پنجشنبه, 31 خرداد 1403 2024,June

افتتاح مرکز ملی هوش مصنوعی تا ۲۰ خرداد

01 خرداد 1403
افتتاح مرکز ملی هوش مصنوعی تا ۲۰ خرداد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از افتتاح و آغاز به کار مرکز ملی هوش مصنوعی تا ۲۰ خرداد خبر داد و گفت: بزرگترین اثر شهیدجمهور در حوزه علم و فناوری، ایستادن پای قانون جهش تولید دانش‌بنیان بود.

به گزارش بانک اول  در حالی که دقایقی پیش پیکر سید شهیدان اهل خدمت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهانش پس از تشییع باشکوه در تبریز به تهران رسیده است، دولتمردان در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری از تلاش برای پاسخگویی به سوالات، دغدغه‌ها و مطالبات مردم دست نکشیدند و طبق برنامه در جریان سومین برنامه پاسخگویی برخط در کوچه خدمت میزبان «روح‌الله دهقانی فیروزآبادی» معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در مرکز ارتباطات مردمی بودند.

مالکیت فکری زیربنای مدیریت کارآفرینی است

در ابتدای این نشست، پزشک اهل گرگان با بیان اینکه دانشمندان توان و امکان راهبری یک پروژه از مرحله ایده‌پردازی، پژوهش، طراحی و اجرا تا تولید و اقتصادی کردن را نداشته باشند و گفت: ایجاد یک مرکز برای راهبری فعالیت‌های تحقیقاتی از مرحله ایده تا تولید اقتصادی احساس می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی در پاسخ به دغدغه این پزشک گفت: ۴ حوزه ایده، پژوهش، طراحی و اجرا امروزه به عنوان «مدیریت یکپارچه‌سازی یا مدیریت کارآفرینی» نامیده می‌شود و البته تا زمانی که مالکیت فکری و ارزشگذاری دارایی‌های معنوی در کشور به سرانجام نرسد این امکان فراهم نمی‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: اساس مدیریت کارآفرینی برمبنای مالکیت فکری است که ۷ تا ۸ ماه است که در معاونت علمی و فناوری پیگیری می‌شود و ان شاء الله با تعیین راهبردهای لازم، شاهد توسعه یکپارچه‌سازی کارآفرینی خواهیم بود.

مرکز ملی هوش مصنوعی تا ۲۰ خرداد افتتاح می‌شود

دهقانی فیروزآبادی در ادامه از افتتاح و آغاز به کار مرکز ملی هوش مصنوعی تا بیستم خرداد خبر داد و گفت: بزرگترین اثر شهیدجمهور در حوزه علم و فناوری، ایستادن پای قانون جهش تولید دانش بنیان می‌دانم. او شخصاً ایستاد تا این قانون در دولت به نتیجه برسد و همه کسانی که از این قانون خبر دارند و روی آن کار کردند شهادت می‌دهند که بدون حضور آیت‌الله رئیسی این قانون به نتیجه نمی‌رسید.

مرکز ملی آفرینش‌های کوانتومی به زودی آغاز به کار می‌کند

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به شورای راهبری قانون کوانتوم، گفت: این مرکز به دستور رئیس جمهور تشکیل و در دو جلسه ابتدایی مصوبات خوبی هم داشت و پیش از پایان دولت سیزدهم مرکز ملی آفرینش‌های کوانتومی افتتاح می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به افتتاح مرکز ملی هوش مصنوعی افزود: قرار نیست این مرکز هوش مصنوعی را به معنای تصدی‌گری در دست گیرد بلکه نهاد متمرکزی است که زیرساخت‌های یکپارچه و عظیم هوش مصنوعی کشور را ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: پیگیری ایجاد زیرساخت‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی، تنظیم‌گری برای کسب و کارهای هوش مصنوعی در این مرکز انجام خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: با پیگیری رئیس جمهور امسال اتفاقات خوبی در حوزه هوش مصنوعی افتاد. منابع اسمی معاونت علمی در بودجه عمومی و بودجه پروژه‌های پیشران حداقل ۵ تا ۶ برابر افزایش یافت و این با توجه به شرایط خاص کشور حائز اهمیت است.

اخبار مرتبط
«وینچنزو سیانکاگلینی»، محقق ارشد تهدید در شرکت امنیتی Trend Microمی‌گوید: «هوش مصنوعی مولد، کیت ابزار جدید و قدرتمندی ارائه می‌دهد که به تبهکاران اجازه می‌دهد تا بسیار کارآمدتر و بین‌المللی‌تر از قبل فعالیت کنند. اکثر تبهکاران در لانه‌ای تاریک زندگی نمی‌کنند یا متخصصان فناوری نیستند. بیشتر آن‌ها افرادی عادی‌اند که فعالیت‌های منظم‌شان به بهره‌وری بالاتری نیاز دارد».
نوآوری‌ها در زمینه هوش مصنوعی همچنان آینده بشریت را تقریباً در هر صنعتی تغییر می‌دهند. هوش مصنوعی در حال حاضر محرک اصلی فناوری‌های نوظهور مانند داده‌های بزرگ، روباتیک و ... است و هوش مصنوعی مولد امکانات و محبوبیت هوش مصنوعی را بیشتر گسترش داده است. طبق نظرسنجی IBM در سال ۲۰۲۳، ۴۲ درصد از مشاغل در مقیاس سازمانی هوش مصنوعی را در عملیات خود ادغام کردند و ۴۰ درصد نیز هوش مصنوعی را برای سازمان خود در نظر گرفتند
هوش اپل نام مجموعه‌ی جدیدی از ویژگی‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی برای آیفون و مک و سایر محصولات این شرکت است. اپل که زمانی از به‌کاربردن اصطلاح «هوش مصنوعی» (Artificial Intهوش مصنوعی اپل هوش مصنوعی اپل elligence) برای توصیف قابلیت‌های یادگیری ماشینی خود امتناع می‌کرد، حالا شاهد ارتقاهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی در تمامی پلتفرم‌هایش است.
مدیر مرکز هوش‌مصنوعی شرکت ملی انفورماتیک با اشاره به هفت مزیت استفاده از فناوری هوش‌مصنوعی در صنعت بانکداری گفت: این مزایا «گردآوری اطلاعات و تحلیل‌های آماری؛ افزایش کارایی و خودکارسازی؛ پیش‌نگری به هنگام و دقیق؛ تقویت تطبیق با مقررات نظارت؛ نظارت بر سیستم‌های پرداخت؛ تجزیه و تحلیل کلان اقتصادی و مالی در راستای حمایت از سیاست‌های پولی و همچنین نظارت و ثبات مالی» هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها