پنجشنبه, 30 شهریور 1402 2023,September
روی خوب سرمایه‌گذاری در مسکن
یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سرمایه‌پذیر در ایران، بازار مسکن است که فقط با داشتن پول می‌توان وارد آن شد و فعالیت در آن به دانش خاصی احتیاج ندارد.
مالیات مسکن مهر پرند بر عهده سازندگان است نه خریدار
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پرند با اعلام اینکه مالیات واحدهای مسکن مهر پرند ۲۰ میلیون نیست، گفت: این مالیات بر عهده سازندگان است نه خریدار.
پیشنهادی برای خانه‌دار شدن کارگران
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تنها راه خانه‌دار شدن کارگران را تشکیل تعاونی‌های مسکن کارگری، اختصاص زمین رایگان و وام بلند مدت با اقساط کم دانست و گفت: باید از ظرفیت بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون برای پرداخت وام ساخت مسکن کارگری استفاده شود.
 چه کسی می تواند از پس قسط 20میلیون تومانی این وام مسکن بربیاید؟
آنچه هم‌‌‌اکنون به عنوان وام مسکن به متقاضیان انفرادی پرداخت می‌شود عملا ۳۲۰ میلیون تومان (واقعی) و ۴۰۰ میلیون تومان (اسمی) است. البته شاید گفته شود زوجین در صورت تمایل می‌توانند به ازای هر نفر ۴۰۰ میلیون تومان (اسمی) بگیرندو امکان دسترسی به وام جعاله ۱۶۰ میلیون تومانی هم برای آنها فراهم است. یعنی در مجموع به طور اسمی به وام ۹۶۰ میلیون تومانی دسترسی داشته باشند؛ اما رقم اقساط این وام حول و حوش ۲۰ میلیون تومان می‌شود که از عهده بخش زیادی از افراد فاقد مسکن متقاضی خرید با استفاده از وام، خارج است.
پیش‌بینی باورنکردنی یک کارشناس اقتصادی از قیمت مسکن در نیمه دوم سال
یک کارشناس مسکن تاکید کرد: به طور قطع در نیمه دوم سال قیمت مسکن بالا نخواهد رفت. سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران بر این باور است که ثابت ماندن قیمت دلار، ارز و در کنار آن نهاده‌های ساختمانی موجب شده تا شاهد آرامش در بازار مسکن باشیم.
آخرین جزئیات طرح فروش متری مسکن
طرح فروش متری مسکن از طریق بورس، مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و به زودی شکل اجرایی به خود می‌گیرد؛ از جمله مزایای این طرح می‌توان به نوسازی بافت‌های فرسوده، پوشش ریسک تورم بازار مسکن و امکان خرید آپارتمان برای متقاضیان مصرفی اشاره کرد
شرط پرداخت وام ۵۵۰ میلیونی برای ساخت مسکن اعلام شد
دبیر کانون بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خصوصی درباره انتقادات نسبت به مقاومت بانک‌های خصوصی برای پرداخت تسهیلات تکلیفی به ویژه پراخت تسهیلات به بخش مسکن اظهار داشت: اگر بانک‌‌های خصوصی تسهیلات تکلیفی نمی‌پردازد پس چگونه تبصره ۱۶ و ۱۸ در تمام بانک‌های خصوصی به اجرا رسیده و در حال اجرا بوده و وام‌ ازدواج، فرزندآوری، وام به کسب و کارهای کوچک مولد ‌و ... در حال پرداخت است.
راه‌اندازی قرارگاه ساخت مسکن برای کارگران
وزیرکار از راه اندازی قرارگاه احداث مسکن برای خانه دار شدن کارگران خبر داد و گفت: به کارگران هم مثل سایر آحاد مختلف مردم در صورتی که از امتیاز مسکن استفاده نکرده باشند کمک خواهد شد تا از این امکانات و تسهیلات استفاده کنند.
این افراد برای ساخت خانه وام ۷۵۰ میلیونی می‌گیرند + شرایط بازپرداخت
سقف تسهیلات ساخت مسکن به سازندگانی که از روش‌ها و فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند در کلانشهرها، مراکز استان‌ها و سایر شهرها به ترتیب ۷۵۰، ۶۵۰ و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده که به مرور و با پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها پرداخت می‌شود. سال گذشته سقف این تسهیلات ۶۰۰ میلیون تومان بود. بازپرداخت تسهیلات در سال جاری برای تعاونی‌سازها حداکثر ۱۰ سال و برای سایر سازندگان حداکثر ۸ سال با سود نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است.
قیمت مسکن چقدر کاهش پیدا کرد؟
بازار مسکن بعد از جهش غیرمعقول قیمت‌ها در زمستان ۱۴۰۱، وارد یکی از سخت‌ترین دوره‌های رکودی شده و باوجود کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی میانگین قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان، این بازار همچنان کساد است.
حق کمیسیون مشاوران املاک چقدر است؟
حق کمیسیون رهن و ودیعه اجاره، از هر طرف نیم‌درصد مبلغ رهن دریافت می‌شود؛ یعنی برای ۱۰۰میلیون تومان رهن، هر طرف باید ۵۰۰هزار تومان بپردازد
تامین مسکن فرهنگیان در قالب طرح نهضت ملی
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خاطرنشان‌کرد: پیرو نشست مشترک با نمایندگان وزارت آموزش و پرورش در راستای تامین مسکن فرهنگیان، مقرر شد اراضی معرفی شده از سوی این وزارتخانه بررسی شود تا در صورتی که قابلیت ساخت مسکن داشته باشد در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار گیرد.
آخرین خبرها از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر احداث مسکن برای ۱۵۰ هزار متقاضی بدون مشکل است و کارهای آنها آغاز شده و ۲۷ هزار واحد دیگر در برنامه برای عملیاتی شدن قرار دارد و در تلاش هستیم تا تعهد خود را در خصوص اجرای طرح نهضت ملی مسکن عملیاتی کنیم.
امکان پرداخت غیرحضوری وام ودیعه فرزند سوم وجود ندارد
سامانه بانک مرکزی در زمینه تسهیلات ازدواج و فرزندآوری طراحی شده البته سرعت این سامانه کم بود، چون ۵ استعلام از مراجع مختلف باید دریافت کند و ما از نظر سخت‌افزاری نمی‌توانیم موارد بیشتری به آن اضافه کنیم، چراکه امکانات سخت افزاری مشخصی داریم و از زمانی که تسهیلات فرزند را به سامانه تسهیلات ازدواج بانک مرکزی اضافه کردیم سامانه با کندی مواجه شد اگر بخواهیم موضوع دیگری را به این سامانه اضافه کنیم به مشکل خواهیم خورد و این روند مثبت در خصوص تسهیلات ازدواج و فرزند را با کندی مواجه خواهد کرد.
هرگونه خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن، اقدام ملی و مسکن مهر ممنوع
مدیرعامل شرکت عمران پردیس هرگونه خرید و فروش واحد‌های مسکونی اعم از اقدام ملی، مسکن مهر و مسکن نهضت ملی را ممنوع اعلام کرد.
تغییر مهم قیمت مسکن در تهران ؛ فروش آپارتمان‌ با تخفیف در بازار مسکن
به گفته‌ی مشاوران املاک شهر تهران، تعداد معاملات چنگی به دل نمی‌زند و بازار مسکن همانند ۳ ماه گذشته، هفته جاری نیز در رکود قرار داشت؛ رکودی که از اوایل خرداد آغاز و به کاهش قیمت منجر شده است. واسطه‌های ملکی می‌گویند ممکن است پس از ماه صفر، معاملات مقداری افزایش پیدا کند اما ایجاد رونق بعید به نظر می‌رسد.
خانه های تخفیف دار در بازار مسکن+ جدول
در شرایط موجود که معاملات مسکن کساد شده، برخی سازندگان به دلیل نیاز به نقدینگی، بخشی از واحدهای خود را با قیمت‌های کمتر از عرف بازار به فروش می‌رسانند.
حداقل متراژ برای صدور پروانه ساخت چند مترمربع است؟
براساس ضوابط و دستورالعمل‌های شهرداری تهران و همچنین براساس سرانه سکونت به ازای هر نفر ۱۷.۵ متر است؛ به این ترتیب حداقل متراژ برای یک خانواده سه نفره، ۵۴ متری است و پروانه ساختی زیر این متراژ داده نمی‌شود.
شرایط ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن / انعقاد قرارداد با ۵۷ درصد متقاضیان واجد شرایط
«طرح جهش تولید مسکن» با هدف تأمین مسکن برای دهک‌های اول تا هفتم، ساکنین شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت و ساکنین بخش‌های روستایی، ارائه و در حال اجرا است.
همه‌چیز درباره طرح  آپارتمان ۲۵ متری / ساخت خانه‌های زیر یک میلیارد منتفی شد؟
رشد قیمت مسکن باعث شده خرید خانه در پایتخت با بودجه زیر یک میلیارد غیرممکن شود، همین مسئله خانه‌های ۲۵ متری را به موضوع جذابی تبدیل می‌کند.
خانه‌های ویلایی در اختیار مردم می‌‎گذاریم
در قانون جهش تولید مسکن، زمین‌هایی که قابل الحاق به شهرها و روستاها برای ساخت مسکن دیده شده، کاملاً مشخص است.
ایده مسکن ۲۵ متری اجرا نمی‌شود
بنابراین قاطعانه باید گفت که به هیچ عنوان شهرداری تهران و حتی وزارت راه و شهرسازی ایده ساخت مسکن 25 متری را تایید نمی کنند و این طرح اجرایی نمی شود.
مسکن ۲۵ متری ربطی به طرح‌های دولت ندارد
به دنبال طرح موضوع مسکن ۲۵ متری از سوی یک مجموعه انبوه‌سازی، وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که چنین برنامه‌ای در دستور کار این وزارتخانه نیست.
مساحت مسکن ملی: از ۵۰ تا ۹۰ متر
آن‌طور که مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران بیان کرده متراژ واحدهای نهضت ملی مسکن در استان تهران بین ۵۰ تا ۹۰ متر مربع تعیین شده است
واگذاری زمین در جزیره هرمز به متقاضیان نهضت ملی مسکن
معاون وزیر راه و شهرسازی از واگذاری زمین در جزیره هرمز به متقاضیان نهضت ملی مسکن خبر داد.
ساخت واحدهای مسکونیِ ۲۵ متری تکذیب شد
پیگیری‌ها حاکی از آن است که طرح پروژه مسکن ۲۵ متری ارتباطی به نهضت ملی مسکن نداشته و صرفا از سوی یک بخش خصوصی به‌عنوان ایده مطرح شده است.
قیمت نهضت ملی مسکن در تمام پروژه های استان تهران یکسان است
مراحل واریز براساس پیشرفت فیزیکی پروژه ها از متقاضیان اخذ می شود،پس از تایید اولیه و افتتاح حساب ۴۰ میلیون تومان و سایر اقساط براساس فونداسیون ، اتمام فونداسیون ، اسکلت ، سقف ، سفت کاری ، نازک کاری و کارهای پایانی از متقاضیان اخذ خواهد شد.
اولین رونمایی از مسکن ۲۵ متری / قیمت هر متر حدود ۲۵ میلیون تومان
پروژه ساخت ۱۸۰۰ میکرو آپارتمان ۲۵ متری قرار است به زودی توسط یک مجموعه تعاونی انبوه‌ساز در منطقه ۱۹ تهران کلنگ زده شود
واحدهای ویلایی نهضت ملی مسکن "نیمه‌تمام" تحویل می‌شود/خانه‌دار کردن مردم با آورده ۴۰۰ میلیونی
وی در خصوص هزینه تمام شده ساخت واحهای نهضت ملی مسکن بیان کرد: هزینه ساخت هر مترمربع این واحدها در زمان حاضر حدود 8.5 میلیون تومان است. آورده متقاضیان با احتساب وام حدود 950 میلیون تومان است که سال آینده افزایش می‌یابد.
طرح دولت برای اقشار ضعیف؛ خانه‏‏‌های متری ۱۰ میلیون
طرح ساخت خانه‌‌‌های در استطاعت در شهرهای جدید، کلید خورد. در قالب این طرح، دولت خانه‌‌‌های متری ۱۰میلیون تومان برای خانه‌‌‌دار شدن دهک‌‌‌های یک تا چهار فاقد مسکن، می‌سازد.
این افراد وام مسکن ۲۰۰ میلیونی با سود ۵ درصد می‌گیرند
معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن تاکید کرد: امیدوار هستیم تا ۱۰ روز دیگر با تصویب این تسهیلات در هیئت دولت شاهد تحقق یافتن هدف گذاری نوسازی و مقاوم سازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در روستا‌های کشور باشیم.
در بازار مسکن فایل زیاد است، مشتری کم!
کسادی معاملات مسکن باعث شده بسیاری از مالکان، واحدهای خود را با تخفیف ۱۵ تا ۲۰ درصد عرضه کنند و بنا به گفته‌ مشاوران املاک شهر تهران، تعداد فایل‌های فروش نسبت به اوایل امسال تقریبا پنج برابر شده است.
وام ساخت مسکن روستایی به 400 میلیون افزایش می یابد؟
ثبت‌نام وام مسکن روستایی ۱۴۰۲ با دو روش حضوری و با مراجعه به شعب بانک‌ها یا به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه درخواست تسهیلات سایت بانک های عامل انجام می‌شود.
 علت جلوگیری از پرداخت وام نوسازی مسکن چیست؟!
مهدی هدایت درباره پرداخت وام نوسازی به بافت فرسوده گفت: با بخشنامه‌ای که به تازگی بانک مرکزی ابلاغ کرده، بافت‌های فرسوده از ارزان‌ترین و بالاترین سقف وام ساخت با سود ۱۸ درصد محروم شدند و فقط می‌توانند از وام‌های ۲۳ درصد بانکی بهره‌مند شوند. وی افزود: محدود کردن وام ۵۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸‌درصد به ساخت روی اراضی دولتی و محرومیت دیگر ساخت‌وسازها از این وام، هم درتضاد با قانون و هم در مغایرت با وضع فعلی بازار مسکن و هم متضاد با شرایط کنونی شهرها است.
نحوه  خرید و فروش متری مسکن در بورس
خرید و فروش متری مسکن در بورس و خرید سهام زمین متری، طرحی است که در آن افرادی که سرمایه کافی برای خرید یک واحد مسکونی را در اختیار ندارند، با هر مقدار سرمایه، بتوانند یک یا چند متر زمین خریداری کنند
شرایط معاوضه خانه فرسوده با واحد نوساز
محلات دارای بافت فرسوده در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده است. شهروندان برای این‌که بدانند واحد آنها در بافت فرسوده قرار دارد یا خیر باید به سامانه تسهیلات بازآفرینی شهری به نشانی facility.udrc.ir مراجعه کردن کد پستی منزل خود را وارد کنند.
حمایت دولت از دهک‌های پایین درآمدی برای تامین مسکن، از منابع صندوق ملی مسکن تامین می‌شود
صندوق ملی مسکن برای تکمیل مصلی‌های کشور از جمله مصلی تهران تکلیف داشت که کمک‌های لازم از طریق سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی برای تکمیل مصلی انجام شد.
جزئیات تحویل 101 هزار خانه به مردم در قالب نهضت ملی مسکن+جدول
در هفته دولت 101 هزار مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن در 31 استان افتتاح شد.
دریافت وام ۵۰۰ میلیون تومانی بانک مسکن + مبلغ اقساط
مشتریان بانک مسکن که برای خرید مطب یا دفتر کار کمبود نقدینگی دارند می‌توانند از تسهیلات «تجهیزات مطب و دفتر کار» این مجموعه استفاده کنند. اعطای این تسهیلات در قالب عقد مرابحه انجام خواهد شد.
کاهش ۱۵ درصدی اجاره‌بها در کشور/ ابلاغ وام ۲۰۰ میلیون تومانی مستاجران از هفته آینده
این عضو کمیسیون مجلس با اشاره به گزارش دولت به مجلس درباره روند اجاره‌بها در تابستان امسال تاکید کرد: طبق گزارش‌های ارایه شده از سوی دولت اجاره‌بها از اوسط مرداد ماه کاهشی بوده است و به طور کلی در سراسر کشور به طور میانگین تا 15 درصد اجاره‌بها کاهش پیدا کرده‌است.
چگونه متر به متر مسکن بخریم؟ |  اعلام ساز و کار فروش متری مسکن
مدیر پژوهش توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس افزود:در حال حاضر تامین سرمایه بانک مسکن متقاضی استفاده از این اوراق برای تامین مالی برخی پروژه های ساخت مسکن است و احتمالا با توجه به چنین درخواستی این اوراق تا پایان سال منتشر خواهد شد.
واگذاری اراضی رایگان برای توسعه افقی واحدهای مسکونی
به گفته معاون بنیاد مسکن ساخت واحدهای مسکونی در بافت روستاها باید به صورت ویلایی باشد و تسهیلات ساخت پرداخت شده به این واحدها در روستاهای کشور ۲۰۰ میلیون تومان است.
آخرین وضعیت پیش‌فروش متری مسکن در بورس‌
عاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران تاکید کرد که همه شرایط و جزییات قیمتی در کل واحدهای یک پروژه به طور شفاف در امیدنامه عرضه می‌آید و سرمایه گذاران قبل از خرید باید به طور کامل این بندها را مطالعه کنند.
پیش‌بینی قیمت مسکن در ۶ ماه‌ آینده / روند نزولی آپارتمان‌های کم متراژ ادامه‌دار خواهد بود
کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه میزان تقاضا نیز در قیمت گذاری مسکن تاثیر گذار خواهد بود، گفت: اگر فراوانی تقاضا در منطقه‌ای کاهش پیدا کند قیمت مسکن در آن منطقه نیز کاهش می‌یابد. نرخ ارز، خودرو و قیمت مسکن در ۵ سال اخیر یک وابستگی و همخوانی بایک دیگر داشته‌اند.
وام 550 میلیونی ساخت مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟
بانک مرکزی اعلام کرد: افزایش سقف وام ساخت مسکن به ۵۵۰میلیون تومان فقط مشمول پروژه‌های حمایتی است و شامل پروژه های خودمالکی نمی‌شود.
سکته سوم در بازار مسکن پردیس/ افت ۱۵ درصدی دوباره قیمت‌ها
سازندگان و مالکان آپارتمان‌هایی که به طور مرتب شاهد افت قیمت مسکن در پردیس هستند برای جلوگیری از کاهش احتمالی قیمت در آینده، چاره را در فروش آپارتمان به دلالان می‌دانند.
اجاره و خرید مسکن با دلار صحت ندارد
وی با بیان اینکه تاکنون شکایتی در این رابطه به اتحادیه مشاوران املاک ارجاع نشده است، بیان داشت: همچنین پرونده‌ای مرتبط با این مساله که قراردادی با دلار صورت گرفته در این اتحادیه باز نشده و بر همین اساس نمی‌توان این مساله را تایید کرد.
آغاز مرحله دوم واگذاری زمین در قالب طرح جوانی جمعیت از ماه ربیع‌الاول
بذرپاش گفت: واگذاری زمین در روستاها جزو سیاست های قطعی ما است و واگذاری زمین به صورت ۹۹ ساله در روستاهایی که مردم ساکن آن هستند اجرایی می شود.