چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April

بورس ۱۴۰۳ چطور پیش بینی می شود؟ / تحلیل جدید از وضعیت بازار

14 فروردین 1403
بورس ۱۴۰۳ چطور پیش بینی می شود؟ / تحلیل جدید از وضعیت بازار

در سال ۱۴۰۳، بازار سرمایه با تهدیداتی مواجه است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به افزایش نرخ بهره بدون ریسک به ۳۴ درصد اشاره کرد. این افزایش ناگهانی نرخ بهره می‌تواند تأثیرات جدی بر بازار سرمایه داشته باشد. نرخ بهره بالا می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار شود و به نوسانات منفی در قیمت‌های دارایی‌ها منجر شود.

اقتصاد

در سال ۱۴۰۳، بازار سرمایه با چالش‌هایی روبرو است و یکی از مهمترین تهدیدات آن افزایش ناگهانی نرخ بهره بدون ریسک به ۳۴ درصد است. این افزایش نرخ بهره می‌تواند تأثیرات جدی بر بازار سرمایه داشته باشد. نرخ بهره بالا می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار شود و نوسانات منفی در قیمت‌های دارایی‌ها را به همراه داشته باشد.

این تغییر ناگهانی در نرخ بهره می‌تواند منجر به کاهش سودآوری سرمایه‌گذاران شود و احتمالاً باعث کاهش تمایل آن‌ها به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شود. همچنین، نوسانات قیمت در بازار دارایی‌ها بیشتر خواهد شد که ممکن است باعث ایجاد عدم استقرار و ناپایداری در بازارشود

در چنین شرایطی، مدیران سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران می‌توانند از راهکارهای مدیریت ریسک استفاده کنند تا با این تغییرات در بازار سرمایه بهتر مقابله کنند. این شامل تنظیم استراتژی‌های سرمایه‌گذاری متنوع، تفحص دقیق دارایی‌ها و نیز استفاده از ابزارهای مشتقه جهت مدیریت ریسک می‌شود.

داوود حسنی، کارشناس بازار سرمایه، درباره وضعیت بازار در سال ۱۴۰۲ اظهاراتی داشت. او گفت که بازار در ابتدای سال ۱۴۰۲ با امیدواری آغاز شد، اما متأسفانه به پایانی تلخ رسید. علت اصلی صعود بازار تا تاریخ ۱۷ اردیبهشت، عقب نشینی بانک مرکزی از تثبیت نرخ ارز نیما در قیمت ۲۸,۵۰۰ تومان بود. این اقدام باعث هجوم نقدینگی به بازار سرمایه شد و تا تاریخ ۱۷ اردیبهشت، شاخص بازار به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رشد کرد.

حسنی افزود: ولی در ادامه که نزول بازار رخ داد سازمان بورس با ابلاغیه‌های جدید، کاهش حد نصاب سهام بادرآمد ثابت را از ۱۵ به ۱۰ درصد اعلام کرده که افزایش عرضه‌ها را دامن زد، موضوع بعد ظهور اثرات منفی کسری بودجه و برداشتن دولت از خوراک و صنایع بود. مورد بعدی نیز که از اوایل مهر ماه اتفاق افتاد ریسک جنگ غزه و تنش‌های بین المللی و ژئوپلوتیک بود که باعث شد شوک جدیدی به بازار وارد شود.

به گفته این فعال بازار سرمایه، موضوع بعدی نیز تغییر قیمت فرمول بنزین پالایشی‌ ها بود که از دی ماه شروع شده و باعث کاهش ۲۰ همتی سود پالایشی‌ ها نیز شد، مورد بعدی که هم بسیار مهم بود و ضربه سختی به بورس زد افزایش نرخ بهره انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی بود که نرخ بهره بدون ریسک را به ۳۴ درصد رسانده که ضربه سنگینی به تولید و بازار سرمایه است. مورد بعدی نیز سرکوب نرخ دلار نیما در نیمه دوم سال بود و این موارد باعث ریزش بورس شده و کمکی هم برای افزایش تقاضا در بورس نشد.

حسنی افزود: ارزنده ترین بازار در اقتصاد ایران، بازار سرمایه است، از لحاظ دلاری بورس ایران در کف قرار دارد و ارزش دلاری بورس به ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده و از لحاظ نسبت پی بر ای نیز وضعیت بازار بسیار مناسب است.

وی اضافه کرد: با توجه اختلاف ۵۰ درصدی نرخ دلار نیمایی بازار مبادله و قیمت دلار در بازار آزاد، یکی از ظرفیت‌های بالقوه بازار سرمایه برای رشد کاهش فاصله به سمت بازار آزاد است و هر زمان در سال ۱۴۰۳ می‌تواند اتفاق بیفتد، تهدیدهایی نیز برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ وجود دارد که مهمترین تهدید افزایش نرخ بهره بدون ریسک به ۳۴ درصد است و ادامه سیاست انقباضی پولی توسط بانک مرکزی در سال ۱۴۰۳ نیز پیش بینی می‌شود مگر اینکه اتفاق خاصی افتاده و بانک مرکزی مجبور به تعدیل سیاست انقباضی باشد.

به گزارش مهر، داوود حسنی در پایان گفت: تهدید بعدی برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ را پیش بینی ناپذیری اقتصاد کلان خوانده و افزود: این مورد می‌تواند به بورس در سال آینده ضربه بزند، اما در نگاه مقابل سیاست گذار هر زمان اراده کند می‌تواند با تغییر پارامترهای کلان اقتصاد بازار سرمایه را برای سرمایه گذاری جذاب کند، با در نظر گرفتن تمام موارد فوق، بازار سرمایه اکنون در کف خود قرار دارد و حداقل می‌تواند به اندازه تورم رشد داشته باشد و اگر دولت بخواهد می‌تواند رشد بسیار مطلوبی را در بورس ایجاد کند.

اخبار مرتبط
ماد‌های فملی، شبندر، فایرا، جم، سدشت، کویر و خزامیا از نماد‌های تاثیر گذار مثبت بر شاخص کل بورس بودند. اما نماد‌های پارسان، فولاد، کگل، شپدیس و بوعلی با تاثیر منفی از افزایش بیشتر شاخص کل ممانعت کرد.
خبر جالب امروز را مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن مطرح کرد که قرار است بخش املاک پلتفرم‌های دیوار و شیپور مسدود شوند. گفته می‌شود با توجه به مصوبه شورای عالی مسکن برای انتشار آگهی در سکوهای اینترنتی باید احراز هویت مالک و کد پستی انجام شود و اگر این سکوها تا هفته آینده این بخش وب‌سرویس را انجام ندهند، بخش املاک آنها با مجوز شورای امنیت و دستگاه‌های امنیتی مسدود خواهد شد.
گفتنی است سه نماد «فولاد»، «فملی» و «شپنا» بیشترین تأثیر در شاخص کل بورس و سه نماد «خاور»، «ارفع» و «هرمز» بیشترین تأثیر را در شاخص فرابورس داشته‌اند، همچنین سه نماد «ذوب»، «کاما» و «فولاد» سه نماد پرتراکنش بازار بورس و سه نماد «خاور»، «فزر» و «کرمان» سه نماد پرتراکنش در بازار فرابورس در روز جاری بودند.
تا اسفند سال ۱۴۰۰، ۴۰۰ هزار نفر از مردم و طرفداران اقدام برای افزایش سرمایه کردند و از محل افزایش سرمایه و با بورسی شدن سلب حق تقدم انجام شد و در سال ۱۴۰۱ سه مرتبه تلاش شد از طریق عرضه به بخش‌های خصوصی و تعاونی فرآیند مالکیت انجام شود که مشکلی برای مراجع آسیایی صورت نگیرد و مالکیت باشگاه‌ها برای این مراجع مشخص شود، اما با توجه به پابان مهلت‌ای افی سی در انتهای سال گذشته از طریق مشارکت کنسرسیومی از بانک‌های غیر دولتی و کنسرسیومی از ذیل پتروشیمی امروز صبح در فرابورس محقق شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها