چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April

وام ۵۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن برای کارگران مستاجر!

06 فروردین 1403
وام ۵۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن برای کارگران مستاجر!

به دنبال گرانی مسکن و افزایش شگفت‌انگیز قیمت‌های اجاره، راهی برای احیای ودیعه مسکن ارزان قیمت پیدا شده است.

به گزارش بانک اول تصویب حداقل دستمزد ملی مانند کارمندان می تواند از طریق مجلس انجام شود اما فرایند مذاکرات دستمزد کارگران به شکل سه جانبه در شورای عالی کار صورت می‌گیرد و از طریق مجلس عملی نیست.

به دنبال گرانی مسکن و افزایش شگفت‌انگیز قیمت‌های اجاره، راهی برای احیای ودیعه مسکن ارزان قیمت پیدا شده است. حاج اسماعیلی، کارشناس حوزه کار، اظهار کرده است که توزیع یارانه‌ها و توسعه کالابرگ همچنان از راه‌حل‌های موثر برای افزایش حقوق و دستمزد در کارگاه‌هاست.

اسماعیلی با بیان اینکه دولت باید در فرآیند مذاکرات دستمزد حضور فعال داشته باشد، افزود: احیای ودیعه مسکن می‌تواند یکی از راهکارهای موثر در مقابله با گرانی مسکن و افزایش اجاره بها باشد.

دولت باید دست به کار شود

وی تصریح کرد: وام ودیعه مسکن در دولت قبل اجرا شد و می‌توان این برنامه را با نظارت دولت مجدداً به اجرا درآورد، به نحوی که کارگران مستأجر بتوانند تا حداکثر ۵۰۰ میلیون تومان، از وام ودیعه مسکن بهره‌مند شوند.

او تاکید کرد: دولت باید توانایی ارائه راهکارهای موثر برای تقویت معیشت خانوارهای کارگری را داشته باشد و به صورت فعال در این زمینه فعالیت کند.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: تصویب حداقل دستمزد ملی می‌تواند از طریق مجلس انجام شود، اما تعیین دستمزد سه‌جانبه کارگری باید با همکاری گروه‌های کارگری و کارفرمایی و با توجه به قوانین بالادستی و حقوق کار انجام شود.

اخبار مرتبط
در حال حاضر بانک‌های ملت، ملی، مسکن، صادرات، بانک رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصاد نوین، ایران زمین، پست بانک و موسسه اعتباری ملل به عنوان بانک‌های عامل پرداخت وام ودیعه مسکن معرفی شده‌اند.
طبق ابلاغیه جدید، بانک‌های عامل، برای پرداخت این وام باید فقط یک ضامن رسمی از متقاضی بخواهند؛ اما این وام قرض‌الحسنه که به نام وام خرد و فوری هم معروف است، خیلی هم دریافتش فوری نیست!
موضوع وام با کارت یارانه از سال ۱۳۹۶ و با بخشنامه بانک مرکزی آغاز شد که در همان زمان بانک‌ها اعلام کردند منابع لازم برای پرداخت وام یارانه به مشمولان را ندارند و البته بانک مرکزی هم تکلیفی را بر دوش شبکه بانکی نگذاشت. دو سال بعد همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران، دولت دوازدهم وام‌های یک میلیون تومانی پرداخت کرد که اقساط آن هر ماه از حساب کارت یارانه متقاضیان کسر می‌شد.
بانک رفاه کارگران به منظور تداوم سیاست های حمایتی خود از جامعه مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی، کارکنان شرکت ها و سازمان های متعامل با بانک، در قالب “طرح امید رفاه”تسهیلات پرداخت می کند. تسهیلات طرح امید رفاه به مستمری بگیران ارجمند سازمان تامین اجتماعی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می کنند و کارکنان محترم بازنشسته بانک رفاه، در قالب عقد قرض الحسنه به میزان بیست میلیون تا یکصد میلیون ریال با نرخ کارمزد سالانه ۴ درصد پرداخت می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها