چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April

چطور وام اشتغال زایی بگیریم؟

12 اسفند 1402
چطور وام اشتغال زایی بگیریم؟

مدیرکل دفتر طرح‌های ملی و فراگیر جوانان با اشاره به اینکه معاونت جوانان تسهیلات اشتغال ارائه می‌کند، در خصوص جزییات این وام‌ها توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش بانک اول، مجتبی تاجیک در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ارائه تسهیلات اشتغال به جوانان با بیان اینکه سه دسته تسهیلات را در معاونت جوانان پیگیری می‌کنیم، اظهار کرد: یکی از این تسهیلات با مبالغ کم و تقریبا بدون سود است. البته مبالغ و تعداد آن کم است و بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و متناسب با مشاغل و بوم هر استان است.
وی گفت: بیش از نیمی از این وام‌ها به شکل پرداخت غیرنقدی است و سعی می‌کنیم تجهیزات مورد نیاز برای آن شغل پرداخت شود که این موضوع از طریق دو بانک عامل رسالت و صندوق کارآفرینی امید قابل پرداخت است.

این وام برای هر استان حدود ۴ میلیارد تومان است لذا تعداد زیادی از متقاضیان را در بر نمی‌گیرد، اما این وام مناسب با آن دسته از جوانانی است که به تازگی می‌خواهند کار خود را شروع کنند.

تاجیک در خصوص وام‌های دیگر نیز توضیح داد: دو وام دیگر را هم در وزارت ورزش و جوانان پیگیری می‌کنیم که این کار با همکاری وزارت اقتصاد انجام می‌شود. مبالغ و درصد سود این وام‌ها بیشتر است که مناسب توسعه اشتغال است. رقم آنها با کار کارشناسی در هر استان، متفاوت است.

تاجیک با بیان اینکه در حال حاضر وام تبصره ۱۸ در مرحله تعیین بانک‌های عامل است، گفت: به طور عمده مراکز مشاوره‌ای و باشگاه‌های ورزشی از مهمترین مصادیق گروه‌هایی هستند که برای دریافت این وام اقدام و آن را از مسیر استان‌ها و ستاد وام تبصره ۱۸ و ۱۶ کار را دنبال می‌کنند.

تاجیک در پاسخ به این سوال که جوانان برای دریافت این وام‌ها به کجا باید مراجعه کنند؟ اینطور توضیح داد: وام‌ها دارای زمان‌بندی است. به طور مثال وام بانک رسالت برای تسهیلات ارزان در مرحله تکمیل پرونده و رسیدگی کامل است. همچنین وام صندوق کارآفرینی در مرحله پرداخت و وام از محل تبصره ۱۸ در مرحله تعیین صندوق عامل است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مرجع رسیدگی به این موضوع ادارات کل ورزش و جوانان استانهاست‌ که افراد می‌توانند با مراجعه به سایت‌ وزارت ورزش و جوانان به آدرس msy.gov.ir یا تماس تلفنی، از ابلاغ آیین نامه‌های مربوطه با مراجعه به سایت مذکور و درگاه‌های ادارات کل سراسر کشور مطلع شوند.

اخبار مرتبط
در حال حاضر بانک‌های ملت، ملی، مسکن، صادرات، بانک رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصاد نوین، ایران زمین، پست بانک و موسسه اعتباری ملل به عنوان بانک‌های عامل پرداخت وام ودیعه مسکن معرفی شده‌اند.
طبق ابلاغیه جدید، بانک‌های عامل، برای پرداخت این وام باید فقط یک ضامن رسمی از متقاضی بخواهند؛ اما این وام قرض‌الحسنه که به نام وام خرد و فوری هم معروف است، خیلی هم دریافتش فوری نیست!
موضوع وام با کارت یارانه از سال ۱۳۹۶ و با بخشنامه بانک مرکزی آغاز شد که در همان زمان بانک‌ها اعلام کردند منابع لازم برای پرداخت وام یارانه به مشمولان را ندارند و البته بانک مرکزی هم تکلیفی را بر دوش شبکه بانکی نگذاشت. دو سال بعد همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، دولت دوازدهم وام‌های یک میلیون تومانی پرداخت کرد که اقساط آن هر ماه از حساب کارت یارانه متقاضیان کسر می‌شد.
بانک رفاه کارگران به منظور تداوم سیاست های حمایتی خود از جامعه مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی، کارکنان شرکت ها و سازمان های متعامل با بانک، در قالب “طرح امید رفاه”تسهیلات پرداخت می کند. تسهیلات طرح امید رفاه به مستمری بگیران ارجمند سازمان تامین اجتماعی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می کنند و کارکنان محترم بازنشسته بانک رفاه، در قالب عقد قرض الحسنه به میزان بیست میلیون تا یکصد میلیون ریال با نرخ کارمزد سالانه ۴ درصد پرداخت می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها