چهارشنبه, 27 تیر 1403 2024,July

چرا باید چک را ثبت کنیم؟

28 خرداد 1403
چرا باید چک را ثبت کنیم؟

امروزه چک به‌عنوان یکی از ابزار پرداخت در معاملات می‌باشد. چک در معاملات دارای مزایای فراوانی است اما باید بدانید که معامله با چک دارای یک سری مشکلات و چالش‌ها نیز می‌باشد. البته برای کاهش این مشکلات و ایجاد یک معامله امن می‌توان چک را در سامانه صیاد ثبت کرد. ثبت چک به این معنا است که اطلاعات مندرج بر روی چک را در سامانه صیاد ثبت شود. این سامانه توسط بانک مرکزی به منظور ایجاد نظم و امنیت در نظام پرداخت و مبارزه با چک‌های بلامحل ارائه گردید.

مزایای ثبت چک در سامانه صیادی

به گزارش بانک اول ثبت چک صیادی در سامانه صیاد مزایای متعددی دارد که از آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

پیشگیری از سوء‌استفاده:

ثبت چک باعث جلوگیری و کاهش سوء‌استفاده‌ از آن می‌شود. زیرا برای ثبت چک در سامانه، باید اطلاعات چک نظیر شناسه صیاد، نام صادرکننده، نام گیرنده، مبلغ و تاریخ سررسید را وارد کرد. به همین دلیل ثبت چک در سامانه صیاد می‌تواند باعث جلوگیری از جعل و سوء استفاده‌ها شود.

امنیت معاملات:

با ثبت چک در سامانه صیاد هر دو طرف معامله از صحت چک و معامله اطمینان حاصل می‌کنند. همچنین احتمال کاهش مشکلات حقوقی و بروز اختلاف به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

کاهش احتمال دریافت چک برگشتی:

چنانچه فردی دارای چک برگشتی باشد و از آن رفع سوء‌اثر نکند، قادر به ثبت چک در سامانه صیاد نیست.

همچنین می‌توانید پیش از معامله با استفاده از خدمت استعلام خوش حسابی از چک‌های برگشتی فرد اطمینان حاصل کنید.

امکان پیگیری مفقود یا سرقتی چک آسان:

با ثبت چک صیادی چنانچه چک سرقت یا مفقود شود می‌توانید به سرعت پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

برای ثبت سرقتی یا مفقودی چک می‌توانید از اپلیکیشن ساد۲۴ استفاده کنید.

مدیریت گردش مالی:

یکی دیگر از مزایا ثبت چک صیادی، مدیریت گردش مالی است. افراد با این کار می‌توانند تمام چک‌های صادر شده خود را مشاهده نمایند. این کار می‌تواند به افراد در مدیریت چک صیادی کمک بسزایی کند.

مزایا ثبت چک صیادی برای سیستم بانکی

ثبت چک، مزایای متعددی برای سیستم بانکی نیز دارد، از این مزایا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کاهش حجم چک‌های برگشتی:

با ثبت چک در سامانه صیاد، حجم چک‌های برگشتی در کشور به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌‌یابد و این موضوع برای نظام بانکی کشور بسیار قابل اهمیت است.

کاهش دعوی حقوقی مربوط به چک صیاد:

باتوجه به اینکه ثبت چک باعث کاهش سوء‌استفاده، کلاه‌برداری، جعل و غیره می‌شوند، دعوی حقوقی مربوط به چک نیز به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

ثبت چک صیادی از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل از الزامات سامانه صیاد بشمار می‌آید.

همچنین توجه داشته باشید اگر چکی در سامانه صیاد ثبت نشود هیچ ارزش قانونی ندارد.

اخبار مرتبط
قیمت سفته بانکی در سال ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن از طریق بخشنامه تعیین خواهد شد. این قیمت برای هر برگه سفته، اعم از خرید حضوری یا آنلاین، یکسان خواهد بود و به صورت عمومی اعلام خواهد شد. در خصوص قیمت سفته در سال ۱۴۰۳، باید اشاره کرد که نرخ و قیمت سفته برای این سال هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.
سفته یکی از متداول ترین اسناد تجاری است که برای نوشتن آن باید نکاتی را مدنظر قرار داد.
باید شخص صادر کننده بعد از پرداخت چک از چک برگشتی سوء اثر نماید. در موارد زیر بانک فورا وظیفه دارد مراتب را در سامانه اعلام نماید تا هر چه سریع تر از چک سوء اثر شود: ۱- صادر کننده واریز مبلغ چک به حساب جاری نزد محال علیه ۲- ارائه درخواست مسدودی مبلغ چک تا زمان مراجعه دارنده چک(حداکثر به مدت یک سال)
خوب است بدانید در قوانین موجود بر چک، دارنده چک می تواند از کارمند بانک بخواهد به اندازه همان میزان که در حساب موجود است دریافت وجه کند و به اندازه باقیمانده درخواست برگشت چک کند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها