شنبه, 29 اردیبهشت 1403 2024,May

بررسی وضعیت طلا + پیش بینی تکنیکالی شاخص آن

26 فروردین 1403
بررسی وضعیت طلا + پیش بینی تکنیکالی شاخص آن

ثأثیر جنگ بر قیمت طلا در بازار جهانی ممکن است به شدت متغیر باشد و بستگی به عوامل مختلفی داشته باشد. همه افراد خصوصا افراد فعال در بازار سرمایه در زمان رکود و بحران اقتصادی یا در زمان جنگ و نابسامانی به دنبال یک دارایی و سرمایه گذاری امن هستند تا پول و سایر دارایی‌های دیگر را به آن تبدیل کنند و اولین و قدیمی ترین گزینه‌ ی در دسترس، طلا است.

به گزارش  بانک اول  با توجه به  تشدید تنش ها و نحوه پاسخگویی ایران به حمله روز یکم آوریل دمشق بار دیگر بازار ارز و سکه و بورس تحت‌الشعاع قرار گرفتند. نقش ریسک‌های سیاسی(ازجمله عملیات‌های نظامی) را در روند بازار همراه پررنگ بوده است . بازار ارز از جهش قیمت دلار تا محدوده ۷۰ هزار تومان خبر میدهد. در شرایط بحرانی کنونی مدیران بازار سرمایه نیز تدابیری برای کاهش ضرر و زیان این ریسک داشتند و اقدام به کاهش دامنه نوسان تا ۱ درصد، برای جلوگیری از زیان بیشتر سهامداران نمودند. در لحظه تهیه این گزارش سکه امامی با ۲.۹ درصد افزایش به ۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید و طلا ۱۸ عیار گرمی به ۳ میلیون و ۹۳۳ هزار تومان افزایش داشت. هر مثقال طلا نیز با رشد ۱.۴ درصدی حوالی ۱۶میلیون ۶۰۰ هزار تومان است.

تداوم یا تغییر این شرایط را پاسخ احتمالی اسرائیل مشخص میکند و موضوع فعلا در فضای سیاسی همچنان در قالب خط و نشان و هشدارمیان تهران و تل‌آویو مشاهده می‌شود و بنابر ادعای معامله‌گران، هیجان بازار  تا زمان دریافت سیگنال ریسک  بعدی ، ادامه خواهد داشت در این شرایط خرید سکه و طلا و دلار با این قیمت های هیجانی توصیه نمیشود.

اما وضعیت انس جهانی به چه صورت است؟

بازار انس جهانی امروز بسته است و در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۲,۳۴۴.۲۵ دلار می باشد.  علاقه ی سرمایه گذاران غربی به طلا منجر به افزایش شاخص آن از حداقل سطح ۱۱۶۰ دلار در تابستان سال ۲۰۱۸  تا  رکورد  قیمتی ۲۴۰۳ دلار در اوریل ۲۰۲۴ شده است.  در طی این بازه ی زمانی شاخص طلا به یکی از جذاب ترین ابزارهای مالی دنیا تبدیل شده است.

ثأثیر جنگ بر قیمت طلا در بازار جهانی ممکن است به شدت متغیر باشد و بستگی به عوامل مختلفی داشته باشد. همه افراد خصوصا افراد فعال در بازار سرمایه در زمان رکود و بحران اقتصادی یا در زمان جنگ و نابسامانی به دنبال یک دارایی و سرمایه گذاری امن هستند تا پول و سایر دارایی‌های دیگر را به آن تبدیل کنند و اولین و قدیمی ترین گزینه‌ ی در دسترس، طلا است. برای مثال تنش های اخیر در خاورمیانه روی قیمت طلای جهانی تاثیرگذار بوده است. هیجانات طلا در بازارهای جهانی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت طلا در ایران داشته باشد. افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی ممکن است به افزایش قیمت طلا در ایران منجر شود. تغییرات نرخ بهره ی بانک مرکزی،انتظارات تورمی،حرکات شاخص و حجم توزیع پول و تراز واردات و صادرات، عرضه و تقاضا از عوامل بنیادی موثر روی انس هستند.

پیش بینی ها از انس جهانی

عوامل زیر بر پیش بینی های مرتبط با قیمت طلا در سال های ۲۰۲۴ همچنان اثر خواهد گذاشت.

افزایش انتظارات تورمی و تضعیف ارز آمریکا در نتیجه ی بسته های سخاوتمندانه ی محرک مالی و پولی ایجاد می شود.

بازیابی تدریجی تقاضای مصرفی چین و هند و سرمایه گذاری های جدید در اقتصاد این کشورها از سطح بالای شاخص فلزات گرانبها حمایت می کند.

وضعیت پرتنش ژئوپلیتیک منجر به این می گردد که طلا به یک ابزار پوشش ریسک در مقیاسی بزرگ تر تبدیل گردد.

در عین حال، هزینه فرصت دارایی های طلا از دست رفته کاهش می یابد. این مطمئناً از محبوبیت طلا در بین سرمایه گذاران در سال ۲۰۲۴ حمایت می کند.

تنش های سیاسی خاورمیانه و تحریم ها

بنگاه های تحلیلی بین المللی یک پیش بینی مثبت را در خصوص شاخص طلا در سال  ۲۰۲۴ مطرح کرده اند.

Long Forecast با توجه به پیش‌بینی این وب‌سایت، پیش‌بینی می‌شود که شاخص جفت XAUUSD در آوریل ۲۰۲۴ به اوج ۲۵۰۰ دلار برسد. سپس یک حرکت اصلاحی تدریجی پیش‌بینی می‌شود که قیمت تا پایان سال آینده حدود ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.

از دید خوان کارلوس آرتیگاس‌ رییس بخش تحقیقات مجمع جهانی طلا “در بازه ی زمانی ای که در ان ریسک سیستمی وجود دارد هم از طلا و هم از دلار به عنوان سرمایه ی امن استفاده میشود و شاخص هر دو در یک جهت حرکت می کند”.

پیش بینی ما از وضعیت آتی شاخص طلا در بازه ی زمانی ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ مثبت است:

سال    میانه ی سال   پایان سال

۲۰۲۴  $۲,۰۳۶        $۲,۰۹۸

۲۰۲۵  $۲,۲۶۹        $۲,۴۲۵

۲۰۲۶  $۲,۵۸۱        $۲,۶۸۵

۲۰۲۷  $۲,۸۰۳        $۳,۰۲۷

۲۰۲۸  $۳,۰۷۰        $۳,۰۹۸

۲۰۲۹  $۳,۱۹۲        $۳,۳۵۴

۲۰۳۰  $۳,۵۷۰        $۳,۷۸۴

منبع: Coin Price Forecast

پیش بینی انس از دید نموداری:

بررسی وضعیت طلا + پیش بینی تکنیکالی شاخص آن

پس از تکمیل مثلث در پساالگویی یک رشد خیره کننده در قالب از سناریو رخ داده و شکست سقف مثلث منجر به رشد شارپ انس تا محدوده ۲۴۰۰ دلار شده است. اما انتظار داریم واکنش هایی به محدوده های مهم مقاومتی ۲۵۵۰ و ۲۹۸۰ داشته باشیم و اصلاح تدریجی از یکی از این دو محدوده رخ دهد و نقطعه تعادلی قیمت سال بالای ۲۱۰۰-۲۲۰۰ باقی بماند.

اخبار مرتبط
راه‌اندازی آزمایشی یوان دیجیتال یا e-CNY توسط اداره پولی هنگ کنگ (HKMA)، نخستین استقرار CBDC خارج از خاک اصلی چین را نشان می‌دهد. این آزمایش به ساکنان هنگ کنگ امکان می‌دهد تا از طریق کیف پول‌های e-CNY خود که از طریق ۱۷ بانک با استفاده از سیستم پرداخت سریع (FPS) شارژ می‌شوند، تراکنش‌ها را تسهیل کنند؛ که نشان‌دهنده نخستین ادغام این سیستم با یک CBDC از طریق یک بانک مرکزی عمده است.
گزارش‌ها نشان می‌دهد با وجود افزایش قیمت‌ها اما بازارهای سرمایه‌گذاری چیزی جز زیان را نصیب سرمایه‌گذاران نکرده‌اند که این امر تا حد زیادی سبب شده است پوش تورم و کاهش ارزش پول ملی برای اغلب افراد دشوار باشد. هر چند قطار تورم سرعت حرکت خود را کند کرده است، اما رشد آن همچنان فشاری فزاینده به سبد هزینه‌ای خانوار در ایران وارد می‌کند. به عبارت دیگر ماندگاری نرخ تورم در محدوده چهل درصد در میان مدت سبب شده است رشد قیمت‌ها تاثیراتی به مراتب مخرب‌تر از پیش بر سبد خانوار داشته باشند
چند روز پیش خبر رسید که بالاخره با کوتاه آمدن نسبی دولت، طلافروش‌ها کمی راضی شده‌اند و احتمالا دعوای بزرگ دولت و این صنف بر سر ثبت موجودی طلای آنها فروکش کرده است اما هنوز هم هر خبری که مربوط به ماجرای طلا باشد، می‌تواند توجه‌ها را جلب کند، مانند خبری که دیروز درباره میزان مالیاتی که خریداران طلا باید بپردازند.
بازار امروز شاهد روند صعودی قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته است. هر اونس طلا، امروز به ۲,۳۸۸ (دو هزار و سیصد و هشتاد و هشت) دلار رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۱۶ درصدی داشته است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها