بانک اول
یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ 16 January2022

جزئیات وام مسکن روستایی

بانک اول - رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: هزینه آماده‌سازی و تغییر کاربری زمین در نهضت ملی مسکن نباید از متقاضی دریافت شود.

به اشتراک بگذارید:

۲۱ دی ۱۴۰۰  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول اکبر نیکزاد با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن و هزینه زمین در نظر گرفته شده برای این طرح اظهار داشت: مطابق با قانون جهش تولید و تامین مسکن نرخ زمین برای واحدهی مسکونی که زمین آن‌ها تحت عنوان اجاره ۹۹ساله به متقاضیان عرضه می‌شود، صفر ریال است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به هزینه‌های صدور پروانه گفت: بر این اساس شهرداری‌ها نیز مکلف هستند، هزینه صدور پروانه برای واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن را محاسبه و با در نظر گرفتن تخفیف ۳۰ درصدی از متقاضی مطالبه کنند. البته این ۳۰ درصد تخفیف نیز توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت می‌شود.

هزینه آماده‌سازی و تغییر کاربری زمین نباید از متقاضی مسکن اخذ شود

وی در بیان اینکه اگر زمین نیاز به آماده‌سازی داشته باشد، هزینه آن ارتباطی به متقاضی ندارد، افزود: اگر زمین نیاز به تغییر کاربری داشته باشد، هزینه ۱۰ درصدی که شهرداری در این زمینه اخذ می‌کند نباید از متقاضی اخذ شود.

نیکزاد ضمن اشاره به کارهای غیر قانونی صورت گرفته در این حوضه گفت: برخی از شهرداری‌های کشور هزینه ۱۰ درصد تغییر کاربری و برخی هزینه‌های دیگر آماده‌سازی زمین را محاسبه کرده و بعدا می‌گویند از حساب متقاضی برداشت کنید که این کار به هیچ عنوان قانونی نیست.

فرصت دو روزه بانک مرکزی برای ابلاغ تسهیلات مسکن روستایی به بانک‌ها

وی با اشاره به مصوبه تسهیلات۲۰۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن، گفت: بر اساس مصوبات شورای عالی مسکن، دیروز ما نامه مرتبط با تسهیلات ۲۰۰میلیون تومانی با 5 درصد سود مسکن روستایی با ضمانت سفته زنجیره‌ای و دوره بازپرداخت ۲۰ ساله را به سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی فرستادیم و این دو نهاد باید ظرف یکی دو روز این تسهیلات را برای پرداخت به بانک‌ها ابلاغ کنند.

وی  در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تسهیلات بانکی پس از اتمام مرحله فنداسیون (پی ریزی) پرداخت می‌شود یا قبل از اقدام به ساخت مسکن؟ گفت: سلیقه بانک‌ها در این مسئله دخیل است اما به طور معمول بنیاد مسکن تا مرحله فنداسیون کار را پیش می‌برد و سپس تسهیلات به پروژه تزریق می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به سفر صبح امروز خود به ایلام، عنوان کرد: در سفر امروز ابتدا با استاندار ایلام و سپس با مسئولان محلی در ارتباط با تعیین تکلیف واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن جلسه خواهیم داشت.

بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن که به امضای دفتر رئیس جمهور رسیده است، دریافت عوارض ناشی از ارزش افزوده تغییر کاربری زمین یا الحاق به محدوده یا تحت سایر عناوین توسط شهرداری ها مجاز نیست.

فارس

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi