شنبه, 12 اسفند 1402 2024,March

دلایل تأخیر در واگذاری سهام عدالت به جامانده ها

16 آذر 1402
دلایل تأخیر در واگذاری سهام عدالت به جامانده ها

با وجود آنکه 3سال از مصوبات مجلس برای واگذاری سهام عدالت به جامانده‌ها  می‌گذرد هنوز امکان تخصیص سهام به این افراد فراهم نشده است با این حال در تازه‌ترین رویداد مدیرکل دفتر توسعه مردمی‌سازی‌ واگذاری‌ها از برنامه‌ریزی برای واگذاری سهام به جامانده‌های سهام عدالت خبر داد.


به گزارش بانک اول ، براساس طرحی که در سال 1399در مجلس به تصویب رسید دولت موظف است به مشمولان سهام عدالت که تاکنون سهام دریافت نکرده‌اند و اصطلاحا جزو جامانده‌های سهام عدالت هستند سهام واگذار کند. اما اصل ماجرا چیست؟


طبق بررسی‌های به عمل آمده ۱۶ میلیون نفر از جمعیت ایران جزو جامانده‌های سهام عدالت هستند. این افراد شرایط دریافت سهام عدالت را دارند. البته طبق تکلیف قانونی دولت در بودجه ۱۴۰۱ و همچنین اولویت‌بندی انجام‌شده، ۳.۵ میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی دراولویت تخصیص تا پایان سال ۱۴۰۱ قرار دارند. با این حال با وجود تکالیف دولت در این زمینه، تاکنون سهام جدیدی به جامانده‌های سهام عدالت واگذار نشده است.


ماجرا از این قرار است که سازمان خصوصی‌سازی‌ در ماه‌های گذشته یک سبد جدید برای اختصاص سهام عدالت به مشمولان جدید درنظر گرفت که مشتمل بر 12شرکت به ارزش 52هزار میلیارد تومان بود و قرار بود به هر نفر از مشمولان جدید 10میلیون تومان سهام عدالت تخصیص داده شود. اما این سبد جدید در ابتدا با 2ایراد از سوی هیأت تطبیق مقررات مجلس مواجه شد و بعد از آن در جریان بررسی در هیأت دولت منجر به اختلاف نظر اعضای کابینه شد. هرچند ایراد‌های مربوط به هیأت تطبیق مقررات مجلس بعد از مدتی در دولت رفع شد اما در زمان طرح دوباره سبد پیشنهادی سازمان خصوصی‌سازی‌ در هیأت دولت، برخی اعضای کابینه با واگذاری تعدادی از این شرکت‌ها در قالب سهام عدالت مخالفت کردند و منجر شد سبد پیشنهادی سازمان خصوصی‌سازی‌ تصویب نشود. همین موضوع عامل اصلی تأخیر در واگذاری سهام عدالت به جامانده‌ها است.


 با این حال در تازه‌ترین رویداد روزگذشته راضیه ذوالنوریان مدیرکل دفتر توسعه مردمی‌سازی‌ واگذاری‌ها از رفع این ایراد‌ها و ارائه سبد جدیدی برای تخصیص به جامانده‌های سهام عدالت خبر داد و گفت: پس از بررسی‌های انجام شده بار دیگر موضوع واگذاری سهام عدالت به مشمولان جدید در دستور کار سازمان خصوصی‌سازی‌ قرار گرفته است. در همین ارتباط ضمن شناسایی مجدد مشمولان جدید، سبد پیشنهادی جدید نیز در شهریور‌ماه سال‌جاری تقدیم هیأت وزیران شد.

روزنامه همشهری

اخبار مرتبط
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از تمدید یک هفته‌ای برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان در سال ۱۴۰۲ خبر داد
سود سهام عدالتی که مرحله اول آن آذر پرداخت شد؛ سودی که با توجه به تنوع پرتفوی افراد مبلغ واریزی آن برای مشمولان متفاوت بود و بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهامدارانی که در سبد سهام خود مبلغ ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومانی داشتند، به ترتیب ۶۲۶، ۶۸۱ و ۷۳۶ هزار تومان سود دریافت کردند و سهامدارانی که سبد سهام یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۸۵ تومان سود به حساب آن‌ها واریز شد.
به گفته مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت، مرحله دوم سود سهام عدالت بر اساس اعلام وزیر اقتصاد در روزهای پایانی سال پرداخت می‌شود
براساس آخرین اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی، بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ فوت کرده اند که یکی از وراث متوفیان سهام عدالت می تواند با مراجعه به ۶ هزار شعبه دفاتر شرکت های کارگزاری و یا بانک های منتخب (بانک ملی ایران، ملت، پارسیان و تجارت) فرایند انتقال سهام را انجام دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها