چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April

هوش مصنوعی اپل با iOS ۱۸ عرضه می شود

15 فروردین 1403
هوش مصنوعی اپل با iOS ۱۸ عرضه می شود

براساس پیش‌بینی‌ها هوش مصنوعی اپل از سیری بهتر خواهد بود؛ اما iOS ۱۸ به انتظارات زیاد ایجادشده درباره هوش مصنوعی دست نخواهد یافت. این یعنی معیار برای پیشرفتی چشمگیر در سیری اندک است؛ درحالی‌که معیار برای دستیابی به نوآوری درزمینه هوش مصنوعی، بسیار زیاد و دائماً در حال افزایش است.

به ‌گزارش  بانک اول براساس تازه‌ترین خبرها، سیری و سایر اجزای iOS ۱۸ اپل در ماه ژوئن به انقلاب هوش مصنوعی ملحق خواهند شد.

سیری در اکتبر ۲۰۱۱ به‌همراه آیفون ۴S معرفی شد و کنترل صوتی را با دستیار مجازی تواناتر جایگزین کرد. دوازده سال بعد، سیری به روش اصلی تعامل ما با محصولات اپل تبدیل شده است. به‌نظر می‌رسد صدای سیری طبیعی‌تر شود؛ اما فناوری اصلی تقریباً همان است. در همین‌ حال، هوش مصنوعی اکنون بدین‌معناست که هوش مصنوعی مولد و چت‌بات‌ها برپایه مدل‌های زبان بزرگ ساخته می‌شوند.

طبق گزارش‌ها، سیری و سایر اجزای iOS ۱۸ در ماه ژوئن به انقلاب هوش مصنوعی ملحق خواهند شد و بدین‌ترتیب، کابوس همیشگی استفاده از سیری که کارایی آن بین «کاملاً بی‌استفاده» تا «گاهی اوقات مفید» در نوسان است، به‌پایان خواهد رسید. بااین‌حال، هنوز اطلاعات دقیقی از ماهیت این تغییرات و سطح کارایی جدید سیری دردسترس نیست.

براساس پیش‌بینی‌ها هوش مصنوعی اپل از سیری بهتر خواهد بود؛ اما iOS ۱۸ به انتظارات زیاد ایجادشده درباره هوش مصنوعی دست نخواهد یافت. این یعنی معیار برای پیشرفتی چشمگیر در سیری اندک است؛ درحالی‌که معیار برای دستیابی به نوآوری درزمینه هوش مصنوعی، بسیار زیاد و دائماً در حال افزایش است.

دراین‌بین، امیدهای فراوانی وجود دارد؛ اما انتظارات محتاطانه و سنجیده هستند. آیا کاربران به‌جای برنامه ChatGPT برای پاسخ سریع به پرسش‌های کنجکاوانه کودکان، از سیری استفاده خواهند کرد؟ آیا سیری حتی بدون نیاز به اشتراک ارزش استفاده دارد؟ آیا کاربران واقعاً روی مک خود از سیری استفاده خواهند کرد؟

همچنین، ریسکی با تزریق هوش مصنوعی مولد به دستیار صوتی اپل همراه است. مدل‌های زبان بزرگ سریع و با اعتمادبه‌نفس هستند و همیشه واقعی نیستند. به‌نظر می‌رسد هر چت‌بات هوش مصنوعی حداقل با یک رسوایی شرم‌آور شروع به کار می‌کند. به‌نظر می‌رسد اپل روی هوش مصنوعی مولد بومی خود کار می‌کند که شاید با ترکیبی از فناوری‌های مجوزدار گوگل تقویت شده باشد.

با وجود ابهام‌های موجود، هوش مصنوعی مولد همچنان توجهات ویژه‌ای را به خود جلب کرده است. هیجان زیادی درباره قابلیت‌های هوش مصنوعی اپل برای مک و آیفون وجود دارد. بااین‌حال، تجربه‌های گذشته باعث ایجاد احتیاطی منطقی می‌شود. همچنان امیدواریم فصل جدیدی برای سیری آغاز شود که بتواند روند ناامیدکننده گذشته را جبران کند. این نه‌تنها برای سیری، بلکه برای برنامه‌نویسانش و کاربرانی که به آن وابسته‌اند، ضروری به‌نظر می‌رسد.

اخبار مرتبط
تحلیل نقش هوش مصنوعی در پیش‌بینی و مدل‌سازی تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر سیاره زمین در رویدادهای شدید آب‌وهوایی از اهمیت بالایی برخوردار است. هوش مصنوعی از شبکه‌های مختلف استفاده می‌کند که بر روی پیش‌بینی‌های آب‌وهوای جهانی آموزش ببیند تا مشکلات را در مدل‌های آب‌وهوای فعلی تصحیح کنند.
روزنامه دیلی میل در مصاحبه با کارشناسان هوش مصنوعی و روسای شرکت‌های مربوط به فناوری‌های هوش مصنوعی نوشته است که ممکن است در سال‌های آینده مشاغل زیر منقرض شوند.
هاشم کارگر در تشریح سامانه احراز هویت دیجیتال ایرانیان، گفت: موضوع احراز هویت توسط سازمان ثبت احوال در کشور انجام می شود. سامانه احراز هویت دیجیتال ایرانیان نیز اقدام بزرگی بود که با هدف گسترش احراز هویت به ویژه در بخش های خصوصی مدنظر قرار گرفت و آغاز به کار کرد.
در نامه‌ی اعتراضی هنرمندان علیه هوش مصنوعی آمده است: «هوش مصنوعی درصورتی‌که غیرمسئولانه استفاده شود، تهدید بزرگی برای توانایی ما در محافظت از حریم خصوصی، هویت، موسیقی و معیشت‌مان ایجاد می‌کند. برخی شرکت‌های بزرگ، بدون اجازه، از آثار ما برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. این موضوع برای بسیاری از موسیقی‌دانان، هنرمندان و ترانه‌سراهایی که تلاش می‌کنند امرار معاش کنند، فاجعه‌آمیز خواهد بود.»

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها