ﺳﻪشنبه, 1 خرداد 1403 2024,May

چگونه میتوانیم چک صیادی بگیریم؟

20 اسفند 1402
چگونه میتوانیم چک صیادی بگیریم؟

چک صیادی یکی از چک‌های معتبر شبکه بانکی است که مستقیما از طریق بانک مرکزی پیگیری می‌شود. این چک رنگ بنفش دارد و روی آن کد مخصوص 16 رقمی به ثبت رسیده است. افرادی که مایل به دریافت این چک هستند باید چندین مراحله مهم را سپری کنند.

به گزارش بانک اول چک یک سند تجاری مهم در چرخه اقتصادی کشور است که طی سال‌های اخیر تغییرات زیادی داشته و قابلیت نقد شدن آن افزایش پیدا کرده است. یکی از انواع چک‌های مطمئن با امکان پیگیری بالا، چک صیادی است که در سامانه تخصصی صیاد ثبت می‌شود.

شرایط و مدارک لازم برای صدور دسته چک صیادی برای اشخاص حقیقی

بسته به اینکه فرد حقیقی یا حقوقی برای این دسته چک درخواست می‌دهد، باید شرایطی فراهم شود.

  • مورد اول اینکه باید یک حساب قرض الحسنه جاری داشته باشند که حداقل دو سال از افتتاح آن گذشته باشد.
  • در صورت داشتن حساب، متقاضی باید درخواست دریافت دسته چک را به رئیس شعبه تحویل دهد تا رئیس شعبه استعلام بگیرد. برخی از بانک‌ها امکان درخواست دسته چک را از طریق اپلیکیشن بانکی مخصوص خود فراهم کرده‌اند. هدف از استعلام سوابق بانکی فرد، پی بردن به خوب بودن سابقه و سفید بودن نتیجه است. در صورتی که فرد در سال‌های گذشته چک برگشتی ثبت شده داشته باشد باید نسبت به رفع سو اثر آن اقدام کرده و دوباره برای دریافت چک درخواست دهد. بعد از سفید اعلام شدن وضعیت متقاضی، دسته چک صادر می‌شود.
  • افراد حقیقی هنگام درخواست دسته چک صیادی لازم است که فرم افتتاح حساب تکمیل شده، یک قطعه عکس، در صورت مستاجر بودن کپی اجاره نامه، کپی تمام مدارک شغلی، یکی از قبض‌های آب، برق، گاز یا تلفن و معرف مورد نظر بانک را ارائه دهند.

شرایط و مدارک مورد نیاز صدور دسته چک صیادی برای اشخاص حقوقی

افراد حقوقی نیز امکان دریافت دسته چک صیادی را دارند به شرط اینکه یک سپرده بلندمدت داشته باشند که حداقل شش ماه از زمان افتتاح آن گذشته و 50 میلیون تومان نیز در آن نگهداری شود. ضمنا آندسته از اشخاص حقوقی امکان دریافت دسته چکی را که حداقل 10 سال پیاپی مشغول فعالیت باشند.

مراحل صدور دسته چک صیادی برای شخص حقوقی اندکی تفاوت دارد. اشخاص حقوقی برای دریافت این دسته چک باید درخواست افتتاح حساب بانکی با امضای صاحبان امضای مجاز شرکت را داشته باشند. بعد از مراجعه به بانک و ارائه امضای صاحبان شرکت، باید امضاها به تایید برسد. در زمان مراجعه به شرکت لازم است که اصل و کپی گواهینامه ثبت شرکت یا شرکت نامه، اظهارنامه ثبت شرکت یا اساسنامه، آخرین آگهی رسمی ثبت شرکت در روزنامه و شناسنامه و کارت ملی هیئت مدیره را به بانک ارائه شود.

استثنا برای دریافت دسته چک برای افراد بدون حساب

شرایط لازم برای دریافت دسته چک صیادی داشتن حساب قرض الحسنه جاری با دو سال سابقه گردش است. اما اکنون برخی بانک‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند تا با تایید رئیس شعبه، به افراد متقاضی بدون میانگین حساب و سپرده نیز دسته چک بدهند. البته این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که فرد متقاضی بلافاصله اقدام به افتتاح حساب کرده و حداقل مبلغی بین 5 تا 10 میلیون تومان در حساب خود نگهداری کند. گذشته از این مورد، فرد متقاضی باید هیچ سابقه چک برگشتی و بدهی غیرجاری نداشته و یک سند ملکی و معرف خوش حساب به بانک معرفی کند.

اخبار مرتبط
با تصمیم جدید بانک مرکزی، شیوه چک کشیدن عوض می‌شود. قضیه از این قرار است که برای متقاضی دسته چک با توجه به سوابق مالی‌اش سقف اعتباری تعیین می‌شود، طوری که بیشتر از آن سقف نمی‌تواند چک صادر کند. هدف از این اقدام، کاهش سوءاستفاده از افراد کم‌بضاعت مالی عنوان شده است. ظاهرا باید در نیمه اول امسال شاهد نهایی‌شدن این تصمیم باشیم.
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها