بانک اول
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ 13 April2021

۴ نکته درباره چک‌های جدید که اگر ندانیم حتما ضرر می‌کنیم

بانک اول - از سال آینده چک‌های جدید در شبکه بانکی کشور و معاملات و داد و ستدها به جریان می افتند که تفاوت های اساسی با چک های فعلی دارند و اگر از برخی نکات در مورد این چک ها مطلع نباشیم به احتمال فراوان دچار دردسر و ضرر و زیان خواهیم شد.

به اشتراک بگذارید:

۱۲ اسفند ۱۳۹۹  خبر ۰ دیدگاه

، هر کس در زندگی سر وکارش به چک برگشتی و چک بی محل افتاده باشد می داند که این برگه بهادار می تواند چه دردسرها و گرفتاری هایی برای کسی که آن را در اختیار دارد و کسی که آن را صادر کرده ایجاد کند. اصلی ترین تغییراتی هم که در قوانین و مقررات چک صورت گرفته به کاهش دادن مشکلات ناشی از صدور چک بی محل بر می گردد.

از فروردین ماه سال آینده – سال ۱۴۰۰-  تازه ترین قوانین چک به اجرا در خواهد آمد و مرور برخی نکات درباره چک های جدید می تواند از بسیاری مشکلات و پیامدهای قانونی برای افرادی که با چک سر وکار دارند، جلوگیری کند. فراموش نکنیم که بی اعتنایی به این نکات مزیت اصلی چک های جدید را قابل استعلام بودن پیشینه صادرکننده چک برای دریافت‌کننده است را زیر سوال خواهد برد و ممکن است باعث ضرر و زیان دریافت کننده چک شود.

۱. ظاهر چک های جدید با چک های قدیمی متفاوت است

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که چک‌های جدید به صورت خام با طرح و رنگ و اندازه های جدید چاپ می شود که کاملا از چک های قدیمی قابل تشخیص است. بنابراین وقتی چک جدیدی دریافت کنید باید بدانید که ممکن است برخی قوانین قبلی در مورد این برگه صدق نکند و مقررات جدیدی در مورد آن اجرا شود. توجه داشته باشید که رنگ چک های جدید بنفش است و چک های قدیمی صورتی رنگ بودند.

۲. جمله مهمی که روی چک‌های جدید درج شده است

روی تمام برگه های چک های جدیدی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار می گیرد حاوی یک جمله مهم است که در پائین لوگوی چکاوک درج شده است. جمله مذکور این است؛ کارسازی و نقل و انتقال چک بدون ثبت در سامانه صیاد میسر نخواهد بود.

۳. چک های جدید تاریخ دار هستند

طبق قانون جدید چک از ابتدای سال آینده چک هایی که در اختیار متقاضیان قرار می گیرد دارای زمان و تاریخ است.  به این معنی که اعتبار چک های جدید ۳ ساله است و برخلاف چک های قدیمی اعتبار زمانی آنها بی تاریخ و نامحدود نیست.

۴. وضعیت اعتباری صادرکننده چک های جدید قابل استعلام است

بر اساس اعلام مسئولان بانک مرکزی روی چک‌های جدید یک بارکد دو بعدی درج شده است که به دریافت کننده چک امکان می دهد با اسکن این بارکد وضعیت اعتباری صادرکننده چک را استعلام کند.

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi