شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

نحوه استعلام خوش حسابی صاحب چک

26 فروردین 1403
نحوه استعلام خوش حسابی  صاحب چک

امروزه که معاملات با چک بسیار زیاداند، احتمالا اعتماد به صاحب چک تا حدودی سخت باشد. به همین منظور بانک مرکزی در سامانه صیادی، خدمت استعلام خوش حسابی را ارائه نمود تا افراد با یک استعلام ساده، سابقه طرف معامله خود را بدانند و با خیال راحت چک را قبول یا رد کنند.

سامانه استعلام خوش حسابی چک صیادی چیست؟

سامانه صیاد از سال ۱۴۰۰ به منظور رفع کلاه‌برداری‌ها و سوء استفاده‌ها ارائه گردید. این سامانه دارای خدمات مختلفی است که از آن‌ها می‌توانیم به ثبت چک، تایید یا رد، انتقال، استعلام چک ثبت شده و استعلام خوش حسابی اشاره کنیم. انجام تعدادی از این خدمات برای انتقال چک الزامی است به عنوان مثال چک حتما باید در سامانه صیاد ثبت، تایید یا رد شود و حتی در صورت انتقال به جای پشت نویسی، در سامانه صیاد ثبت شود. اما موضوع قابل توجه این جا است که افراد می‌توانند با استعلام خوش حسابی، سابقه چک‌های برگشتی صاحب آن را بررسی کنند.

شاید بگویید منظور از سابقه بانکی چیست؟ آیا استعلام خوش‌حسابی همان اعتبارسنجی بانکی است؟ باید بگوییم خیر اعتبارسنجی با استعلام خوش حسابی متفاوت است. شما در استعلام خوش حسابی تعداد چک‌های برگشتی فرد را بررسی خواهید کرد. اما در اعتبارسنجی علاوه بر چک‌های برگشتی معوقات وام، مسدودی حساب و غیره را مشاهده خواهید نمود.

استعلام چک صیادی بانک مرکزی

یکی  از روش‌های استعلام خوش حسابی، استفاده از سامانه بانک مرکزی است. برای استفاده از این نحوه استعلام خوش حسابی چک باید ابتدا در مرورگر خود آدرس اینترنتی cbi.ir را درج نموده و وارد سایت بانک مرکزی شوید.

  • سپس از بین گزینه‌ها «نظام‌های پرداخت و زیرساخت» را انتخاب نمایید.
  • پس از آن روی گزینه «استعلام چک» کلیک کنید.
  • در صفحه جدید گزینه استعلام وضعیت چک را انتخاب نمایید.
  • سپس شناسه ۱۶ رقمی روی چک و حاصل جمع را در فیلد‌ها خواسته شده وارد کنید.
  • در نهایت روی گزینه استعلام کلیک کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

استعلام خوش حسابی صاحب چک با پیامک

یکی دیگر از روش‌های استفاده از این خدمت استفاده از سامانه پیامکی استعلام خوش حسابی است. برای این کار باید شناسه ۱۶ رقمی روی چک را به سر شماره ۷۰۱۷۰۱ ارسال نمایید.

نکاتی که باید درباره استعلام خوش حسابی از طریق پیامک بدانید:

متن پیامک بدون هیچ گونه کاراکتر اضافی ارسال شود. به‌عنوان مثال از خط تیره، علامت تعجب، علامت سوال، فاصله بین ارقام و غیره استفاده نشود.

با هر شماره موبایل فقط ۴ بار در هر روز می‌توانید استعلام بگیرید.

چنانچه چندبار پی‌درپی استعلام گرفته‌اید؛ نتیجه آخرین استعلام برای شما ارسال می‌گردد.

معنای رنگ‌های استعلام چک صیادی در یک نگاه

نتیجه استعلام با ۵ رنگ به شما نمایش داده می‌شود، از این رنگ‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

رنگ قرمز: صادرکننده بیش از ۱۰ چک برگشتی دارد یا مبلغ آن بیش از ۵۰ میلیون تومان است.

رنگ قهوه ای: صادرکننده بین ۵ تا ۱۰ چک برگشتی دارد یا مبلغ آن کمتر از ۵۰ میلیون تومان است.

رنگ نارنجی: صادرکننده احتمالا ۲ تا ۴ فقره چک برگشتی دارد یا مبلغ آن حداکثر ۲۰ میلیون تومان است.

رنگ زرد: صادر کننده احتمالا یک فقره چک برگشتی دارد یا مبلغ آن حداکثر ۵ میلیون تومان است.

رنگ سفید: صادر کننده سابقه چک برگشتی ندارد یا از آن رفع سوء اثر کرده است.

اخبار مرتبط
اتفاق مهم دیگر که انتظار می‌رود به‌زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک‌ها به‌صورت آنلاین است، چرا که تا پیش از این نقد کردن چک‌ها فقط درون سامانه‌های اینترنتی هر بانک انجام می‌شد و مشتریان نمی‌توانستند چک دیگر بانک‌ها را نقد و به‌حساب مشتریان واریز کنند. حالا اما این مشکل هم حل شده و یک بانک تخصصی با همکاری بانک مرکزی پیشگام شده که انتظار می‌رود به‌زودی بقیه بانک‌ها هم این مسیر را طی کنند.
این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.
در شکایت چک بلا محل در هر زمانی که صادر کننده چک ، وجه چک و خسارات را بپردازد ، رسیدگی کیفری متوقف می شود و در صورت صدور حکم نیز حکم اجرا نمی شود و اگر در حال اجرا باشد اجرا متوقف می شود. شکایت کیفری چک بلا محل فقط علیه صادر کننده ی چک قابل تصور است نه ضامن و ظهرنویس.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین گفت: وقتی اولین بانک این خدمت را ارائه میدهد، سایر بانک‌ها هم برای نقد کردن غیر حضوری چک دیجیتال اقدام می کنند و نقد شدن غیر حضوری چک الکترونیک در جهت مراجعه نکردن مشتریان به بانک‌ها انجام می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها