بانک اول
چهار شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ 3 March2021

جزئیات ثبت‌نام مجدد طرح مسکن ملی در بهمن 99

بانک اول - مسئولان مسکن از ثبت نام مجدد طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای دارای ظرفیت خبر می دهند.

به اشتراک بگذارید:

۰۴ بهمن ۱۳۹۹  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول حسینعلی مقصودی در برنامه رادیویی و تلویزیونی مردم و مسئولان، اظهار داشت: با ظرفیت سنجی صورت گرفته در پایان پالایش متقاضیان، شهرهای دارای ظرفیت ثبت نام، مشخص و به وزارت خانه اعلام شده است و در آینده نزدیک ثبت نام مجدد در این شهرها آغاز می شود.

وی به وام این طرح نیز اشاره کرد و افزود: در جلسات مختلف بحث افزایش وام مطرح شده اما در حال حاضر مبلغ وام ۱۰۰ میلیون تومان است.

مدیرکل راه و شهرسازی، شهرکرد، بروجن و لردگان را به ترتیب دارای بیشترین متقاضی اقدام ملی مسکن خواند و ادامه داد: در شهرهای فارسان، اردل، بن، سامان، هفشجان، جونقان، فرخشهر و کیان نیز توسط متقاضیان واریز وجه انجام شده و طرح مسکن در آن‌ها اجرایی می‌شود.

مقصودی اقدام ملی مسکن را طرحی در راستای تعدیل و توقف سیر صعودی قیمت زمین و مسکن معرفی کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود ساخت مسکن و قیمت تمام شده، بطور حتم این طرح تمام دهک‌های جامعه را پوشش نمی‌دهد؛ و خانوارهایی می‌توانند از آن استفاده کنند که در طول دو سال بتوانند وجه آورده پیش‌بینی شده را پرداخت کنند. 

وی در مورد شایعات خرید و فروش امتیاز واحدهای مسکن ملی هم به متقاضیان هشدار داد و افزود: برخلاف رویه مسکن مهر، در طرح اقدام ملی مسکن به هیچ وجه امکان خرید و فروش امتیاز واحدها و جایگزینی وجود ندارد و تأکید می شود؛ متقاضیان در هیچ صورتی وارد معامله امتیاز این واحدها نشوند و در صورت انجام، حتما در مراحل جایگزینی، تکمیل وجه، سند و واگذاری دچار مشکل جدی خواهند شد.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در پاسخ به سوال یکی از شنوندگان در خصوص تکمیل آماده سازی و زیرساخت های شهرک منظریه نیز گفت: در جلسه‌ای با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار و مجع نمایندگان استان قول تأمین اعتبار تکمیل زیرساخت‌های منظریه گرفته شد و در حال حاضر برآورد اعتبار در حال انجام است و در آینده نزدیک مجوز برگزاری مناقصه تکمیل این زیرساخت ها از سازمان ملی زمین و مسکن گرفته می شود.

مقصودی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد محور فارسان ـ دشتک، گفت: این محور در مناطق کوهستانی و بسیار سخت واقع شده و دارای تونل ۱۵۰۰ متری است.

وی افزود: عملیات حفاری تونل و ۲۵۰ متر پوشش بتنی آن نیز انجام شده، اما به خاطر عدم تأمین منابع مالی و خرید مصالح به صورت نقد، با کندی مواجه شده است و با مساعد شدن هوا و تزریق اعتبار پروژه، ادامه بتن ریزی تونل انجام می‌گیرد

جزئیات ساخت مسکن ملی برا محرومان

 

طرح اقدام ملی مسکن در شقوق مختلف اعم از ثبت نام، مشارکت، خودمالکی و تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی در حال اجرا است. هدف اولیه طرح احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بود که اجرای این پروژه در قالب های مختلف تعداد آن را افزایش داده است.

با اینکه دولت اعلام کرده مسکن ملی برای اقشار متوسط به بالا طراحی شده، بخش قابل توجهی از این طرح که بر عهده بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) قرار دارد برای اقشار پایین و در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر ساخته می‌شود.

در حال حاضر ساخت ۱۳۸ هزار واحد برعهده بنیاد مسکن قرار دارد که ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و ۳۸ هزار واحد در سایر شهرها ساخته می‌شود.

ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز اقدام به احداث ۱۰۰ هزار واحد می‌کند که بنا به گفته محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) عمده زمین‌های آن متعلق به ستاد است.

 البته ستاد اجرایی احداث ۶۰ هزار واحد در مناطق محروم و کم برخوردار را نیز در دستور کار خود دارد که مجموعه واحدهای در تعهد ستاد برای اقشار محروم را به ۱۶۰ هزار واحد می‌رساند.

بررسی طرح مسکن ملی از ابتدا تاکنون

شهریوماه ۱۳۹۸ طرح مسکن ملی با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد.  برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. اولین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد.  این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود.

آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با توجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم، سوم و چهارم به پایان رسیده است.

فرصت ثبت نام در مرحله چهارم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. پایان بهمن ماه جواب استعلام متقاضیان اعلام می‌شود. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi