جمعه, 4 خرداد 1403 2024,May

جدول گرانی کالاهای اساسی؛ پنج کالا بالای 100 درصد

24 خرداد 1401
جدول گرانی کالاهای اساسی؛ پنج کالا بالای 100 درصد

به گزارش بانک اول داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صمت نشان دهنده آن است که متوسط تورم نقطه ای مهر سال جاری نسبت به مهر سال گذشته حدود 40 درصد بوده است. با توجه به تورم نقطه ای به دست آمده مشخص می شود که از میان 100 قلم کالای ارزیابی شده در مدت زمان مورد بررسی 25 کالا کمتر از 40 درصد (نرخ تورم) رشد قیمت داشته اند و 70 قلم کالا نیز رشد بالای نرخ تورم را ثبت کرده اند و مابقی کالاها شامل 5 قلم کالا می شود یا تغییر قیمت نداشته اند و یا اینکه افت قیمت را ثبت کرده اند.

از سوی دیگر آمار اعلام شده از سوی وزارت صمت در مهرماه سال جاری نسبت به مهر سال گذشته نشان از آن دارد که از میان 100 قلم کالای اساسی ارزیابی شده یک قلم کالا به لحاظ قیمتی رشد بالای 200 درصد داشته است و رکودار رشد قیمت در مدت زمان مورد بررسی بوده است، همچنین چهار قلم کالا هم رشدی بیش از 100 درصد را ثبت کرده اند. از سوی دیگر از میان 100 قلم کالا تنها 4 کالا افت قیمت را ثبت کردند و یک قلم کالا نیز بدون تغییر در بازار عرضه شده است.   

رشد قیمت بالای 100 درصد

براساس این گزارش در مدت زمان مورد بررسی «جوجه یکروزه راس چهار منفی»، « سیم 2.5 *1 (کلاف 100 متری)»، « روغن نباتی معمولی حلب 16 کیلوگرمی»، «آب معدنی بطری 1.5 لیتری» و «شیر خام درب دامداری» بالاترین رشد قیمت را به خود اختصاص دادند.

ارزیابی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که قیمت «جوجه یکروزه راس چهار منفی» در مدت زمان مورد بررسی به 7 هزار و 512 تومان رسید این در حالی که در مدت مشابه سال قبل قیمت «جوجه یکروزه راس چهار منفی» برابر با 2 هزار و 137 تومان بود و به این طریق رشد 251.5 درصدی را ثبت کرد.

قیمت « سیم 2.5 *1 (کلاف 100 متری)» نیز در این مدت رشد 148.7 درصدی را تجربه کرد.

«روغن نباتی معمولی حلب 16کیلوگرمی» سومین کالایی که در مدت زمان مورد بررسی رشد قیمت بالای 100 درصد داشته است. براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صمت قیمت این محصول در مهر سال گذشته «روغن نباتی معمولی حلب 16کیلوگرمی»  برابر با 127 هزار و 347 تومان بوده است . این در حالیست که در مهر سال جاری قیمت این کالا به 268 هزار و 909 تومان رسیده و رشدی 111.2 درصدی را ثبت کرده است.

اما در میان محصولاتی که رشد بالای 100 درصدی داشته اند «آب معدنی بطری 1.5 لیتری» نیز به چشم می خورد. قیمت «آب معدنی بطری 1.5 لیتری» در مهر سال گذشته برابر با دو هزار و 545 تومان بوده که این رقم در مهر سال جاری به 5 هزار و 270 تومان رسیده و رشدی 107.1 درصدی را تجربه کرده است.

رشد قیمت «شیرخام درب دامداری» نیز در مدت زمان مورد بررسی رشدی بالای 100 درصد داشته براین اساس قیمت هر لیتر «شیرخام درب دامداری» از 3 هزار و 257 تومان به 6 هزار و 728 تومان رسید و رشدی 106.6 درصدی را ثبت کرده است.

کالای اساسی 1

کالاهایی بدون رشد قیمت

اما در میان 100 قلم کالای اساسی در مدت زمان مورد بررسی برخی کالا نه تنها رشد قیمت نداشتند بلکه افت قیمت نیز داشته اند، هرچند تعداد این کالاها به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. آمار اعلام شده از سوی وزارت صمت نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی (ماسک سه لایه صنعتی قیمت در داروخانه) 39.3 درصدی قیمت داشت و در مهر سال جاری قیمت هر عدد ماسک به هزار و 55 تومان رسید این در حالیکه در مهر سال قبل قیمت ماسک هزار و 739 تومان بود.

کنجاله سویا وارداتی (قیمت در مبادی ورود) نیز در مدت زمان مورد بررسی کاهش 25.3 درصدی داشته و قیمت آن در هر کیلوگرم به 7 هزار و 873 تومان رسید، این در حالی که سال گذشته قیمت این کالا در هر کیلیو برابر با 10 هزار و 538 تومان بود.

سومین کالایی که افت قیمت را در مدت زمان مورد بررسی ثبت کرد به (تیرآهن نمره 27 سنگین ذوب آهن) باز می گردد که افت 9.9 درصدی را در این دوره ثبت کرد. قیمت هر کیلیو تیرآهن نمره 27 سنگین ذوب آهن سال جاری به 18 هزار و 340 تومان رسید این در حالی که در مهر سال گذشته قیمت آن برابر با 20 هزار و 345 تومان بود.

قیمت (تیرآهن نمره 14 ذوب آهن اصفهان) نیز در این مدت 0.9 درصد افت کرد و از 17 هزار و 114 تومان در سال گذشته به 16 هزار و 936 تومان در سال جاری رسید.

کالای اساسی 2

 

کالای اساسی 2

 

 
 

 

اخبار مرتبط
اولین و رایج ترین روش، استفاده از فرصت وام‌های بانکی است. وام بانکی برای خرید خودرو، با نرخ سود مشخص در اختیار شما قرار می‌گیرد و پس از این که واجد شرایط بودید و وام را دریافت کردید، ماهیانه به پرداخت سود این وام می‌پردازید.
ماموران پلیس فتا موفق شدند با بررسی فنی و مستندات موجود و همکاری متصدیان ۲ واحد صنفی طلافروشی در تهران، متهم که مردی ۶۵ ساله بود را شناسایی و در یکی از محله های تهران شناسایی و با اخذ نیابت قضایی وی را دستگیر کنند.
سوء استفاده‌ از سفید امضاء عبارت‌ است‌ از نوشتن‌ مطالبی‌ در بالای‌ امضاء، به‌ نحوی‌ که‌ با آنچه‌ طرفین‌ توافق‌ داشته‌اند هماهنگی‌نداشته‌ و مشتمل‌ بر تعهد یا ایفای‌ تعهد یا هر رفتاری‌ دیگری‌ باشد که‌ بتواند شخص‌ یا دارایی‌ امضاء کننده‌ را به‌ خطر اندازد.کسی‌ که‌ مطالبی‌ را برخلاف‌ توافق‌ قبلی‌ در بالای‌ امضاء ورقه‌ای‌ می‌نویسد، مرتکب‌ جرم‌ سوء استفاده‌ از سفید امضاء می‌شود.
با موافقت تولیت آستان قدس رضوی پیکر شهید ایت‌الله ابراهیم رییسی در این رواق که در پایین پای حضرت قرار دارد، تدفین خواهد شد. این رواق اکنون ورودی اصلی آقایان به روضه منور رضوی است. این رواق، قدیمی‌ترین رواق حرم امام رضا(ع) است که قرن نهم هجری توسط گوهرشاد خاتون احداث شده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها