ﺳﻪشنبه, 5 تیر 1403 2024,June

کدام بانک به سپرده های خود سود 21 درصد پرداخت می کند؟

24 خرداد 1401
کدام بانک به سپرده های  خود سود 21 درصد پرداخت می کند؟

به گزارش بانک اول در حالی که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار حداکثر نرخ سود مجاز برای سپرده های بانکی 15 درصد می باشد و با وجود اینکه انتشار گواهی سپرده های یکساله نیز در برخی بانک ها با سود 18 درصد انجام می شود بر اساس مستندات منتشر شده بانک آینده به سپرده های سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری ایرانیان سود 21 درصد پرداخت کرده است.

تخلف محرز بانک آینده در مورد نرخ سود سپرده ها

به نوشته سایت بانک مردم ٬بانک آینده در زمینه پرداخت سودهای بالاتر از نرخ مصوب همواره مورد مثال بوده است.
 البته اثبات پرداخت سود سپرده بالاتر از نرخ‌های مصوب بانک مرکزی با دشواری صورت می گیرد.
حال به تازگی ارائه گزارش یکی از صندوق های سرمایه گذاری وابسته به بانک آینده سبب برملا شدن نرخ سود واقعی سپرده یکساله در این بانک شده است.
 صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان در گزارشی که چند روز پیش در صورتهای مالی خود منتشر کرده است اعلام کرده بانک آینده به سپرده یکساله این صندوق نرخ سود ۲۱ درصد پرداخت می کند.
 این در حالی است که بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی حداکثر نرخ سود سپرده‌ها ۱۵ درصد می باشد.


 در زیر قسمتی از گزارش صندوق تجربه ایرانیان که در آن نرخ سودهای سپرده نیز آمده را مشاهده می کنید.

نرخ سود بانک آینده

سود بانک اینده

اخبار مرتبط
بانک مرکزی به بانک‌ها برای اصلاح نرخ سود تذکر داده و بر این موضوع تاکید کرده است، تصریح کرد: بانک مرکزی در جلسه‌ای با هیات مدیره بانک ها و روسای کمیته تطبیق، موارد را صراحتاً اعلام و خواستار ارائه برنامه های اصلاحی هر بانک ظرف مدت مشخصی شد؛ که بر این اساس، هر بانک موظف است در صورت افزایش نرخ سپرده ها، نسبت به اصلاح آن اقدام کرده و از این پس به هیچ عنوان سپرده جدیدی با سود بالا افتتاح نشود.
اشتباهی که اکثر مراجعه کنندگان در بانک دچار می شوند اینگونه است که عدد ۱۰ میلیون را در ۱۸ درصد ضرب نموده و آن را تقسیم بر ۱۰ می کنند و تصور می کنند ماهانه ۱۸۰ هزار تومان سود پول آنها می شود که این روش کاملا غلط است.
در این سپرده همانند سایر سپرده‌های ممتاز بانک مسکن، علاوه بر سود علی‌الحساب پرداختی ماهانه و بر اساس مانده متوسط موجودی، هر ماه اوراق گواهی حق تقدم نیز به مشتریان تعلق می‌گیرد که می‌توانند از این اوراق برای گرفتن تسهیلات خرید، ساخت، جعاله و ودیعه مسکن استفاده و یا آن را در تمامی شعب بانک مسکن و همچنین کارگزاری‌های فرابورس به فروش برسانند.
بانک مرکزی همچنین در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تأکید کرد: جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک‌/موسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه مورخ ۲۲‌‌/۰۳‌‌/۱۴۰۳ به معاونت نظارت این بانک ارائه شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها