بانک اول
چهار شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ 17 August2022

پاسخ به چند سوال کلیدی در مورد چک سرقتی/مفقودی

بانک اول - برای همه ما پیش آمده است که یک برگ چک و یا دسته چکمان گم شده و یا به سرقت رود! چک گم شده خطرات زیادی دارد که اکثرا از آن آگاهیم.

به اشتراک بگذارید:

۳۰ تیر ۱۴۰۱  خبر ۰ دیدگاه

سوالات متداول و کاربردی

چگونه می‌توانم سرقتی بودن چک را در دادگاه اثبات کنم؟

راه‌های اثبات سرقت دسته چک یا برگه چک عبارتند از:

گواهی و یا شهادت حداقل دو شاهد مرد و یا یک شاهد مرد و دو شاهد زن مبنی بر سرقت چک.

اقرار متهم به سرقت چک

علم قاضی که از طریق متعارف حاصل شده باشد، مبنی بر سرقت چک

تهیه استشهاد محلی معتبر و ارائه به دادگاه

یک فقره چک به مبلغ ۵۰ میلیون تومان که در وجه اینجانب بوده و تاریخ آن متعلق به ۵ سال پیش است از من سرقت شده است، آیا امکان سوءاستفاده از چک وجود دارد؟ باید چه اقداماتی انجام دهم؟

بله امکان سوءاستفاده از چک شما وجود دارد. ابتدا باید به بانک مراجعه کرده و درخواست مسدودی حساب کنید. سپس به مراجع قضایی مراجعه کرده و طرح شکایت نمایید.

یک فقره چک به مبلغ ۱۰ میلیون تومان، بدون تاریخ و در وجه اینجانب می‌باشد، در قسمت بابت چک جهت ضمانت بوده و از ماشین من سرقت شده است چگونه می‌توانم از سوءاستفاده از چک جلوگیری کنم؟

برگه چکی که تاریخ ندارد می‌تواند برای شما ایجاد مشکل کند. به مراجع قضایی مراجعه کرده و طرح شکایت نمایید.

یک برگ چک از شخصی دریافت کردم و بعد از مراجعه به بانک با مسدودی حساب مواجه شدم و فهمیدم صاحب چک اعلام مفقودی کرده است، در حال حاضر من باید چه کاری انجام دهم تا به پول خود برسم؟

باید شخصی که چک را از ایشان دریافت کرده‌اید معرفی کنید.

من ساکن خارج از کشور هستم و یک فقره چک خود را گم کرده‌ام، هم اکنون یک نفر از ایران چک من را به بانک برده و برگشت زده است من چگونه می‌توانم جعلی بودن چک را ثابت کنم؟

اگر چک شما متعلق به حسابی در ایران است باید بعد از اطلاع از مفقودشدن چک به بانک اعلام مفقودی می‌کردید و ممکن است برای شما مشکل ایجاد شود. اما اگر چک شما متعلق به حساب شما در خارج از کشور استدر ایران قوانین چک را ندارد و صرفا یک سند عادی است که نشان می‌دهد شخصی از شما طلب دارد و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.

شریک کاری من یک برگ از چک من را ربوده است و برگه چک را تکمیل کرده و در قسمت بابت جهت وصول مطالبات پر کرده است و امضای بنده را نیز بر روی برگه چک وارد کرده است. ایشان در حال حاضر از من شکایت کرده و شاهد هم معرفی کرده است من چگونه می‌توانم از خود دفاع کنم؟

شما باید بابت جعل و سرقت شکایت کرده و ادعای خود را در دادگاه اثبات نمایید.

۱۰ فقره چک از من به سرقت رفته است و این سرقت‌ها به مرور بوده و من فقط ۹ فقره چک را اعلام مفقودی کردم و یک برگ دیگر به بانک رفته و برگشت زده شده است. من چگونه می‌توانم مفقودی بودن این برگه چک را ثابت کنم؟

مجدد اعلام سرقت نمایید و شکایت کیفری سرقت را مطرح نمایید و سپس دادخواست استرداد لاشه چک و ابطال برگه چک را مطرح نمایید.

یک برگه چک به من داده شده و آن را به شخص دیگری انتقال دادم هم اکنون مشخص شده است برگه چک سرقتی بوده و من دقیقا نمی‌دانم چک را از چه کسی دریافت کرده‌ام چگونه باید از خود دفاع کنم؟

باید شخصی که چک را به شما داده است معرفی نمایید.

مراحل اعلام مفقودی چک چگونه است؟

مراجعه به بانک و مسدود کردن حساب دسته چک

مراجعه به دادگاه و دریافت دستور قضایی

تحویل دستور قضایی به بانک و مسدودی دائم چک

دسته چک من صیاد است و گم شده است با توجه به اینکه چک صیاد قابلیت نقد شدن ندارد بازهم باید اعلام مفقودی کنم؟

بله با توجه به وجهه حقوقی چک گم شده و سوءاستفاده هایی که کلاهبرداران ممکن است از چک سرقتی شما نمایند شما باید حتما اعلام مفقودی نمایید در غیر این صورت جرم هر سواستفاده از چک متوجه شما است.

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بنر تبلیغاتی آرون گروپ
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi