چهارشنبه, 27 تیر 1403 2024,July

استقبال متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از اراضی رایگان

31 خرداد 1403
استقبال متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از اراضی رایگان

کارشناس سیاست گذاری مسکن گفت: هزینه‌های ساخت مسکن از طریق واگذاری اراضی رایگان به متقاضیان کاهش می‌یابد و باید این سیاست در دولت‌های بعدی هم ادامه یابد.

به گزارش بانک اول علی صالحی کارشناس سیاست گذاری مسکن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه در حال حاضر عرضه زمین به متقاضیان می تواند زمینه ساز بهبود و توسعه هرچه سریعتر ساخت مسکن در کشور شود گفت: دولت باید به ظرفیت‌های مردمی در بخش مسکن بیش‌ازپیش توجه کند تا از رکودی که گریبان گیر بازار مسکن شده، خارج شوبم و ساخت مسکن نیز تقویت شود.

وی ادامه داد: بدیهی‌ است که ظرفیت‌های مردمی می‌تواند بازار مسکن را تقویت کند اما این مهم درگرو اعتماد به بخش خصوصی و مردم با استفاده از طراحی‌های ساده و کم مرتبه، واگذاری اراضی و پرداخت تسهیلات ساخت به متقاضیان است.

 صالحی گفت: فرآیند اعتمادبخشی و افزایش توان تسهیلاتی ساخت می‌تواند زمینه‌ساز ساخت انفرادی مسکن از سوی متقاضیان شود چراکه به‌موجب تسریع روند ساخت وافزایش رضایت‌مندی‌ها، مردم ترغیب و تشویق خواهند شد و بیش‌ازپیش به ثمرات ساخت مسکن فکر خواهند کرد.

او گفت: در گذشته  علی‌رغم ظرفیت‌های فراوان، اجرای طرح توسعه افقی شهرها  اقدامی فراموش‌شده بود و از سوی دولت موردتوجه قرار نگرفته بود و اهتمامی نسبت به آن نیز وجود نداشت اما دولت سیزدهم به این موضوع ورود کرد و وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی شدن بخش مسکن در راستای تحقق شعار  سال خبر داد.

وی  با بیان اینکه در حوزه مسکن با واگذاری ساخت به متقاضیان، سرعت و کیفیت و میزان و نحوه سرمایه‌گذاری‌ها، رشد پیدا می کند گفت:  در سال جدید که طبق فرمایش مقام معظم رهبری به‌عنوان جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری شده است، بخش مسکن از طریق تخصیص زمین در قالب مشارکت های مردمی در دستور کار باید قرار گیرد..

این کارشناس سیاست گذاری مسکن بیان کرد:  حضور و مشارکت مردم موجب کاهش زمان ساخت خواهد شد و با کوتاه شدن زمان ساخت، با توجه به کمتر شدن آثار تورم در این حوزه، هزینه پروژه‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با  حضور مردم در میدان ساخت مسکن کیفیت نیز افزایش می‌یابد. لازمه این مهم تنها همراهی دولت و تأمین زمین، خدمات زیربنایی و تسهیلات بانکی است که  باید در دستورکار قرار گیرد و پیشران تولید با مشارکت مردم واقع شود. همچنین به‌کارگیری ظرفیت بخش خصوصی، تشکل‌ها و تعاونی‌ها نیز گامی مؤثر است که می‌تواند موجب تسریع روند ساخت شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در تولید و ساخت‌وساز مسسکن به‌نوعی خود اقتصادی مولد، پویا، اشتغال‌زا و محرک است و رونق این صنعت، زمینه اشتغال پایدار را فراهم کرده چراکه به گفته کارشناسان اقتصادی، بیش از ۳۰ درصد از اقتصاد کشور متأثر از گردش اقتصادی ساختمان‌سازی است، فعال بودن بخش مهمی از این صنعت باهدف تأمین نهضت ملی مسکن، تأثیر شگرفی برجهش تولید خواهد داشت. 

او اظهار کرد: تخصیص زمین رایگان به متقاضیان و استفاده ا ز ظرفیت های مردمی و به کارگیری مشارکت های آنها در حوزه ساخت مسکن خود می تواند زمینه رابرای بهبود و تقویت بازار مسکن فراهم کند که در نتیجه این تجربه مهم و تخصیص زمین به متقاضیان باید در دستور کار تمامی دستگاه ها قرار گیرد و باید دولت جدید بتواند این سیاست تخصیص زمین به متقاضیان را حتما در دستور کار خود قرار دهد تا روند توسعه افقی شهرها ادامه یابد./باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
مردم توجه داشته باشند که طبق ماده ۱۳ قانون ساماندهی بازار مسکن، زمین و اجاره بها، خرید و فروش امتیاز مسکن‌های حمایتی ممنوع است. در این قانون قید شده که حق انعقاد معاملات و اعطای وکالت مربوط و انتقال حق انتفاع اراضی یا عیان یا امتیاز ثبت نام وجود ندارد. همچنین ثبت رسمی معاملات و وکالت نامه‌ها وابسته به اخذ استعلام از وزارت راه و شهرسازی است.
بذرپاش با بیان اینکه ترانزیت کالا در حوزه جاده‌ای نسبت به سال گذشته با رشد ۷۰ درصدی روبرو است، افزود: در احکام برنامه هفتم توسعه ترانزیت ۱۶ میلیون تن کالا هدف‌گذاری شده است که اگر روند جاری ادامه یابد ترانزیک کالا از ایران از مرز ۲۰ میلیون تن کالا عبور می‌کند.
همچنین در بحث کنترل قیمت در بازار مسکن هر چند قوانینی از جمله مالیات بر عایدی سرمایه، ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها به مرحله اجرا رسیدند اما همچنان قیمت‌ها در بازار مسکن تابع از اقتصاد کلان کشور است و باید پذیرفت که نمی‌توان با قوانین بخشی این بازار را تلاطم‌های اقتصادی کشور کنترل کرد.
تقریبا ۱۵ سال از آغاز به کار اولین پلتفرم‌های آنلاین در بازار مسکن کشور می‌گذرد؛ در این بازه زمانی این پلتفرم‌ها توانسته‌اند، به خوبی در بازار مسکن جا باز کرده و در واقع تبدیل به محل اصلی یافتن مشتری در این بازار شوند. اگر چه سکو‌های اینترنتی بازار مسکن توانسته اند به لحاظ کمی رشد مناسبی داشته باشند و عمده آگهی‌های فروش مسکن در کشور را به خود جذب کنند، اما طی سال‌های اخیر همواره به لحاظ عملکردی با اشکالات ریز و درشت مواجه بوده اند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها