بانک اول
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ 13 April2021

استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی/ هر رنگ در رتبه بندی چک ها چه معنایی دارد؟

بانک اول - دریافت کنندگان چک بنفش می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی از طریق وب سایت بانک مرکزی از وضعیت اعتباری چک مطلع شوند.

به اشتراک بگذارید:

۱۶ فروردین ۱۴۰۰  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول با مورد توجه قرار گرفتن موضوع قانون جدید چک طی ماه‌های اخیر، بسیاری از موارد که در این قانون وجود دارند، سوال برانگیز شده‌اند. سامانه صیاد برای افرادی که چک دریافت کرده‌اند این امکان را فراهم کرده است تا بتوانند وضعیت فرد صادر کننده چک در نظام بانکی را مورد ارزیابی قرار دهند.

بر این اساس وضعیت سفید در سامانه صیاد به این معناست که صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا در صورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

وضعیت زرد به معنای داشتن یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی نشان می‌دهد که صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قهوه‌ای از این حکایت دارد که صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قرمز هم حاکی از این است که صادرکننده چک دارای بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

استعلام وضعیت صادرکننده چک می‌تواند باعث ممانعت ذینفعان از دریافت چک افراد بدحساب شود و روند چک های برگشتی در نظام بانکی را تا حد زیادی بهبود بخشد.

امتیاز کاربران:
 برچسب ها:  
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi