بانک اول
چهار شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ 20 October2021

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی، اوراق تسهیلات را به ۴۵ هزار تومان رساند

بانک اول - تصویب افزایش سقف وام مسکن به ۲۴۰ میلیون تومان در هفته گذشته، سبب شد تا قیمت اوراق تسهیلات نیز در نخستین روز معاملات هفته جاری، به ۴۵ هزار تومان برسد.

به اشتراک بگذارید:

۰۸ دی ۱۳۹۸  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول در حالی که سه شنبه شب هفته گذشته، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن در تهران برای متقاضیان فردی تا 100 و زوجین تا 200 میلیون تومان و همچنین وام جعاله تعمیرات مسکن نیز تا 40 میلیون تومان موافقت کرده، در نخستین روز هفته جاری، معاملات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن با نماد «تسه» با افزایش چشمگیر قیمت‌ها مواجه شده و در چند نماد معاملاتی، رشد تا 5 درصد را تجربه کرده؛ این در حالی است که نوسانات قیمتی اوراق تسهیلات مسکن در هفته‌های اخیر، همواره کمتر از یک درصد بوده است.

در عین حال، محدودیت خرید اوراق تسهیلات مسکن همچنان تا سقف تسهیلات 140 میلیون تومانی بوده و هنوز محدودیت‌های جدید برای خرید اوراق تسهیلات مسکن از سوی نهاد ناظر بر بازار سرمایه (سازمان بورس و اوراق بهادار) اعلام نشده است تا متقاضیان بتوانند برای دریافت تسهیلات 240 میلیون تومانی اقدام به خرید اوراق مربوطه کنند.

گران‌ترین برگه در معاملات امروز (شنبه 7 دی 98) اوراق تسهیلات مسکن که به طور کامل سبزپوش شده بود، مربوط به اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین 9 بود که به قیمت 44 هزار و 800 تومان به فروش رسید؛ این نماد معاملاتی (تسه 9701) با رشد 5 درصدی قیمت نسبت به معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته که با قیمت 41 هزار تومان تثبیت شده بود، توانست رکورد افزایش قیمت را به خود اختصاص دهد.

ارزان‌ترین برگه‌ها نیز مربوط به نماد معاملاتی تسه 9610 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه 96) با قیمت 39 هزار و 700 تومان بود که این نماد نیز با افزایش 3.75 درصدی نسبت به معاملات هفته گذشته، روبه رو شده است. به خصوص اینکه این نماد معاملاتی در آخرین روزهای اعتبار خود قرار دارد و معمولاً نمادهایی که تاریخ انقضای آنها نزدیک تر است، به دلیل استقبال کمتر، از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند.

سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نیز در معاملات امروز فرابورس، در دامنه قیمتی 41 تا 44 هزار تومان در حال خرید و فروش هستند و با توجه به اینکه بانک مسکن اعلام کرده به زودی آئین نامه وام جدید مسکن به شعب این بانک در سراسر کشور ابلاغ خواهد شد، احتمال افزایش قیمت این اوراق در روزهای جدید نیز وجود دارد که به نظر می‌رسد نهاد ناظر بازار سرمایه نیز باید محدودیت‌های جدید خرید و فروش این ابزار نوین را اعلام کند.

بیشترین میزان خرید و فروش برگه‌های حق تقدم تسهیلات مسکن، مربوط به نماد معاملاتی تسه 9703 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد سال گذشته) با 21 هزار برگه و پس از آن به نماد معاملاتی تسه 9806 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور امسال) با حدود 20 هزار برگه بوده است؛ ضمن اینکه رتبه سوم نیز به نماد معاملاتی تسه 9809 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر امسال) با حدود 19 هزار برگه اختصاص یافت.

همچنین در چند نماد دیگر نیز حجم خرید و فروش برگه‌های تسهیلات مسکن بین 3 تا 9 هزار ورقه در جریان بوده است.

20.6 میلیون تومان هزینه خرید اوراق تسهیلات برای دریافت وام جدید مسکن

با در نظر گرفتن میانگین قیمتی 43 هزار تومان برای هر برگه، متقاضی دریافت تسهیلات 240 میلیون تومانی خرید مسکن (وام مسکن ترکیبی (جعاله + خرید) زوجین در تهران) باید 480 برگه از بازار سرمایه خریداری کرده و به طور متوسط مجموعاً 20 میلیون و 640 هزار تومان بابت خرید اوراق تسهیلات هزینه کند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، 13 میلیون و 474 هزار تومان است، با وام جدید مسکن، زوجین می‌توانند تنها حدود 18 متر مربع از یک واحد مسکونی 50 متری معادل 35.6 درصد از آن را خریداری کنند./ایسنا

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi