یکشنبه, 31 تیر 1403 2024,July

سرمایه گذاری و موفقیت

۶ درس مهم مالی که والدین ثروتمند به فرزندان خود می‌آموزند
نکته مهم این است که این درس‌ها منحصر به ثروتمندان نیست و هر والدینی می‌تواند این اصول را با شرایط خانواده خود تطبیق دهد و به کار گیرد. با اولویت دادن به این آموزه ها و گنجاندن مباحث مالی در زندگی روزمره خانواده، والدین می‌توانند فرزندان خود را در مسیر موفقیت مالی قرار دهند.
چطور پول‌ خود را بهتر مدیریت کنیم؟
مدیریت پول ۹ مرحله دارد. پس از دنبال‌کردن این مراحل شما باید تصویر واضحی از امور مالی شخصی‌تان به دست آورید. پس از طی‌کردن این مراحل، قادر خواهید بود تغییرات لازم را ایجاد کنید تا به آزادی مالی دلخواه‌تان برسید.
آیا پول ، پول می آورد ؟
افراد ثروتمند مدام در حال پولدار شدن هستند. بنابراین ثروتمند شدن از طریق پول یک واقعیت است ولی علت آن با تصور اکثریت افراد مغایرت دارد. این پول نیست که پول می‌آورد بلکه افراد ثروتمند هستند که پول را می‌سازند. پس برای ثروتمند شدن باید به دنبال ویژگی‌های خاصی در درون خودتان باشید. اگر غیر از این بود، زمانی که به فردی ارثیه کلانی می‌رسید او و خاندانش تا سال‌های متوالی ثروتمند باقی می‌ماندند در حالی که در واقعیت اینطور نیست.
9 کاری که فقرا انجام می دهند اما ثروتمندان هرگز!
برای رسیدن به جایگاه یک آدم ثروتمند باید کارهایی را انجام دهید که افراد پولدارانجام می دهند، نه کارهایی که افراد فقیر انجام می‌دهند. بهتر است ابتدا تعریف کوتاهی از ثروتمند و فقیر داشته باشیم تا درک کاملی از مفهموم افراد پولدار پیدا کنیم. ثروت؛ مجموعه ای از دارایی های ارزشمند است. این دارایی ها میتوانند از جنس عقلی، جسمی، دانش و پول باشد. فقر؛ اگر هرآن چیزی که از جنس پول و دانش ، عقلی و جسمی ارزشمند است را نداشته باشید در آن چیز فقیر محسوب می‌شوید.
چه کارهایی باید انجام بدهیم تا پولدار بشویم؟
درآمدها و هزینه‌های خود را شناسایی کنید و برای هر بخش برنامه‌ریزی کنید. - بودجه‌ریزی: بودجه‌ای برای خود تعیین کنید و سعی کنید از آن پیروی کنید. از اپلیکیشن‌های مالی برای پیگیری هزینه‌ها استفاده کنید.
برای داشتن شغلی موفق این ۵ کار را هرگز انجام ندهید
راه‌حل‌های راهبردی برای پیشرفت در مسیر حرفه‌ای و موفق بودن در شغلتان وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌شود.
ثروت افسانه‌ای بیل گیتس از کجا آمده است؟
گیتس در حال حاضر ۱۳۱ میلیارد دلار ثروت دارد (تا لحظه نگارش این مطلب) که او را به نهمین فرد ثروتمند جهان تبدیل کرده است، با این حال، گیتس گفته است که در نهایت قصد دارد تقریبا تمام ثروت خود را به امور خیریه ببخشد. بنیاد بیل و ملیندا گیتس، برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های خیریه ایجاد شده است و هدف اعلام شده آن «ایجاد جهانی است که در آن هر فرد فرصت زندگی سالم و سازنده را داشته باشد».
چگونه در ایران ثروتمند شویم؟
ین موارد می‌تواند شامل قیمت ارزها و ارزش‌ سهام‌های موجود باشد یا اینکه افزایش قیمت محصول که رخ می‌‌دهد. همه‌ این عوامل می‌تواند بر روند رشد مالی ما تاثیر بگذارد. اما ممکن است برخی از عوامل، عواملی درونی باشند. مانند باورهایی که ما درباره ثروت داریم. باوری که ما درباره ثروت و یا افراد ثروتمند داریم ممکن است مسیر ما را به کلی تغییر داده باشد.
۱۰ اشتباه رایج که مدیران عامل باید از آن ها اجتناب کنند
یکی از چند اشتباه رایج یک مدیرعامل، عدم تعیین یا توجه به اولویت‌های استراتژیک است. بسیاری از مدیران عامل درگیر مسائل روزمره می‌شوند و از تمرکز کردن روی چشم‌انداز بلندمدت غافل هستند. این امر می‌تواند منجر به اتخاذ تصمیمات کوتاه‌مدتی شود که در راستای اهداف کلی سازمان نیست. این در حالی است که تعیین اولویت‌های روشن و استراتژیک به سازمان کمک می‌کند تا به اهداف بلندمدت خود دست یابد و منابع را به بهترین شکل ممکن استفاده کند.
 ۴ نکته که قبل از سرمایه گذاری باید دانست
اگر تحمل زیان ندارید، بهتر است به‌دنبال سرمایه‌گذاری کم‌ریسک باشید اما اگر شخصی هستید که مایلید برای رسید‌ن به بازدهی بالاتر در آینده، مقدار زیان موقتی را متحمل شوید، پس سرمایه‌گذاری‌های پرریسک را امتحان کنید.
میزان سود سرمایه‌گذاران طلا چقدر بوده است ؟ / تغییرات قیمت طلای ۱۸ عیار از ابتدای سال
طلای ۱۸ عیار را اگر برای سرمایه‌گذاری در یک ماهه اخیر انتخاب کرده‌اید، نسبت به سکه سودده نبوده است. چرا که در بازه زمانی یک ماهه، قیمت سکه، کاهش ۳.۳۲ درصدی را تجربه کرده، این در حالیست که قیمت طلای ۱۸ عیار کاهش ۲.۳۸ درصدی را ثبت کرده است.
سرمایه گذاری در این بازار خطرناک است
بازار ارز دیجیتال در سال‌های اخیر به دلیل داشتن فرصت‌های زیاد برای کسب سود، بسیار محبوب شده است. سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هر چند در کلیات بسیار شبیه سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند سهام یا فارکس است اما تفاوت‌هایی هم با آن‌ها دارد.
ثروتمندترین کشور جهان کدام است؟
،مطمئناً بسیاری معمولاً فکر تصور می‌کنند که معنی ثروتمندترین را می‌دانند: کشوری که وقتی کل دارایی‌هایش را جمع می‌زنید و بدهی‌هایش را کم می‌کنید از بقیه بیشتر ثروت داشته باشد.
معرفی 6 اصول سرمایه گذاری با 100 میلیون در 1403
سرمایه گذاری یک راه موثر برای کار کردن پول شما و به طور بالقوه ایجاد ثروت است. سرمایه گذاری هوشمندانه ممکن است به پول شما اجازه دهد تا از تورم پیشی بگیرد و ارزش آن را افزایش دهد. پتانسیل رشد بیشتر سرمایه گذاری عمدتا به دلیل قدرت ترکیب و معامله ریسک و بازده است.
این ۴ ارز را برای کسب سود زیر نظر بگیرید
تحلیلگران در مورد جهت روند بعدی بیت کوین اختلاف نظر دارند. برخی معتقدند که اصلاحات به پایان رسیده و قیمت به بالاترین سطح تاریخی خود خواهد رسید، در حالی که برخی دیگر انتظار دارند قیمت برای آزمایش مجدد حمایت ۶۰ هزار دلار کاهش یابد. پیش‌بینی روند آتی قیمت بیت کوین دشوار است و پیش از انجام هر اقدامی باید منتظر نشانه‌های بیشتری بود.
آشنایی با سرمایه گذاری در صندوق طلا + مزایا و معایب
جالب است بدانید که برای سرمایه گذاری از این روش نیازی نیست که حتما طلای فیزیکی تهیه کنید، بلکه می‌توانید از صندوق سرمایه گذاری طلا استفاده کنید تا سرمایه گذاری مقرون به‌صرفه‌تری داشته باشید.
۲۱ راز موفقیت ثروتمندان جهان
استیو سیبولد (Steve Siebold)، نویسنده‌ی کتاب «ثروتمندان چطور فکر می‌کنند؟» حدود ۳ دهه با ثروتمندان جهان مصاحبه کرده است تا بفهمد که چه چیزی آنها را از بقیه متمایز می‌کند.
27 تکنیک پس انداز
واقعیت این است که گاهی برای پس‌انداز در حق معمول و ساده لازم نیست کارهای عجیبی انجام بدهیم، خساست به‌خرج بدهیم یا شبانه‌روز کار کنیم؛ فقط باید هنر پیشگیری از ولخرجی را بلد باشیم
۷ توصیه ثروتمندترین مرد جهان به افراد جوان
از وام های بانکی دوری کنید و روی خودتان سرمایه گذاری کنید و همواره به یاد داشته باشید که: «پول انسان ها را خلق نمی کند، بلکه انسان ها هستند که پول را خلق می کنند»، «زندگی را به سادگی خودتان زندگی کنید.» ۳- براساس حرف های دیگران عمل نکنید، فقط به آنها گوش کنید ولی هرچه را که احساس خوبی به آن دارید، انجام بدهید.
۱۰ عادت پولدارها و بی پول ها
حدود ۷۶ درصد پولدارها چهار روز در هفته ورزش می‌کنند؛ ولی ۲۳ درصد بی‌پول‌ها اهل ورزش مرتب هستند. حدود ۶۷ درصد پولدارها اهداف‌شان را روزی کاغذ می‌آورند و فقط ۱۷ درصد بی‌پول‌ها از این کارها می‌کنند. حدود ۸۸ درصد پولدارها روزی نیم ساعت یا بیشتر را به مطالعه با هدف کاری یا آموزشی می‌گذرانند و فقط ۲ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
بازارهای زیان‌ده را بشناسید
بازارهای سنتی ایران در هفته سوم اردیبهشت نیز با بازدهی محدودی روبرو بودند و سرمایه‌گذاران یک جا با قرمز پوشی بازارها موجه شدند .
مراقب این ۷ تله خطرناک پول باشید
طمع میگه زندگی دو روزه همین حالا استفاده کن(که البته به خودی خود بد هم نیست!) و باعث میشه بریم کل پول و بعضا با چک و بدیهی چیزایی رو تهیه کنیم و در نتیجه دوباره دست خالی بشیم و دوباره ترس و دوباره دنبال پول. این دور باطل تا زمان مرگ ادامه داره!
نا امیدی کارمندان بانک های کشور از لایحه تعطیلات آخر هفته و مستثنی شدن از سایر ادارات !
در شرایطی که کارمندان بانک انتظار داشتند همانند سایر ادارات شامل 2 روز تعطیلی در آخر هفته باشند٬ قرار گرفتند نام بانک ها در کنار ارگان های نظامی و انتظامی و بیمارستانها و ... که شامل لایحه فوق نمی شوند موجی از نامیدی را در میان این قشر که از پر کارترین کارمندان کشور هستند ایجاد کرد و باعث تعجب بسیاری از کارشناسان شد . چرا که ارگانهایی مثل بیمارستان ها ٬ مراکز نظامی ٬ انتظامی و ... شیفت کار هستند و به صورت 24 ساعته در تمام ایام و تعطیلات رسمی هم فعالیت دارند ٬ در صورتی که این موضوع در مورد بانک
چگونه پولدار شویم؟
سؤال خيلي‌ها و شاید همه این باشد که چگونه پولدار شویم، آن‌هم در کمترین زمان و با بیشترین بازده؟
پس انداز به روش ژاپنی‌ها را یاد بگیرید
نکته مهمی درباره روش کاکه ایبو وجود دارد: این روش پس‌انداز برای قطع‌کردن شادی و نشاطتان از خرید نیست؛ برای نمونه، اگر حالتان خوش نیست و با دسته‌گلی زیبا می‌توانید احساس بهتری پیدا کنید، کاکه ایبو جلویتان را نمی‌گیرد. هدف این روش ترک عادت‌های بد در خرید و خرج‌کردن است. خریدکردن برای حال خوب خیلی هم خوب است؛ اما روش کاکه ایبو به ما یاد می‌دهد گاهی خرید‌کردن برای تغییر روحیه اثرات مثبت کوتاه‌مدت دارد و بعدتر پشیمانی هم به بار می‌آورد.
کدام بازار برای سرمایه گذاری بهتر است؟
یک کارشناس سرمایه با اشاره به اینکه ۴ بازار کلاسیک و معتبر در ایران فعال است، گفت: مردم باید بدانند از میان این بازارها کدام‌یک برای سرمایه گذاری مناسب تر است.
چگونه ارزش پول خود را در برابر تورم حفظ کنیم؟
در این مناظره افراد سرشناسی نظیر آنتونی اسکاراموچی از شرکت اسکای‌بریج کپیتال (SkyBridge Capital)، پیتر شیف از منتقدان بیت کوین، اریک وورهیس مدیرعامل شیپ‌شیفت (ShapeShift) و نوریل روبینی استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک به تبادل نظر پرداختند. موضوع اصلی بحث این بود که آیا بیت کوین می‌تواند با طلا به عنوان اصلی‌ترین ابزار ذخیره ارزش در دوره‌های تورم بالا رقابت کند یا خیر؟
چه بچه هایی در آینده پولدار می شوند؟
دانش آموزانی که معلمشان آنها را سخت‌کوش و ساعی می‌دانست و دلشان می‌خواست که شغل های با اعتبار و با پرستیژ داشته باشند در بزرگسالی نتوانسته بودند پول زیادی به دست بیاورند. بالاترین درآمدها برای بچه های سرکش و شیطان بود. بچه هایی که قوانین را رعایت نمی‌کردند و همیشه با والدین سر جنگ داشتند به عنوان یک بزرگسال پول بیشتری به دست آورده بودند.
۷ قانون پس انداز پول نجات بخش
چگونه باید درآمد ها را افزایش داد یا هزینه ها را کم کرد و چه راه حل های کاربردی برای آنها و در آخر برای پس انداز و سرمایه گذاری کردن وجود دارد؟
٧ کار عجیبی که ثروتمندان انجام نمی دهند!
فقرا تلویزیون تماشا می کنند. ثروتمندان کتاب می خوانند! ۲- فقرا بر اساس ساعت کاریشان پول می گیرند. ثروتمندان بر اساس نتیجه ای که بدست می آید! ۳- فقرا دیگران (اقتصاد، دولت، رئیس، همسایه…) رو مقصر بدبختیهایشان میدانند. ثروتمندان میگویند خودمان مسئول شکست هایمان هستیم! ۴- فقرا روی پس انداز تمرکز می کنند. ثروتمندان روی سرمایه گذاری!
خریدهایی که از بی ارزش شدن پول می کاهد
خرید دلار یکی از روش‌های معمول برای حفظ ارزش دارایی در برابر تورم است. دلار آمریکا به عنوان یک ارز پایدار و رایج در سراسر جهان شناخته می‌شود و بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران در شرایطی که تورم در کشور خود رو به افزایش است، تصمیم به خرید دلار می‌گیرند.
بهترین روش سرمایه گذاری در بازارها کدام است؟
بازار سهام، طلا، ارز، خودرو يا مسكن؟ بنابراين يكي از پرسش‌هاي مهم كه اين روزها بسياري از ايرانيان در ذهن دارند، نحوه سرمايه‌گذاري در بازارهاي مختلف است. با افزايش اين نوع ابهامات مانند هميشه، برخي سوداگران به صحنه ورود كرده و با طرح موضوعاتي چون تارگت‌زني و نقطه‌زني، از مردم پول‌هاي كلاني دريافت مي‌كنند!
جادوگران دنیای پول در سال ۲۰۲۴
اولین نفر در این لیست جف اردمن، بنیان‌گذار گروه Erdmann است. او با سابقه‌ای درخشان، راه‌حل‌های منحصر به فردی را برای ثروتمندان ارائه می‌دهد. او تنها مشاوری است که به مدت شش سال متوالی ۲۰۲۱- ۲۰۱۶ نفر شماره ۱ در فهرست “مشاوران ثروت برتر آمریکا” فوربس بوده است. جف باتکیه‌بر تجربه گسترده خود راه‌حل‌های استراتژیک شخصی‌سازی‌شده‌ای را برای رفع نیازهای پیچیده افراد ثروتمند ارائه می‌دهد.
بهترین و پربازده‌ترین سرمایه گذاری بلندمدت در ایران!
با بررسی گزینه‌های سرمایه گذاری در ایران، می‌توان گفت انتخاب بهترین بازار سرمایه گذاری بلند مدت در ایران به روحیه ریسک‌پذیری یا ریسک گریزی، بازدهی بلند مدت بازارهای دارایی و اهداف سرمایه گذاری افراد مربوط می‌شود. صندوق‌های سرمایه گذاری با در نظر گرفتن روحیات مختلف سرمایه‌گذاران انواع صندوق ها برای افراد ریسک پذیر و ریسک گریز را ارائه می‌دهند. بنابراین نسبت به بقیه بازارها فرصت های سرمایه گذاری بهتری را ایجاد می‌کنند.
10 نکته برای موفقیت در سرمایه‌گذاری بلندمدت
بعضی از سرمایه‌گذاران با فروش سرمایه‌گذاری‌های ارزشمند خود سود می‌برند و در عین حال سهم‌هایی که عملکرد ضعیفی دارند را نگه می‌دارند و امیدوارند که قیمت‌شان رشد کند. اما غافل از این که سهام خوب می‌تواند بیشتر صعود کند و سهام ضعیف، خطر به صفر رسیدن را دارد. در این مطلب از رده، به 10 نکته برای موفقیت در سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌پردازیم که می‌تواند به شما در جلوگیری از اشتباهات و کسب سود کمک کند.
پرسود ترین بازارهای 1403 را بشناسید
با آغاز سال جدید، شاید بزرگ‌ترین سوال همه افراد این باشد که با سرمایه‌گذاری دارایی‏‌های خود در چه بازاری می‌توانند بیشترین بازده ممکن را کسب کنند.
طلا بخریم یا صندوق طلا؟/ کدام سودده است؟
جهش قیمت‌ها و رشد انتظارات تورمی طی ماه‌های اخیر سبب شد افراد به دنبال حفظ ارزش دارایی‌های خود باشند و برای سرمایه‌گذاری به تکاپو بیفتند. اما کدام بازار سود بهتری به بازیگران خود داده است؟ این بررسی مشخص کرد در روند صعودی طلا و دلار، صندوق‌های طلا بهترین گزینه خرید و همزمان پرریسک هستند.
ترفند سرمایه‌گذاری میلیاردرهای جهان چیست؟
کارآفرینان، میلیاردرها و خالقان شرکت‌ها و پروژه‌های موفق تجاری همواره الگویی برای بسیار از سرمایه‌گذاران خرد و مردم بوده‌اند. نقطه نظر این شخصیت‌ها در رابطه با نحوه انجام سرمایه‌گذاری، تجارت دارایی‌ها، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری و تصمیم‌گیری در بازار برای بسیاری از افراد جذاب و قابل توجه است.
7 ترفند محرمانه برای ثروتمند شدن
اگر شما هدف ثروتمندشدن در سر دارید،‌ آگاهی از طرز تفکر ثروتمندان و اینکه چگونه توانسته اند پولدار شوند برای رسیدن به هدفتان به شما کمک می‌کند.
 پولدارترین فرد جهان در سال 2024 کیست؟
نشریه فوربس طبق روال گذشته، در سال 2024 نیز اقدام به معرفی ثروتمندترین افراد جهان کرده است، امسال رکورد تعداد میلیاردهای جهان شکسته شد و فوربس تعداد میلیاردرهای جهان در سال 2024 را دو هزار 781 نفر اعلام کرده است. میلیاردرها نقش بزرگی در اقتصاد جهانی، سیاست و رشد بشردوستی در میان ملت ها ایفا می کنند.
برای خرید طلا جهت سرمایه‌گذاری به این نکات مهم توجه کنید
طلا بیش از آن که یک فرصت سرمایه‌گذاری جهت کسب بازدهی‌های بالاتر از تورم یا بازار‌های موازی خود باشد، یک فرصت جهت حفظ قدرت خرید پول است.
۱۰ عادت پول ساز ثروتمندان در برابر بی‌ پول ها
این اختلاف تنها مربوط به مقدار پول در حساب بانکی فرد نیست بلکه عمیقاً در رفتارها، استراتژی‌ها و نگرش‌ها نسبت به مدیریت و رشد ثروت ریشه دارد. از بودجه بندی و سرمایه گذاری گرفته تا طرز فکر پیرامون پول، این عادات به وضوح نشان می‌دهد که چگونه سواد مالی مسیر رفاه و آسایش را شکل می‌دهد. در ادامه به بررسی عاداتی می‌پردازیم که این دو گروه را از هم متمایز می‌کند. درک این عادت‌ها اهمیت سواد مالی را روشن می‌کند و بینش‌های ارزشمندی را به هر کسی که به دنبال بهبود رفاه اقتصادی خود است ارائه می‌دهد.
در سال جدید چگونه زندگی مالی بهتری داشته باشیم؟
در سال جدید، برای افزایش درآمد خود، چه برنامه‌ای دارید؟ در ۱۰ سال آینده، قرار است چه قدم‌هایی برای بهبود مسائل مالی بردارید؟
انجام این سه حرکت هوشمندانه در دهه 20 زندگی‌تان، شما را پول‌دارتر و موفق‌تر می کند
دهه ۲۰ زندگی شما می‌تواند دوره‌ عجیبی باشد که از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه و بیرون آمدن از خانه‌ والدینتان تا ورود به نیروی کار و کسب درآمدی که احتمالا تا به حال در زندگی‌تان نداشته‌اید را شامل می‌شود. اما فهمیدن اینکه دقیقا با حقوق‌هایتان چه کار کنید می‌تواند برای نسل زِد و هزاره‌، استرس‌زا باشد. اگر در مورد نحوه استفاده از پول خود در دهه ۲۰ زندگی‌تان سوال دارید، در اینجا سه حرکت هوشمندانه مالی وجود دارد که شما را برای موفقیت در اواخر زندگی آماده می‌کند.
یک پیش‌بینی مهم درباره نرخ تورم، دلار، مسکن، طلا و بورس در سال ۱۴۰۳/ بدشانس‌ترین بازار را بشناسید
در سال ۱۴۰۲، بدشانس‌ترین بازار، بازار سهام بوده است و همه اتفاقاتی که رخ دادند و همه متغیرها، به ضرر این بازار بوده اند. در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۴ می‌بینیم که بازدهی دلاری بازار تنها ۶۷ درصد است و این اتفاق حتی اگر با تورم‌های دلار نیزسنجیده شود، می‌بینیم که اتفاق عجیبی در بورس رخ نداده است و بنابراین می‌توان گفت در حال حاضر که قیمت‌های بازار در سطوح حبابی قرار ندارند و اصطلاحاً بازار گران نیست.
چگونه در اینستاگرام درآمدزایی کنیم؟
اینستاگرام تنها راه برای درآمدزایی در فضای آنلاین نیست اما اگر به این نتیجه رسیده‌اید که پلتفرم درستی برای شماست، لازم است درباره راه‌های مختلف درآمدزایی از محتوای خود بدانید.
بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۳ ؛سپرده بانکی یا خرید سکه و طلا
پیمان مولوی در پاسخ به این پرسش که بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۳ چیست؟ افزود: ما می‌گوییم هیچ بازار بهتری وجود ندارد و این‌ها، همه جزو خطای دسته‌بندی است وی اظهار داشت: هر کسی به صورت متناوب چه در دلار، چه در طلا، چه در املاک و مستغلات و چه در خودرو و حتی در سهام با ریسک آن حضور داشته باشد، از ریال خود می‌توان محافظت کند. این اقتصاددان تصریح کرد: در این حالت، به صورت متوسط باید خرید شود، به خصوص در طلا باید این اتفاق بیفتد.
مقایسه بازدهی سکه، طلا و ارز در سال  1402+ جدول
شیطنت‌های ماه‌های پایانی سال گذشته در بازار ارز و طلا، برای سرمایه‌گذاران دلار و سکه نهایتا منجر به بازدهی سالانه ۲۹ درصدی شد. نرخ تورم براساس داده‌های رسمی در ۱۴۰۲ کمی بیش از ۳۲ درصد است