهند.

البته این موضع‌گیری نمی‌تواند نفی‌کننده یک واقعیت دیگر هم باشد که می‌توان از آن به‌عنوان سلیقه‌گرایی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات خرد یاد کرد هرچند دولت در ۲سال گذشته سعی کرده تا جلوی این کار را بگیرد.

افزون بر اینکه حجم بالای تسهیلات تکلیفی بر شبکه بانکی باعث شده تا عملا منابع لازم برای تسهیلات در اختیار بانک‌ها نباشد.

به همین‌خاطر آنها برای جذب سپرده‌های مردم طرح‌های دیگری را در قالب وام‌های ۳۰۰میلیون تومان به شرط سپرده‌گذاری ارائه می‌دهند.

بدیهی است بخش قابل توجهی از مردم چنین پولی ندارند که بخواهند آن را به بانک‌ها بدهند و پس از مدتی وام بگیرند.

گذشته از اینکه یکی از راز‌های سختگیری بانک‌ها در سیاست ضدتورمی بانک مرکزی نهفته است که بر ترازنامه بانک‌ها محدودیت ایجاد کرده و پرداخت وام اضافه بر سقف تعیین شده را نمی‌دهد و به همین علت در ماه‌های اخیر برخی بانک‌ها عملا اجازه پرداخت وام را ندارند.

بانک‌ها در ۱۰ماهه گذشته بالغ بر ۴۳۰۸هزار میلیارد تومان تسهیلات وام پرداخت کرده‌اند که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۲۷درصد رشد را نشان می‌دهد.

از این مقدار ۸۱.۴درصد به صاحبان کسب‌وکار و ۱۸.۶درصد به مصرف‌کننده نهایی اختصاص پیدا کرده است.

براساس گزارش همشهر، بانک مرکزی می‌گوید: با درنظر گرفتن تسهیلات پرداخت شده در قالب کارت‌های اعتباری سهم خانوار از ۱۸.۶درصد به ۲۰.۱درصد افزایش می‌یابد.

این گزارش می‌افزاید: پرداخت تسهیلات خرد کمتر از ۳۰۰میلیون تومان در ۱۰‌ماه نخست امسال اندکی بیش از ۱۰۱۵هزار میلیارد تومان بوده است.

به این ترتیب ۲۳.۶درصد از کل وامی که بانک‌ها پرداخت کرده‌اند به وام‌های خرد زیر ۳۰۰میلیون تومان اختصاص داشته که با احتساب کارت‌های اعتباری سهم وام‌های خرد به ۲۵درصد می‌رسد.

اخبار مرتبط
مبلغ وام فرزندان بازنشستگان کشوری ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال است. کارمزد این وام ۴ درصد و مدت بازپرداخت آن ۳۶ ماهه می‌باشد. توجه داشته باشید که این وام به حساب بانک صادرات که در سیستم احکام درج شده است واریز می‌گردد.
وام نیک‌وام طرح تسهیلاتی جدید بانک ملت است که به‌تازگی توسط این بانک ارائه می‌شود. این وام قرض الحسنه است و حداقل و حداکثر سقف آن به‌ترتیب 30 و 300 میلیون تومان است و 36 ماه نیز بازپرداخت دارد.
وام ودیعه مسکن برای ساکنان شهر‌ها به غیر از کلان‌شهر‌ها، ۱۰۰ میلیون تومان است. مبلغ هر قسط برای مستاجران این شهرها، با سود 18درصدی، ماهی حدود دو میلیون و ۵۳۹ هزار تومان است.
وام قرض الحسنه بانک رسالت با کارمزد ۲درصدی تا سقف ۳۰۰میلیون تومان با افتتاح حساب قرض‌الحسنه و خواب سپرده‌ی حداقل ۳ماه و حداکثر ۶ماه قابل دریافت است.وام با کارمزد بانک رسالت حداکثر بازپرداخت ۶۰ماهه (برای سقف ۳۰۰میلیون تومان) دارد و به‌طور کلی مدت زمان بازپرداخت اقساط این وام به خواب سپرده‌ بستگی دارد؛ یعنی هرچه خواب سپرده‌ی شما بیشتر باشد، بازپرداخت اقساط افزایش می‌یابد. به عنوان مثال در قبال هر ماه اضافه‌تر خواب سپرده، ۲ماه به بازپرداخت اقساط اضافه می‌شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها