بانک اول
چهار شنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ 22 September2021

راهکارهای پیشگیری از جعل امضا در چک

بانک اول - امروزه جعل امضای چک یکی از رایج‌ترین شکایات در بانک‌ها و کلانتری‌ها است که می‌توانید با رعایت چند نکته ساده از جعل چک و اقدامات افراد سودجو و جاعل جلوگیری کنید.

به اشتراک بگذارید:

۰۳ شهریور ۱۴۰۰  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول معمولا جعل امضا، در زمان صدور چک قابل تصور است، زیرا بعد از صدور چک، احتمال جعل امضا کم‌تر است؛ بنابراین برای جلوگیری از جعل امضا چک معمولا راهکار‌هایی پیشنهاد می‌شود.

پیشگیری از جعل امضای چک

معمولا جعل امضا، در زمان صدور چک قابل تصور است، زیرا بعد از صدور چک، احتمال جعل امضا کم‌تر است؛ بنابراین برای جلوگیری از جعل امضای چک معمولا راهکار‌های زیر پیشنهاد می‌شود:
  • صاحب حساب، امضایی داشته باشد که به سادگی نتوان آن را جعل کرد، البته امضای شلوغ و پر خطوط هم ممکن است دردسرساز شود؛ از این جهت که هنگام تعیین اصالت بسیار سخت خواهد شد.
  • امضای چک، انحصاری باشد. این امر باعث می‌شود که از نمونه امضای شما افراد کم‌تری مطلع شوند.
  • برای صدور چک از خودکار اختصاصی که مخصوص تحریر و امضای چک است، استفاده کنید.
  • دسته چک یا برگ چک را در دسترس دیگران قرار ندهید و معمولا به‌صورتی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن برای دیگران غیر ممکن یا سخت باشد.

  • به‌طور معمول کسی که امضا صاحب حساب را روی چک شبیه‌سازی یا به عبارت دیگر امضای او را جعل می‎‌کند، معمولا‌ از آشنایان وی است؛ زیرا کسی که صاحب حساب را ندیده و از امضای او بی‌اطلاع است به سختی می‌تواند امضایی شبیه امضای دارنده حساب بر روی چک درج ‌کند. در واقع، اگر شخص چک را پیدا یا آن‎ را سرقت کند و از نمونه امضای صاحب‌ حساب نیز بی‌اطلاع باشد، به ‎نام خود و با امضایی غیر از نمونه امضای موجود در بانک امضا می‌کند.
امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi