چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April

کمبود کدام ویتامین باعث تاخیر در رشد کودکان میشود؟

10 اسفند 1402
کمبود کدام ویتامین باعث تاخیر در رشد کودکان میشود؟

رشد کودکان مستلزم این است که تغذیه سالمی داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین عوامل در به تاخیر افتادن روند رشد کودکان، کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی است.

به گزارش بانک اول ویتامین‌ها در ساختار بدن نقش حیاتی دارند و هر کدام از آن‌ها برای حفظ سلامتی و عملکرد صحیح سیستم‌های بدن ضروری هستند. کودکان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های جامعه که در دوران رشد و تکامل خود به سر می‌برند، کمبود ویتامین‌ها در بدن آن‌ها می‌تواند منجر به کاهش رشد جسمی و ذهنی شود.

دریافت کافی ویتامین‌ها و املاح برای رشد و نمو مناسب کودکان بسیار مهم به نظر می‌رسد. کمبود ویتامین A، آهن، کلسیم و ید و… باعث تأخیر در رشد کودکان می‌شوند.

ویتامین‌ها در ساختار بدن نقش حیاتی دارند و هر کدام از آن‌ها برای حفظ سلامتی و عملکرد صحیح سیستم‌های بدن ضروری هستند. کودکان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های جامعه که در دوران رشد و تکامل خود به سر می‌برند، کمبود ویتامین‌ها در بدن آن‌ها می‌تواند منجر به کاهش رشد جسمی و ذهنی شود.

دریافت کافی ویتامین‌ها و املاح برای رشد و نمو مناسب کودکان بسیار مهم به نظر می‌رسد. کمبود ویتامین A، آهن، کلسیم و ید و… باعث تأخیر در رشد کودکان می‌شوند.

کمبود ویتامین‌هایی که رشد کودکان را به تاخیر می‌اندازد
در دوران رشد، برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی نقش بسیار اساسی در توسعه و رشد کودکان دارند و کمبود آنها می‌تواند به اختلالاتی در رشد و توسعه فیزیکی و ذهنی کودکان منجر شود. از جمله ویتامین‌هایی که در این دوران اهمیت زیادی دارند می‌توان به ویتامین A و D اشاره کرد. همچنین، کمبود املاح نیز از جمله مشکلات شایع در این دوران است که می‌تواند شامل کمبود ید، آهن و کلسیم باشد.

ویتامین A
ویتامین آ یک ویتامین حل شده در چربی است که اهمیت بسیاری در سلامتی دارد و کمبود شدید آن می‌تواند به کوری منجر شود. همچنین کمبود ویتامین آ خطر ابتلا به عفونت‌ها، به‌خصوص اسهال و عفونت‌های دستگاه تنفسی و مرگ‌ومیر کودکان را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

ویتامین D
ویتامین دی هم یک ویتامین حل شده در چربی محسوب می‌شود که نقش بسیار مهمی در رشد کودکان دارد. این ویتامین به جذب کلسیم در بدن کمک کرده و به‌واسطه آن، استخوان‌ها رشد و استحکام می‌یابند.

ویتامین C
ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی در بدن کودکان است که سلول‌ها را در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و همچنین از بروز بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان جلوگیری می‌کند. ویتامین C باعث بهبود جذب آهن، تسریع در ترمیم زخم‌ها و تولید کلاژن و افزایش سیستم ایمنی بدن می‌شود.

ویتامین B12
ویتامین B12یک ویتامین حل شده در آب است که از طریق مواد غذایی به بدن ارائه و از معده جذب می‌شود. منابع اصلی این ویتامین منابع حیوانی هستند. رژیم غذایی نامناسب گاهی می‌تواند در کودکان به کمبود این ویتامین منجر شود. ویتامین B12 ضروری برای عملکرد اعصاب، سوخت‌وساز، خون‌سازی و… است.

کلسیم
علاوه بر تأثیر مستقیم بر استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها، برای رشد استخوان‌های جدید نیز ضروری در نظر گرفته می‌شود. مهم‌ترین منبع تأمین کلسیم، شیر و فرآورده‌های آن است. میان‌وعده‌هایی که بخشی از کلسیم موردنیاز کودکان را تأمین می‌کنند، عبارت‌اند از: بستنی، شیر، ماست میوه‌ای، نان و پنیر همراه با سبزی، گوجه‌فرنگی، خیار یا گردو و… .

روی
روی برای ساختن پروتئین لازم است؛ زیرا در دوران رشد به دلیل افزایش سرعت رشد بدن، نیاز به پروتئین‌ها افزایش می‌یابد. منابع غذایی حاوی روی؛ مانند جگر، ماهی، حبوبات، گوشت و تخم‌مرغ هستند.

آهن
بهترین نوع آهن قابل‌جذب در گوشت‌ها (گوشت قرمز، سفید، جگر و…) وجود دارد. در دوران رشد درصورتی‌که منبع عمده آهن دریافتی روزانه از غذاهای گیاهی (حبوبات، غلات، سبزی‌ها، تخم‌مرغ و…) باشد، باید به دریافت کافی ویتامین C که جذب آهن را افزایش می‌دهد توجه نمود.

تاثیر کمبود ویتامین A در به تاخیر انداختن رشد
ویتامین A یکی از ویتامین‌های مهم برای سلامتی بدن است که در غذاهای جانوری و گیاهی یافت می‌شود. این ویتامین حل شده در چربی بوده و هنگامی که غذاهای گیاهی مورداستفاده قرار می‌گیرند، نیاز به تبدیل آن به ویتامین A فعال توسط بدن وجود دارد؛ درحالی‌که در صورت مصرف غذاهای حیوانی، ویتامین A به‌صورت آماده وارد بدن شده و جذب می‌گردد.

ویتامین A چه خواصی دارد؟
از جمله خواص ویتامین A موارد زیر می‌توان نام برد:

سلامت چشم‌ها و بهبود بینایی
این ویتامین جزئی از پروتئین رودوپسین است که در چشم قابلیت جذب نور را دارد.
رشد سلولی
در دوران بارداری، برای رشد جنین و شکل‌گیری اندام‌ها این ویتامین مهم و ضروری شناخته می‌شود.
خاصیت ضد سرطانی
می‌تواند با سلول‌های سرطانی مبارزه و به پیشگیری از سرطان کمک کند.
سلامت پوست و مو
از پیری و آسیب بافتی جلوگیری کرده و همچنین زخم‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.
پیشگیری از بیماری‌های خودایمنی
سیستم ایمنی بدن را از طریق تولید انواع سلول‌های ایمنی و آنتی‌بادی‌ها برای مقابله با عفونت‌ها تقویت می‌کند.

منابع غذایی حاوی ویتامین A
برای جبران کمبود ویتامین A، از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

اسفناج خام
کاهو
زردآلو
کلم‌بروکلی
کره
تخم‌مرغ
کدوتنبل
طالبی
فلفل‌دلمه‌ای قرمز
تن‌ماهی
انبه
با تنوع در مصرف این مواد غذایی و همچنین استفاده از مکمل‌ها، ویتامین A موردنیاز بدن خود را تأمین کنید.

کمبود ویتامین A باعث چه مشکلاتی می‌شود؟
نیاز به ویتامین A در طول عمر بسیار مهم است. باتوجه‌به اهمیت ویتامین A و خواص آن، عوارض کمبود این ویتامین می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

شب‌کوری
تأخیر در رشد کودکان
خشکی پوست ناشی از هایپرکراتوز فولیکولار
افزایش ابتلا به عفونت مانند ریه، گلو
بی‌خوابی
مشکلات باروری
افزایش احتمال سرطان
علائم کمبود ویتامین A در کودکان
به‌طورکلی، ویتامین A برای سلامتی پوست، چشم‌ها و رشد کودکان بسیار حیاتی است. علائم کمبود این ویتامین شامل:

خشکی پوست:
کمبود ویتامین A می‌تواند منجر به خشکی پوست و باعث بیماری‌های پوستی مانند اگزما شود.

خشکی چشم‌ها:
کمبود شدید این ویتامین، خشکی چشم‌ها و در موارد شدید‌تر، شب‌کوری و کوری کامل را در پی دارد.

عفونت‌های گلو و قفسه سینه:
کودکانی که کمبود ویتامین A دارند ممکن است به طور مکرر به عفونت‌های گلو و قفسه سینه دچار شوند.

تأخیر در رشد:
کمبود این ویتامین باعث تأخیر در رشد کودکان شده و نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین A را افزایش می‌دهد.

بهبود نامناسب زخم‌ها:
کمبود ویتامین A احتمالاً باعث بهبود نامناسب زخم‌ها در بدن شود و زمان ترمیم آنها را طولانی‌تر کند.

اخبار مرتبط
همه می‌دانیم که شکر چقدر برای ما ضرر دارد. اما اعتیاد به آن طوری است که به سختی می‌توانیم ترکش کنیم. به‌نظر می‌رسد به‌جای ترک شکر، باید جایگزین‌هایی برای آن پیدا کنیم. اما چه جایگزین‌هایی؟
بر اساس این گزارش که در مجله Journal of Neuroscience منتشر و رسانه‌های عربی هم آن را بازنشر داده‌اند: محققان بعد از بررسی و تحلیل توانمندی‌های فکر ۷۵۱ شهروند سوئیسی که سن آنها بین ۵۰ تا ۹۱ سال بود و با در نظر گرفتن سطح علمی آنها و اینکه آیا در طول زندگی به بیماری‌های قلبی و عروقی، افسردی، نگرانی مبتلا بوده یا مواد مخدر مصرف کرده‌اند آن را با نتایج سیتی‌اسکن‌های آنها مطابقت دادند.
اگر در طول خواب با مشکلاتی مانند تعریق شبانه، سردرد، تلاش زیاد برای به خواب رفتن و دندان قروچه مواجه هستید به‌احتمال زیاد دچار بیماری‌ای هستید که تاکنون تشخیص داده نشده یا نسبت به درمان آن اقدام نکرده‌اید.
ظاهرش نشان نمی‌دهد؛ این‌که بیماری ساده‌ای مانند غلظت خون می‌تواند حرکت خون در رگ‌ها را کند کرده، کم آبی شدید ایجاد کند، باعث لخته خون شده و در نهایت گاهی به سکته قلبی و مغزی یا حتی بیماری‌های مزمن مانند تنگی نفس منجر شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها