ﺳﻪشنبه, 1 خرداد 1403 2024,May

سرمایه‌گذاری طلایی؛ خریداران کدام طلا بیشتر سود کردند؟

03 اردیبهشت 1403
سرمایه‌گذاری طلایی؛ خریداران کدام طلا بیشتر سود کردند؟

طلا و سکه فروردین امسال از حیث سرمایه‌گذاری اوضاع بهتری نسبت به بقیه گزینه‌ها داشتند.

به گزارش بانک اول هر گرم طلا ۱۸ عیار در ماهی که پشت‌سر گذاشتیم با رشد قیمت تقریبا نیم‌میلیونی و عبور از مرز سه میلیون و ۸۰۰، بازدهی ۱۷ درصدی از حودش به‌جا گذاشت و سکه‌بازها روی هر قطعه سکه امامی و سکه بهار آزادی حدود ۱۵ درصد سود کردند. در همین مدت آن‌هایی که بازار ارز را برای سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر می‌دانستند، نهایتا به سود هشت درصدی رسیدند. شاخص کل بورس تهران در فروردین امسال با ثبت بازدهی زیر شش درصد به کارش خاتمه داد و از یک طرف دیگر سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال احتمالا از رفتار این روزهای بیت‌کوین و سایر رمزارزها عصبانی هستند.

هر گرم طلا ۱۸ عیار؛ بازدهی ۱۷.۳ درصدی

قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار درجریان معاملات فروردین امسال بیش از ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. بااینکه هر گرم طلا ۱۸ عیار روز یکشنبه پنجم فروردین ۱۴۰۳ در نخستین خریدوفروش‌های رسمی امسال بازار معادل سه میلیون و ۲۶۲ هزار تومان ارزش داشت، این عدد عصر پنجشنبه هفته قبل و همزمان با آخرین معاملات فروردین امسال به سه میلیون و ۸۲۹ هزار تومان رسید.

قیمت طلا ۱۸ عیار با این اوصاف فروردین امسال را از نظر سرمایه‌گذاری با رشد ۱۷.۳ درصدی پشت سرگذاشته که بهترین عملکرد در همه بازارها محسوب می‌شود.

طلا ۱۸ عیار البته در ماهی که پشت‌سر گذاشتیم، سطوح بالاتری را هم به‌چشم دیده و بررسی‌های فرارو مشخص می‌کند طلافروش‌ها روز شنبه ۲۵ فروردین در معاملات خودشان نرخ هر گرم طلا ۱۸ عیار را برای اولین بار چیزی نزدیک سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان درنظر می‌گرفتند.

سکه امامی؛ ۱۵.۵ درصد بازدهی

قیمت سکه امامی همزمان با آخرین خریدوفروش‌های عصر پنجشنبه ۳۰ فروردین کمی بیش از ۴۵ میلیون به‌ثبت رسید و تمام‌سکه بهار آزادی طرح جدید که نسبت به تمام‌سکه طرح قدیم ارزش و قیمت بیشتری دارد، به‌طور متوسط معادل ۴۵ میلیون و ۳۱ هزار تومان در صرافی‌ها فروخته شد.

سکه امامی با این حال روز پنجم فروردین امسال که هنوز خریدوفروش‌های بازار سروشکل رسمی نگرفته بود، کمتر از ۳۹ میلیون به‌فروش می‌رسید و آن روز بیشتر از ۳۸ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان خریدار نداشت. با این وجود، ماندگاری جو روانی بازار در نیمه دوم فروردین امسال، سکه امامی را وارد سطوح جدیدی کرد.

سکه امامی تا پایان تعطیلات سال نو، افت‌وخیز چندانی نداشت، اما روز ۱۶ فروردین سکه امامی تا یکقدمی کانال ۴۷ میلیون پیشروی کرد و نهایتا روز ۳۰ فروردین با ایستادن در جایگاه ۴۵ میلیون و ۳۱ هزار تومان به کار خود خاتمه داد.

قیمت سکه امامی به‌همین خاطر در اولین ماه معاملاتی سال جدید، شش میلیون و ۷۱ هزار تومان رشد پیدا کرد که این عدد به‌معنی بازدهی ۱۵.۵ درصدی این سکه برای سرمایه‌گذاران است.

سکه طرح قدیم؛ ۱۴.۵ درصد بازدهی

سکه طرح قدیم چند سالی است که از سکه امامی یا همان تمام‌سکه طرح جدید با قیمت کمتری معامله می‌شود و روز پنجشنبه ۳۰ فروردین توسط صراف‌ها به‌طور متوسط ۴۱ میلیون و ۳۲۰ فروخته شد. همین عدد به‌معنی رشد ۱۴.۵ درصدی قیمت سکه طرح قدیم در فروردین امسال است.

قیمت سکه تمام طرح قدیم با شروع معاملات امسال در بازار، ۳۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان بود و حالا بعد یک ماه شاهد افزایش پنج میلیون و ۲۴۰ هزار تومانی قیمت این سکه هستیم. همین سکه طرح قدیم البته در فروردین امسال یکبار تا مرز ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بالا رفت و دست‌آخر با قرار گرفتن در کانال ۴۱ میلیون به کارش پایان داد.

سکه امامی با ثبت بازدهی ۱۵.۵ درصدی در فروردین بهترین عملکرد را بین انواع سکه‌ها داشته است

نیم‌سکه بهار آزادی؛ بازدهی ۱۲.۹ درصدی

قیمت نیم‌سکه بهار آزادی درحدفاصل فروردین امسال کمی بیش از سه میلیون افزایش پیدا کرد. اگر اولین روز معاملاتی امسال راهی بازار می‌شدید، احتمالا با عددی نزدیک ۲۳ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان روبروی اسم نیم‌سکه در تابلو صرافی‌ها ملاقات می‌کردید، اما این عدد عصر پنجشنبه ۳۰ فررودین به ۲۶ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان تبدیل شد.

نیم‌سکه بهار آزادی به‌این ترتیب دقیقا سه میلیون و ۲۰ هزار تومان در فروردین امسال گران شد و بازدهی ۱۲.۹ درصدی از خودش به‌جا گذاشت. البته نیم‌سکه بهار آزادی در همین مدت تجربه قدم گذاشتن در کانال ۲۸ میلیون را داشته و درقیاس با نیمه فروردین امسال حدود دو میلیون ارزان شده است.

ربع‌سکه بهار آزادی؛ بازدهی ۱۳.۲ درصدی

ربع‌سکه بهار آزادی در فروردین امسال از کانال ۱۴ میلیون عبور کرد و عصر پنجشنبه ۳۰ فروردین در محدوده ۱۶ میلیون آرام گرفت. صراف‌ها همزمان با شروع اولین خریدوفروش‌های امسال در بازار طلا و سکه، بابت هر قطعه سکه ربع‌بهار آزادی به‌شکل تکفروشی ۱۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان دریافت می‌کمردند، ولی آن‌هایی که در آخرین روز معاملاتی فروردین امسال به فکر خرید ربع‌سکه افتادند، به‌طور متوسط ۱۶ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان هزینه کردند.

قیمت ربع‌سکه بهار آزادی به این ترتیب در عرض یک ماه یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رشد پیدا کرد تا بازدهی ربع‌سکه در اولین ماه امسال به عددی معادل ۱۳.۲ درصد برسد. فراموش نکنیم در ماهی که درباره آن صحبت می‌کنیم، ربع‌سکه بهار آزادی برای اولین بار رنگ کانال ۱۸ میلیون را به‌چشم دید و الان با فروکش کردن تب و تاب روزهای ابتدایی بعد از تعطیلات، تا نیمعه اول کانال ۱۴ میلیون عقب رفته است.

سکه گرمی؛ بازدهی ۴.۳ درصدی

سکه گرمی که ارزان‌ترین قطعه سکه طلاست، فروردین امسال کمترین بازدهی را بین انواع سکه‌های رایج در بازار داشته است، ۴.۳ درصد.

قیمت سکه گرمی طی خریدوفروش‌های فروردین امسال حول‌وحوش ۳۰۰ هزار تومان بالا آمد و از هفت میلیون و ۱۸ هزار تومان، نهایتا به هفت میلیون و ۳۲۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرد. رشد تقریبا ۳۰۰ هزار تومانی قیمت سکه گرمی، کمترین بازدهی بین انواع سکه و طلا در اولین ماه معاملاتی امسال است، اما همین سکه ارزان‌قیمت از حیث سرمایه‌گذاری چیز زیادی نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار ارز، بورس و ارز دیجیتال کم نداشته است.

سبقت طلا و سکه از ارز، بورس و ارزدیجیتال

طلا و سکه فروردین امسال عملکرد بهتری نسبت به بقیه بازارهای خرد داشتند. طوریکه که وقتی از بازدهی تا ۱۷ درصدی طلا صحبت می‌کنیم، این عدد برای دلار و یورو به هشت درصد نمی‌رسد و شاخص بورس تهران هم بیشتر از ۵.۸ درصد رشد نداشته. این وسط اوضاع برای سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال هم خوب پیش نرفته و آن‌هایی که به بیت‌کوین به‌عنوان سردمدار بازار ارز دیجیتال دل بستند، متحمل ضرر ۴.۶ درصدی شدند.

قیمت دلار و یورو در ماه گذشته باوجود انواع و اقسام سیگنال‌های غیرواقعی به‌ترتیب فقط ۷.۹ درصد و ۵.۷ درصد ارتقا پیدا کرد. شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات فروردین امسال از محدوده دو هزار و ۱۹۵ واحد به دو هزار و ۳۲۴ واحد حرکت کرد تا به شکل متوسط ۵.۸ درصد بالا برود. بیت‌کوین هم که اولین روز امسال در کانال ۶۸ هزار دلار معامله می‌شد، روز پنجشنبه هفته قبل در محدوده ۶۴ هزار دلار فروخته شد تا سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال ضرر کنند.

عملکرد سکه و طلا در فروردین ۱۴۰۳

انواع سکه و طلا

پنج فروردین ۱۴۰۳

۳۰ فروردین ۱۴۰۳

میزان افزایش قیمت

بازدهی ماهانه

هر گرم طلا ۱۸ عیار

سه میلیون و ۲۶۲ هزار تومان

سه میلیون و ۸۲۹ هزار تومان

۵۶۷ هزار تومان

۱۷.۳ درصد

سکه امامی

۳۸ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان

۴۵ میلیون و ۳۰ هزار تومان

شش میلیون و ۷۱ هزار تومان

۱۵.۵ درصد

سکه طرح قدیم

۳۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان

۴۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان

پنج میلیون و ۲۴۰ هزار تومان

۱۴.۵ درصد

نیم‌سکه

۲۳ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان

۲۶ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان

سه میلیون و ۲۰ هزار تومان

۱۲.۹ درصد

ربع‌سکه

۱۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان

۱۶ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان

یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان

۱۳.۲ درصد

سکه گرمی

هفت میلیون و ۱۸ هزار تومان

هفت میلیون و ۳۲۰ هزار تومان

۳۰۲ هزار تومان

۴.۳ درصد

اخبار مرتبط
این در حالی است که روز گذشته پس از انتشار اخبار سانحه هوایی برای رئیس جمهور، نرخ ارز در بازار غیر رسمی و همچنین کانال‌های تلگرامی، شروع به صعود کرد و در پایان شب گذشته تا مرز 62 هزار تومان پیش رفت. اما از ابتدای صبح امروز با یک شیب تند، روند کاهشی خود را آغاز کرد و دوباره به نرخ میانگین روز گذشته برگشت.
اقدامات بانک مرکزی در راستای کاهش قیمت ارز اقدامات مفید و مثمر ثمری بود که متأسفانه دلالان بازار و افرادی که کانال‌های تلگرامی نرخ ساز را در اختیار دارند اقدام به نرخ سازی کرده و این موضوع موجب شد تا قیمت ارز در بازار را نیز تحت تأثیر قرار دهند. به نظر می‌رسد نهادهای امنیتی و نظارتی بیش از پیش نسبت به شرایط پیش آمده باید به بازار ارز توجه داشته باشند تا آرامشی که در هفته‌های اخیر در بازار حاکم شده بود برهم نخورد.
بر این اساس، در مجموع ۲۷ جلسه حراج حضوری مرکز مبادله ایران، حدود ۴۳۳۲ کیلوگرم شمش طلا مورد معامله قرار گرفته است.
این کارشناس پولی و بانکی تصریح کرد: وقتی که بازار تحت تاثیر التهابات و هیجانات سیاسی است، دخالت‌های بی مورد نهاد‌های غیر متخصص تنها باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. تجربه نشان داده که وقتی بازار ارز دچار رشد شدید و سریع قیمت‌ها می‌شود، یک عامل غیر اقتصادی و عموما سیاسی وجود دارد که کنترل آن خارج از توان بانک مرکزی است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها