شنبه, 12 اسفند 1402 2024,March

چگونه وام تعمیرات مسکن بگیریم؟

24 خرداد 1401
چگونه وام تعمیرات مسکن بگیریم؟

به گزارش بانک اول برخلاف وام خرید مسکن که توسط معدود بانک‌های کشور پرداخت می‌شود، اغلب بانک‌ها وام جعاله یا همان وام تعمیرات مسکن را پرداخت می‌کنند. وام جعاله بانک مسکن در حال حاضر حداکثر ۸۰ میلیون تومان است که با سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود و افراد به دو روش سپرده‌گذاری در بانک مسکن یا خرید اوراق تسهیلات وام مسکن، این تسهیلات را از این بانک دریافت کنند.

 

هم اکنون بیشترین مبلغ وام جعاله مسکن را بانک سامان پرداخت می‌کند و کمترین مبلغ وام تعمیرات مسکن به بانک پاسارگاد تعلق دارد. در ادامه شرایط پرداخت وام جعاله مسکن در برخی بانک‌های ایران آمده است. 

وام جعاله با وثیقه طلا

بانک ملی وام جعاله را به دو روش پرداخت می‌کند. روش اول پرداخت وام از محل سپرده‌گذاری است و روش دوم پرداخت وام جعاله از طریق امانت طلا است.

 

میزان وامی که در روش اول پرداخت می‌شود فقط ۱۰ میلیون تومان است و بازپرداخت آن سه ساله است. در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک ملی سود این وام به صورت دقیق مشخص نشده اما قید کرده‌اند که نرخ سود وام مطابق عقود مبادله‌ای است. برای دریافت وام باید در بانک ملی حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه باز کنید و اولویت پرداخت وام با کسانی است که بیشتر از یکسال حساب سپرده در بانک ملی داشته‌اند. 

بانک ملی برای پرداخت وام جعاله سند شش دانگ مسکن را به عنوان وثیقه قبول می‌کند و اگر سند ندارید می‌توانید با معرفی ضامن معتبر و فیش کسر از حقوق وام بگیرید. 

در روش دوم در ازای رهن ۱۰۰ گرم طلا، بانک به شما ۲۰ میلیون تومان وام تعمیرات مسکن پرداخت می‌کند اما مدل بازپرداخت این وام با روش قبل فرق دارد و وام‌گیرنده موظف است که فقط در یک قسط و ظرف یکسال وام دریافتی را برگرداند. 

کمترین مبلغ وام جعاله چقدر است؟

وام جعاله بانک پاسارگاد مبلغ اندکی دارد و این بانک فقط ۵ میلیون تومان وام جعاله پرداخت می‌کند. بر اساس اطلاعاتی که این بانک در پایگاه اطلاع‌رسانی خود درج کرده است، مدت بازپرداخت این وام ۳ سال و با سود ۱۸ درصد است. 

بانک پاسارگاد برای پرداخت وام جعاله سند ملکی و ضامن را به عنوان وثیقه طلب می‌کند. همچنین گواهی کسر از حقوق نیز برای دریافت وام جعاله بانک پاسارگاد مورد نیاز است. 

بیشترین مبلغ وام جعاله چقدر است؟

بانک سامان ۳۰ درصد ارزش ملک افراد و البته تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن پرداخت می‌کند. بازپرداخت وام ۵ ساله و نرخ سود تسهیلات بر اساس آخرین نرخ سودی است که بانک مرکزی اعلام می‌کند. بانک سامان برای پرداخت این وام سند ملک را وثیقه می‌گیرد و البته توانایی شما را برای بازپرداخت اقساط می‌سنجد. 

شرایط پرداخت وام جعاله در سه بانک 

تسهیلات جعاله مسکن در بانک شهر فقط ۱۰ میلیون تومان است و پایگاه اطلاع‌رسانی این بانک شرط دریافت وام را تامین وثایق مورد نظر شعب بانکی خود دانسته و اعلام کرده است که این وثایق می‌تواند سند ملک یا ضامن معتبر باشد.

بانک پارسیان پرداخت وام جعاله مسکن را مشروط به موجود بودن اعتبار در این بانک دانسته و متقاضیان برای دریافت وام از این بانک باید قبل از مراجعه حضوری، درباره پرداخت وام از شعب آن استعلام بگیرند. 

بانک سپه معادل ۸۰ درصد هزینه تعمیرات و حداکثر ۱۰ میلیون تومان وام جعاله پرداخت می‌کند. بازپرداخت وام ۵ ساله است و سود وام مطابق با آخرین نرخ سود مجاز اعلامی از سمت بانک مرکزی است. متقاضی وام جعاله بانک سپه نباید در این بانک بدهی داشته باشد و حتما باید مالک مسکن باشد و اگر مالک سند رسمی برای ارائه به بانک ندارد باید فیش آب و برق ملک را داشته باشد که البته به نام متقاضی وام باشد.

اخبار مرتبط
یکی از این تسهیلات با مبالغ کم و تقریبا بدون سود است. البته مبالغ و تعداد آن کم است و بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و متناسب با مشاغل و بوم هر استان است. وی گفت: بیش از نیمی از این وام‌ها به شکل پرداخت غیرنقدی است و سعی می‌کنیم تجهیزات مورد نیاز برای آن شغل پرداخت شود که این موضوع از طریق دو بانک عامل رسالت و صندوق کارآفرینی امید قابل پرداخت است.
مردم در طرح عید تا عید حداکثر ۲۰ میلیون تومان اعتبار خرید دریافت می‌کنند و می‌توانند آن را در بیش از ۹ هزار فروشگاه خرج کنند.
موضوع پرداخت وام یارانه در سال‌های گذشته هیچگاه به درستی اجرا نشد. بانک‌ها می‌گفتند منابع مالی لازم را برای پرداخت وام یارانه به مشمولان در اختیار ندارند. البته پرداخت این وام بر اساس بخشنامه‌ای که بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ صادر کرد، الزامی نبود و به عنوان تکلیف بر دوش شبکه بانکی قرار نداشت.
وی درباره ضمانت برخی از زنان سرپرست خانوار که در برخی از بانک‌ها با مشکل مواجه بود، اظهار کرد: در جلسه هیات وزیران تصویب شد که همه بانک‌ها این ضمانت را از طرف دولت اعمال کنند و تسهیلات را به زنان سرپرست خانواری که در دهک‌های یک تا پنج هستند، به ضمانت دولت بدهند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها