پنجشنبه, 31 خرداد 1403 2024,June

مزایا و معایب سقف اعتباری چک

25 اردیبهشت 1403
 مزایا و معایب سقف اعتباری چک
براساس اعلام بانک مرکزی، الگوی تعیین سقف اعتباری برای متقاضیان دسته چک، نیمه اول امسال، نهایی و اجرا می‌شود.

به گزارش بانک اول براساس اعلام بانک مرکزی، الگوی تعیین سقف اعتباری برای متقاضیان دسته چک، نیمه اول امسال، نهایی و اجرا می‌شود. در اجرای این طرح، با توجه به سوابق مالی متقاضیان دسته چک، سقف اعتباری تعیین شده و آنها دیگر نمی‌توانند، بیش از حد مجاز تعیین شده چک صادر کنند و این اقدام می‌تواند مانع سوءاستفاده از افراد کم بضاعت مالی شود. در چند سال گذشته قانون چک تغییرات زیادی داشته که بسیاری از آن ها مثب ارزیابی می شود. تعیین سقف اعتباری چک نیز مزایای زیادی خواهد داشت.

با تعیین سقف اعتباری متناسب با توان مالی افراد، احتمال صدور چک‌های بدون پشتوانه و برگشتی کاهش می‌یابد. همچنین این امر به نوبه خود، باعث کاهش کلاهبرداری و سوء استفاده از چک می‌گردد و امنیت و اعتماد را در معاملات افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، کاهش چک‌های برگشتی، به نفع نظام بانکی نیز خواهد بود. زیرا چک‌های برگشتی، مشکلات زیادی برای بانک‌ها، از جمله هزینه‌های پیگیری و وصول مطالبات ایجاد می‌کنند. همچنین، تعیین سقف اعتباری، افراد را به مدیریت صحیح finances خود و عدم صدور چک‌های بدون پشتوانه تشویق می‌کند.

این امر به ارتقای فرهنگ پرداخت در جامعه و بهبود انضباط مالی افراد کمک می‌کند. اما این کار معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که باید به آن ها توجه کرد. برخی از افراد ممکن است برای انجام فعالیت‌های تجاری خود به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند.

این امر می‌تواند مانع از فعالیت‌های تجاری آنها شده و به کسب و کارشان آسیب برساند. همچنین فرآیند تعیین سقف اعتباری و صدور دسته چک ممکن است با بروکراسی اداری و اطاله وقت همراه باشد. این امر می‌تواند برای متقاضیان دسته چک، به خصوص صاحبان کسب و کار، مشکلاتی ایجاد کند. از سوی دیگر، در برخی موارد، ممکن است افراد برای انجام امور ضروری و فوری به نقدینگی بیشتری از سقف اعتباری تعیین شده نیاز داشته باشند. این امر می‌تواند برای این افراد مشکلاتی ایجاد کند.

اما در نهایت باید گفت، در مجموع، به نظر می‌رسد که مزایای تعیین سقف اعتباری برای دسته چک، بیشتر از معایب آن باشد. با این حال، برای اجرای موفق این طرح، لازم است که جوانب مختلف آن به دقت بررسی شده و تمهیدات لازم برای رفع معایب آن اندیشیده شود. لازم به ذکر است که این طرح در حال حاضر در ایران در حال اجرا است و هنوز نتایج بلندمدت آن مشخص نشده است.

اخبار مرتبط
طبق ماده 14 قانون صدور چک، صادر‌كننده چك يا ذينفع بـا تصـريح بـه اينكـه چک مفقود/ سرقت/ جعل شده يا از طريق كلاهبرداری / خيانت در امانت يا جرائم دیگر دریافت شده باشد، می‌تواند با مراجعه به شعب بانک‌ها دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد. برای این منظور فرم تعبیه شده توسط بانک‌ها بایستی تکمیل شود. بانک بعـد از احـراز هويت درخواست کننده از پرداخت وجـه آن چک خـودداری خواهـد كـرد. در واقع برگ چک را مسدود می‌کند.
ثبت چک باعث جلوگیری و کاهش سوء‌استفاده‌ از آن می‌شود. زیرا برای ثبت چک در سامانه، باید اطلاعات چک نظیر شناسه صیاد، نام صادرکننده، نام گیرنده، مبلغ و تاریخ سررسید را وارد کرد. به همین دلیل ثبت چک در سامانه صیاد می‌تواند باعث جلوگیری از جعل و سوء استفاده‌ها شود.
ابوترابی با بیان اینکه همچنین تلاش خواهیم کرد تا پایان سال جاری از چاپ چک‌های کاغذی جلوگیری شود، گفت: انتظار است که بانک مرکزی تدریجا فرهنگ سازی درباره چک‌های الکترونیک از طریق صداوسیما ، رسانه‌ها و فضای مجازی را انجام دهد و از سوی دیگر آموزش‌های لازم به کارمندان بانک‌ها درباره چک‌های الکترونیک را دهد تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.
ادتان هست چند سال پیش یک‌چهارم چک‌های مبادله‌شده در شبکه بانکی برگشت می‌خورد و بسیاری از کسبه و افراد از معامله با چک خودداری می‌کردند و خانواده‌های زیادی به همین دلیل گرفتار می‌شدند، زیرا فرد صادرکننده چک به‌دلیل پاس‌نشدن چک حتی راهی زندان می‌شد؟

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها