چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403 2024,April
شرط جدید برای انتشار آگهی های مسکن
بازارهای مسکن و اجاره باید منتظر تحول بزرگی که حوزه آگهی باشند؛ اگر مسئولان وزارت راه و شهرسازی روی حرفشان بمانند، از یک هفته دیگر با حذف آگهی‌های دروغی و مشقی و تکراری از سکوهای اینترنتی، بساط قیمت سازی برای آشفته کردن بازار مسکن جمع خواهد شد.
سناریو‌های پیش‌روی مستاجران در سال ۱۴۰۳
تورم مسکن خصوصا از سال ۹۸ به این‌سو از نرخ میانگین تورم در کشور جلوتر بوده است و هر سال بیش از نرخ تورم به نرخ اجاره‌ها افزوده شده است. اما پیگیری اخبار اقتصادی نشان می‌دهد سرعت تورم در سال گذشته گرفته شده و احتمالا در سال جدید هم این روند ادامه پیدا می‌کند.
فوری؛ معاملات املاک در دیوار و شیپور مسدود می‌شود
ابوالفضل نوروزی با اشاره به انتشار آگهی املاک در سکوهای دیوار و شیپور،‌ اظهار کرد: بعضاً دلالان و سوداگران از این بستر استفاده کرده و املاکی را که اصلاً وجود خارجی ندارند را در این سکوها آگهی می‌کنند. وی با بیان این‌که این کار به صورت گسترده و با هماهنگی دلالان برای قیمت‌سازی انجام می‌شود، افزود: با توجه به مصوبه شورای عالی مسکن برای انتشار آگهی در سکوهای اینترنتی باید احراز هویت مالک و کد پستی انجام شود.
مراحل ثبت  قرارداد اجاره در سامانه خودنویس /حق کمیسیون خودنویس چقدر است؟
دیگر لزومی ندارد که قرارداد اجاره با حضور مشاوران املاک نوشته شود و کد رهگیری بگیرد؛ سامانه «خودنویس» برای عموم مردم امکان ثبت قرارداد رایگان را فراهم کرده و البته بار حقوقی و مسئولیت‌های معامله را نیز بر عهده خود مردم گذاشته است.
مستاجران مراقب سامانه «خودنویس املاک» باشند
وی با بیان اینکه این سامانه اگرچه برای رفاه حال مستاجران راه اندازی شده اما می‌تواند برخی مشکلات را ایجاد کند، افزود: برای ثبت قراردادها در این سامانه حتما باید ضریب امنیتی رعایت شود، در غیر این صورت ممکن است مواردی از کلاهبرداری و یا اجاره مال غیر رخ دهد که چون از مجاری بنگاه‌های معاملات املاک صورت نگرفته، امکان بررسی و پیگیری آن وجود ندارد.
فوری؛ آغاز یک مدل جدید در مسکن ملی+ جزییات
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران - درباره جزئیات تفاهم‌نامه اخیر با وزارت راه و شهرسازی می‌گوید منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن آنطور که پیش‌بینی و ریل‌گذاری شده بود محقق نشد. بانک‌ها همکاری لازم را با این طرح نداشتند. اعداد و ارقام نشان می‌دهد میزان تمکین آنها از بخشنامه‌ها بسیار پایین بوده است.
جزئیات جدید از ممنوعیت خرید و فروش امتیاز مسکن ملی؛ از حبس ۴۵ روزه تا جزای نقدی برای آگهی دهندگان+ تصویر
اگر چه بارها اعلام شده است که واحدهای مسکونی نهضت ملی به شخص ثبت‌نام کننده در این طرح واگذار می‌شود اما در برخی مواقع و در برخی شهرهای جدید شنیده می شود که برخی از مشاوران املاک اقدام به خرید و فروش امتیاز مسکن ملی می کنند.
روش دریافت وام مستاجری در سال 1403 + شرایط
ثبت نام برای وام اجاره خانه ۱۴۰۳، از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir​، صورت می گیرد. در صورتی که اشخاص، متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ می باشند، می بایست شرایط مذکور در آیین نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را دارا باشند.
شرط افزایش حق مسکن کارگران اعلام شد
در ادامه تاکید رئیس‌جمهور مبنی بر تأمین رضایت جامعه کارگران، شورای عالی کار در این هفته چندین جلسه داشت. بر اساس سخن برخی از اعضای شورای عالی کار افزایش حق مسکن در مصوبه حداقل مزد ۱۴۰۳ محتمل است و این عدد حدود ۳۰ درصد برآورد می‌شود.
چگونه خانه بخریم؟ /  ۳۰ نکته تنظیم مبایعه‌نامه در دفتر مشاور املاک
قبل از اقدام به انعقاد قرارداد خرید املاک، حتما منزلی که قصد خرید آن را دارید، حضوری مشاهده و بررسی کنید. نکات مهم در زمان بازدید حضوری خانه به شرح زیر است:
صاحبخانه های خوب تشویق می‌شوند
وزیر اقتصاد می‌گوید: برای موجرانی که اجاره بها را از حد مشخصی افزایش نمی‌دهند مشوق‌هایی درنظر گرفته شده است.
هشدار به متقاضیان نهضت ملی مسکن
بر این اساس، متقاضیان به چنین وعده‌هایی اعتماد نکرده و در صورت مشاهده چنین پیشنهاداتی موارد را به حراست شرکت عمران شهر جدید سهند به شماره ۰۴۱۳۳۴۳۷۷۱۴ اطلاع دهند.
بازار داغ خرید و فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن
در حالی خرید و فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن غیرقانونی است که در شهرهای پردیس و پرند این کار با قیمت‌های نسبتا بالا در حال انجام است.
  پایان سال قیمت مسکن به این اعداد می‌رسد
با توجه به قیمت بالای مسکن، هر درصد افزایش قیمت می‌تواند بودجه مورد نیاز برای خرید مسکن را افزایش قابل توجهی دهد.
هشدار؛ این خانه‌ها را خرید و فروش نکنید
وی با بیان اینکه این اتفاق با توجه به ناآگاهی خریداران صورت می‌گیرد، افزود: هر ایرانی تنها یکبار می‌تواند از امکانات و تسهیلات فرم «ج» یا همان امتیاز دولتی مسکن و زمین استفاده کند و در صورت فروش، این امتیاز را برای همیشه از دست خواهد داد.
میزان پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن اعلام شد
طبق اعلام سیدعباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن در خصوص عملکرد آن بانک برای ارائه تسهیلات ساخت، خرید و تعمیرات مسکن، گفت: در سال گذشته در مجموع ۱۱۵ هزار میلیاردتومان تسهیلات برای خرید، ساخت و تعمیرات مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شد.
چگونه خانه اجاره کنیم؟ / رازهای تنظیم یک اجاره‌نامه عادلانه
قوانین اجاره مسکن در ایران براساس قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال۱۳۷۶ و اصلاحات بعدی آن تنظیم شده است. این قانون به‌طور کلی به تعریف عقد اجاره، شرایط اساسی صحت آن، اقسام اجاره، موضوع اجاره، مدت اجاره، اجاره‌بها، تعهدات موجر و مستأجر، فسخ اجاره و سایر مسائل مربوط به این موضوع می‌پردازد.
چه قوانینی را در خرید خانه باید رعایت کنیم؟
خرید یک آپارتمان به دلیل پیچیدگی‌های حقوقی و قانونی که در این زمینه وجود دارد، ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. در ادامه، به برخی از نکات حقوقی در خرید خانه اشاره می‌کنم:
سامانه فروش نهضت ملی مسکن راه‌اندازی می‌شود
طی ماه‌های آینده سامانه تامین منابع مالی نهضت ملی مسکن با مشارکت مردم راه‌اندازی و رونمایی خواهد شد. در این سامانه فروش واحدهای نهضت ملی مسکن برای جذب منابع عمومی مردم انجام می‌شود.
برای خرید مسکن باید این 10 نکته را بدانید+ نکات کلیدی در تنظیم مبایعه‌ نامه
انجام معاملات ملکی نیازمند داشتن اطلاعات کافی از نحوه نوشتن قرارداد تا استعلام سند ملک است. خیلی از افراد به‌خاطر نداشتن اطلاعات یا انجام معامله در دفاتر غیرمجاز دچار مشکلات بسیار شده، حتی خانه خود را از دست داده‌اند
انحصار زدایی بازار اجاره مسکن از طریق سامانه خودنویس محقق شد
در همین راستا دولت از اواسط سال گذشته برای کنترل بازار اجاره مسکن و بهبود فضای این بازار اقدام به راه‌اندازی سامانه خودنویس کرد و در بهمن ماه هم با بستن دسترسی تمامی مشاوران املاک آنها را ملزم به استفاده از سامانه خودنویس برای انعقاد قرارداد کرد.
روش دریافت وام مستاجری
در صورتی که اشخاص، متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ می باشند، می بایست شرایط مذکور در آیین نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را دارا باشند.
اگر این نکات را در اجاره ملک بدانید سرتان کلاه نمی‌رود / نحوه دریافت کد رهگیری
خرید و فروش یا اجاره ملک، گامی بزرگ در زندگی هر فرد محسوب می‌شود. این فرایند پیچیده، با چالش‌ها و ظرافت‌های بسیاری همراه است که نیازمند آگاهی و دقت کافی از سوی طرفین معامله است.
اعطای سود به سرمایه‌های خرد در بخش مسکن
اسماعیلی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین آسیب‌های مشارکت‌طلبی از سرمایه‌های مردم در سال‌های گذشته، عدم توجه به تخصیص سود مناسب برای مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بوده است، گفت: این صندوق امسال جذب سرمایه‌های خرد مردم برای امر تولید مسکن با اعطای سود مناسب را در برنامه دارد.
با وام مسکن خانه چند متری می‌توان خرید؟
بررسی معاملات امروز اوراق حق تقدم نشان می‌دهد قیمت هر برگ حدود ۱۲۷ هزار تومان است که در مقایسه با اواخر سال گذشته حدود ۲۵ هزار تومان ارزان‌تر شده است. بنابراین متقاضی دریافت وام خرید مسکن باید حدود ۲۴۳ میلیون تومان در ابتدای کار هزینه کند.
ثبت نام زمین رایگان هدیه ویژه دولت آغاز شد+ جزییات
بیانی یادآور شد: بر اساس قانون همسر و فرزند شهید در یک نوبت می توانند از دریافت زمین و مسکن استفاده کنند و جانبازان ۲۵ درصد و بیشتر در مراکز استانها ۷۰ متر و در دیگر ۱۰۰ متر زمین با قیمت منطقه بندی سال ۶۹ دریافت کنند. وی ادامه داد: در پیام ۱۰ بندی امام راحل (ره) در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۵۸، رسیدگی به موضوع مسکن ایثارگران یکی از مطالبات است و زیبنده نیست که پس از گذشت بیش از ۴۰ سال هنوز در این زمینه با مشکل مواجه باشیم.
قرارداد اجاره خانه این افراد تمدید نمی شود
وی با اشاره به آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی گفت: سال گذشته میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به رقم ۸۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید گفت: این قیمت میانگین شمال و جنوب و شرق و غرب است.
۵ پیش‌بینی درباره قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳/ پایان سال قیمت مسکن به چه اعدادی می‌رسد؟
پورحاجت افزود: دولت باید یک برنامه‌ریزی عاجل و سیاست‌ورزی مناسبی برای سال ۱۴۰۳ در حوزه مسکن و ساختمان داشته باشد. دولت به طور شفاف باید تکلیف خود را مشخص کند که آیا این رکود به نفع اقتصاد مسکن است یا این‌که مصیبت‌های زیادی را برای حوزه مسکن و ساختمان کشور و نیز اقتصاد کشور به دنبال دارد.
تحویل کلید اولین واحد‌های نهضت ملی مسکن  از هفته آینده
غفوری اظهار کرد:با توجه به تکمیل واحد‌های نهضت ملی مسکن و اتصال تمامی دستگاه‌های خدمات رسان اولین واحد‌های نهضت ملی مسکن در شهر جدید سهند به تعداد ۵۷۵ واحد به بهره برداری می‌رسد و، اما اگر دستگاه‌های خدمات رسان همکاری بیشتری می‌کردند بیش از هزار واحد در این شهر به بهره برداری می‌رسید.
اولین واحدهای مسکن ملی پردیس در آستانه افتتاح
از ابتدای دولت سیزدهم حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی مهر در شهر پردیس باقیمانده بود که با حمایت‌های وزیر راه و شهرسازی و همراهی صندوق ملی مسکن حدود ۱۶ هزار واحد آنها در دو مرحله و در مهر و اسفند ۱۴۰۲ تکمیل و تحویل متقاضیان شد.
۶۷ هزار واحد مسکن مهر در نیمه اول ۱۴۰۳ قابلیت تحویل دارد
دیرکل دفتر پایش طرح‌های مسکن ادامه داد: ۴۱ هزار و ۴۳۷ واحد بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱۰ هزار و ۴۹۱ واحد بین ۹۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی، ۵ هزار و ۲۲۴ واحد بین ۸۵ تا ۹۰ درصد، ۵ هزار و ۱۹۴ واحد بین ۸۰ تا ۸۵ درصد و ۵ هزار و ۲۶۱ واحد بین ۷۵ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در اولویت تکمیل و تحویل قرار دارند.
به هیچ عنوان مسکن پیش‌ فروش نخرید
پس از پشت سر گذاشتن تجربه‌های ناموفق معاملات پیش‌فروش در کشور به ویژه در کلان‌شهرها تا چند سالی شاهد متوقف‌شدن این معاملات بودیم چراکه تخلفات متعدد در این معاملات از جمله فروش یک واحد به چند نفر منجر به بازنگری در این قانون شده بود و در این مدت هم قانون در حال اصلاح بود اما اخیرا دوباره شاهد رشد قارچ‌گونه تبلیغات پیش‌فروش مسکن به ویژه در منطقه 22 و منطقه چیتگر شده‌ایم.
قیمت مسکن در تهران در شش سال گذشته چه تغییراتی کرده است؟
قیمت خانه‌های تهران از اسفند ۹۶ تا اسفند ۱۴۰۲ تقریبا ۱۴ برابر افزایش پیدا کرده است.
وام خرید مسکن برای این افراد به ۲ میلیارد تومان رسید
براساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، نرخ سود تسهیلات ساخت/خرید و ودیعه اجاره مسکن ۲۳ درصد با بازپرداخت تا حداکثر ۲۰ سال برای تسهیلات ساخت/ خرید مسکن، و بازپرداخت تا حداکثر ۵ سال برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته شده و محاسبه مبلغ اقساط ماهانه، بر عهده بانک‌های عامل است که متقاضی می‌تواند با مراجعه به مدیریت امور شعب بانک‌های عامل، از میزان اقساط اطلاع حاصل کنند.
تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی برای صدور پروانه‌های ساختمانی در بافت فرسوده تهران
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه در سه حوزه بسته نوزده بندی شهرسازانه تشویقی تعریف شده‌است، گفت: حوزه اول مربوط به تسهیلات اداری کاری و در رابطه با مجوز صدور پروانه و تراکم ساخت توسط شهرداری‌ها هستند.
خبر مهم برای متقاضیان مسکن مهر پردیس
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ادامه‌داد: تلاش خواهیم کرد تا در سال جاری هر سه ماه یک بار چندین هزار واحد را تکمیل کرده و تحویل متقاضیان بدهیم. با تأکید وزیر راه و شهرسازی و تلاش‌هایی که در شهرهای جدید در حال انجام است، تمامی واحدهای باقیمانده مسکن مهر پردیس قبل از اتمام دولت سیزدهم، تکمیل و تحویل متقاضیان خواهد شد.
دوره انتظار خرید مسکن از ۱۰۰ سال هم گذشت
سالی که گذشت برای بازار مسکن سالی کم‌فروغ بود؛ به گونه‌ای که میزان ساخت و ساز‌ها نسبت به سال‌های ماقبلش به کمترین حد خود رسید که برخی کارشناسان آن را نشانه‌ای از دلسردی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در ساخت و ساز مسکن عنوان می‌کنند.
خبر مهم برای متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن
بانک سامان در سال گذشته تعهد کرده بود تا تسهیلات ودیعه مسکن را به طور کامل پرداخت کند و تمامی تلاش خود را در پرداخت کامل واحدهای معرفی شده انجام دهد که هم اکنون و طبق آمارها از ۷ هزار و ۹۷۴ واحدی که به بانک سامان معرفی شد این بانک به تقریباً نیمی از تعهد خود پایبندی نشان داد و به ۴ هزار و ۲۹۵ نفر تسهیلات ودیعه مسکن را پرداخت کرد.
پیش‌بینی مهم مشاوران املاک درباره قیمت اجاره در سال ۱۴۰۳
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت قیمت اجاره در سال 1403 توضیحاتی داد.
شرط گرفتن حکم تخلیه مستاجر در سال ۱۴۰۳
به طور کلی حکم تخلیه در واقع مجوزی است که از طرف قانون صادر می‌شود تا به واسطه آن، موجر بتواند مستاجر را موظف و ملزم به تخلیه ملک مسکونی، تجاری و... کند. ۳ قانون کلی و اصلی می‌تواند بر روی صادر شدن حکم تخلیه اثر داشته باشد.
آپارتمان ۷۵ متری در ارزان ترین منطقه تهران چند؟ / قیمت مسکن در گران ترین و ارزان ترین مناطق پایتخت
بازار مسکن تهران در سال گذشته درگیر رکود و کسادی بود و به همین واسطه، تغییرات قیمتی آن نسبت به نرخ تورم و بازده اغلب بازارهای موازی، رکورد کمتری را به ثبت رساند. بر اساس آمارها، در سال گذشته برآیند تغییرات قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران، میانگین قیمت شهر را به بالای ۸۱ میلیون تومان رساند.
رکورد جهانی در بازار املاک و مستغلات
بر اساس این بیانیه، در حالی که گردشگری و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی در خاورمیانه از رشد بازار املاک حمایت می‌کند، روندهایی مانند افزایش فضاهای زندگی مشترک، افزایش دیجیتالی شدن در معاملات املاک و مستغلات و توسعه پایدار در کانون توجه قرار می‌گیرند.
جزئیات آخرین تغییرات قیمت مسکن تهران + جدول
بانک مرکزی اعلام کرد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در اسفند ۱۴۰۲ با رشد ۲۴.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید.
قیمت هر متر خانه در تهران به ۸۱ میلیون رسید
بانک مرکزی منتشر کرد میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در اسفند ۱۴۰۲، به بیش از ۸۱ میلیون تومان رسیده است.
بازار مسکن امسال به کدام سو می رود؟
مسکن در سال ۱۴۰۳ به کدام سو می‌رود؛ این سؤال بسیاری از شهروندان است و رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در پاسخ به آن به تشریح وقایع و الزاماتی می‌پردازد که تغییر هرکدام می‌تواند آینده‌ای متفاوت برای این بازار بزرگ و اثرگذار رقم بزند.
افزایش وام خرید و ودیعه مسکن برای این افراد
معاون توسعه بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه متخصصان ایرانی دانش‌آموخته خارج از کشور نیز می‌توانند برای درخواست بهره‌مندی از این تسهیلات، از طریق ارتباط با مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری اقدام کنند، گفت: هر متقاضی صرفاً مجاز به استفاده از یکی از تسهیلات ساخت/خرید و یا ودیعه اجاره مسکن است و در صورت استفاده از یکی از این دو، امکان معرفی برای تسهیلات مسکن دیگر وجود ندارد.
افزایش قیمت دلار بازار مسکن را به کدام سو می‌برد؟
به باور کارشناسان، بازار مسکن با فاصله از افزایش نرخ دلار اثر می‌پذیرد و اثر رشد نرخ دلار را پس از گذشت مدتی در این بازار می‌توان مشاهده کرد.
شرایط اخذ حکم تخلیه مستاجر در سال ۱۴۰۳
: گاهی اوقات خانه‌ای را خریداری کرده ایم و بر طبق قوانینی که وجود داشته است، پول آن را نیز پرداخت کرده‌ایم. مستاجر و یا صاحب ملک قبلی هنوز اقدام به تخلیه منزل نکرده است و موعد مقرر شده برای تخلیه منزل نیز به پایان رسیده است. به همین دلیل بهترین کار آن است که از طریق قانونی وارد کار شده و حکم تخلیه منزل را دریافت کنیم.