بانک اول
چهار شنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ 22 September2021

وام 300 میلیونی بانک مسکن برای ساخت خانه های شهرکی در بافت فرسوده

بانک اول - مدیرعامل بانک مسکن ضمن پیشنهاد به عهده گرفتن عاملیت وام های ساخت 1 میلیون واحد مسکونی طبق برنامه حجت الاسلام رئیسی ، از پرداخت وام 300 میلیونی توسط این بانک برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی در شهرک ها در بافت فرسوده در قالب قرارداد با شرکت بازآفرینی شهری خبر داد.

به اشتراک بگذارید:

۱۴ مرداد ۱۴۰۰  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن خواستار مشارکت این بانک در پرداخت وام ساخت یک میلیون مسکن طبق برنامه دولت حجت الاسلام رئیسی شد و اظهار کرد: پیشنهاد می کنیم با توجه شبکه وسیع و پرشمار شعب بانک مسکن در سراسر کشور، تخصصی بودن این بانک و پرسنل آن در امور مسکن و همچنین تجربه کسب شده در این بانک در طرح مسکن مهر، عاملیت پرداخت وام های مربوط به ساخت یک میلیون مسکن را برعهده بگیریم.

 

شایان  تصریح کرد: با توجه به این‌که طی سال های اخیر فرصت را از دست دادیم و مسکن نساختیم عملا باید سالانه دو میلیون مسکن را بسازیم تا به نقطه تعادل برسیم. حدود 12.5 میلیون نفر در کشور تا سال 1405 در شرایط ازدواج قرار دارند و باید برای آنها مسکن تامین کنیم.

کم درآمدها یک قرن تا خانه دار شدن فاصله دارند!

او یادآور شد: طبق آمار برای دهک‌های یک و دو جامعه 101 سال زمان نیاز است تا بتوانند خانه‌دار شوند. به عبارت دیگر با قیمت کنونی مسکن این دهک‌ها بیش از یک قرن درآمدهای خود را پس‌انداز کنند تا بتوانند صاحبخانه شوند. برای برآورده کردن آرزوی این اقشار، طبق قانون اساسی دولت باید ورود کرده و شهرداری‌ها وظایف خود را انجام دهند و برای این اقشار واحد مسکونی متناسب ساخته شود.

عرضه زمین به قشر متوسط به صورت اجاره 99 ساله یا فروش با اقساط 10 ساله

وی با بیان این‌که از اقشار متوسط با پرداخت تسهیلات و تامین زمین حمایت کنیم، گفت: می‌توانیم زمین را به صورت اجاره 99 ساله یا در قالب عقد فروش اقساطی 10 ساله واگذار کنیم. دولت می‌تواند در قالب اول زمین را ابتدا به صورت 3 ساله با شرط ساخت طی 3 سال  واگذار کند تا به این ترتیب جلوی رانت نیز گرفته شود. از سوی دیگر باید به این نکته اشاره شود که 5 دهک بالای جامعه که طبیعتا توان تامین مسکن را دارند و با توجه به امکاناتی که دارند مشکلی در این بخش ندارند.

شهرک‌سازی در بافت فرسوده با وام 300 میلیونی

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این‌که در دولت آینده باید به دو هدف توجه داشته باشیم، گفت: یکی بافت‌های فرسوده است. در این بافت‌های می‌توانیم فضای شهرسازی ایران را اصلاح کنیم. در بافت‌های فرسوده همه زیرساخت‌های شهری وجود دارد اما به لحاظ روبنایی امکانات مناسبی در اختیار نداریم. با احیای این بافت‌ها از نظر تعداد، واحدها زیادی ساخته می‌شود با این تفاوت که هزینه‌های زیربنایی در این بافت‌ها به سمت صفر میل می‌کند. چراکه امکانات زیربنایی از جمله آب، برق، گاز و فاضلاب وجود دارد.

شایان با بیان این‌که هدف بعدی این است که در قالب شهرک‌سازی کار کنیم، گفت:‌ در این راستا بانک مسکن قرارداد ساخت شهرک‌سازی با تعداد ده هزار واحد را با شرکت بازآفرینی امضا کرد. به هر کدام از این واحدها 300 میلیون تومان وام ساخت می‌دهیم. با توجه به توانمندی پیمانکار کارهای زیرساختی پروژه به اتمام رسیده و با توجه به روند ساخت و ساز حدود 10 ماه زودتر از موعد مقررپروژه به اتمام خواهد رسید. پیمانکار در این پروژه تاکید کرد برای آن‌که در تلاطم قیمت مصالح ساختمانی قرار نگیریم یک کارخانه شن و ماسه را خریداری کردیم./کاماپرس

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi