چهارشنبه, 27 تیر 1403 2024,July

راز اختلاف قیمت ۶۰۰ میلیون تومانی فیدلیتی پرایم و پرستیژ

04 تیر 1403
 راز اختلاف قیمت ۶۰۰ میلیون تومانی فیدلیتی پرایم و پرستیژ
فیدلیتی پرایم در بخش فنی تقریبا ۳۰ درصد ضعیف‌تر از نسخه پرستیژ عمل می‌کند و از آپشن‌های کمتری برخوردار است

به گزارش بانک اول مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ از حیث فنی برتری نسبی فیدلیتی پرستیژ را نشان می‌دهد.

فیدلیتی پرستیژ به‌لطف موتور ۱.۶ لیتر، در بخش فنی تقریبا ۳۰ درصد قوی‌تر از فیدلیتی پرایم است و فهرست امکانات رفاهی پرو‌پیمان‌تری که در فیدلیتی پرستیژ به چشم می‌خورد، باعث شده نسخه‌های پنج نفره و هفت نفره در کارخانه حدود ۲۰۰ میلیون گران‌تر از فیدلیتی پرایم باشند. مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ، اما در بازار آزاد از گپ قیمت ۶۰۰ میلیونی حکایت دارد و در اولین روز‌های تابستان امسال و همزمان با طرح پیش‌فروش بهمن‌موتور می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ در کارخانه

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ در کارخانه از تفاوت قیمت ۲۱۳ تا ۲۲۱ میلیونی حکایت دارد. الان که موعد تکمیل وجه متقاضیان محصولات بهمن‌موتور در سامانه یکپارچه فرا رسیده، خریداران فیدلیتی پرایم تیپ ۱ (پنج نفره) باید حدود یک میلیارد و ۴۰۹ میلیون تومان کنار بگذارند درحالی که قیمت فیدلیتی پرستیژ تیپ ۱ (پنج نفره) در کارخانه کمی بیش از یک میلیارد ۶۲۲ میلیون تومان است.

قیمت فیدلیتی پرایم تیپ ۱ در کارخانه طبق بخشنامه جدید بهمن‌موتور دقیقا یک میلیارد و ۴۰۹ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان است. قیمت فیدلیتی پرایم تیپ ۲ (هفت نفره) در کارخانه نیز به شکل دقیق یک میلیارد ۴۱۳ میلیون و ۹۰۱ هزار تومان اعلام شده که نسبت به فیدلیتی پرستیژ تیپ ۲ یا همان هفت‌نفره که یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون تومان است، حدود ۲۲۰ میلیون بیشتر تخمین زده می‌شود.

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ در بازار آزاد

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ در ارقام پیشنهادی فروشنده‌های بازار آزاد، از اختلاف قیمت بیشتری نسبت به کارخانه خبر می‌دهد. طوریکه تفاوت تقریبا ۲۲۰ میلیونی نرخ مصوب کارخانه، در بازار آزاد حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

قیمت فیدلیتی پرایم پنج‌نفره در بازار آزاد همزمان با اولین روز‌های تابستان امسال به‌طور متوسط یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان است. فیدلیتی پرستیژ پنج‌نفره، اما در بازار آزاد دو میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان یعنی به شکل میانگین ۶۱۰ میلیون تومان بیشتر معامله می‌شود.

قیمت فیدلیتی پرایم هفت‌نفره در بازار آزاد نیز درحالی به یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان می‌رسد که فروشنده‌های فیدیلیتی پرستیژ هفت‌نفره انتظاری نزدیک دو میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان از خریداران دارند.

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ از نظر ظاهری

فیدلیتی پرایم و پرستیژ از حیث ظاهری تفاوت‌های زیادی دارند. تغییر جلوپنجره می‌تواند اولین تفاوت ظاهری فیدلیتی پرستیژ نسبت به فیدلیتی پرایم باشد. طراحی جدید سپر و چراغ‌های جلو نیز بخش بعدی تفاوت‌های فیدلیتی پرایم و پرستیژ محسوب می‌شوند می‌توانیم به این موارد تغییرات جزیی در طراحی و رنگ آینه‌ها و ضربه‌گیر‌های کناری را اضافه کنیم.

فیدلیتی پرستیژ نسبت به فیدلیتی پرایم در نمای عقب خودرو هم متحول شده و مثلا باید به چراغ‌های به‌هم پیوسته، سپر جدید و استفاده از اگزوز‌های چهارتایی اشاره کنیم. یا مثلا تفاوت قرار گرفتن جای پلاک که در نسخه پرایم روی در صندوق قرار می‌گرفت و در نسخه پرستیژ به سپر خودرو منتقل شده است.

فیدلیتی پرستیژ با امکانات رفاهی بیشتری نسبت به نسخه پرایم روانه بازار شده است. علاوه بر مواردی که در فهرست امکانات رفاهی فیدلیتی پرستیژ دیده می‌شود، چیز‌هایی مثل امکان تعویض دنده از قسمت پشتی فرمان، حسگر اثر انگشت راننده، سامانه استارت به وسیله‌ی هوش مصنوعی، سیستم کنترل و پایداری خودرو در هنگام سراشیبی، سیستم اتو درایو یا همان رانندگی به‌صورت خودکار و بدون راننده، سامانه کنترل و پیشگیری از تصادف و امکانات این چینی در طراحی فیدلیتی پرستیژ دیده می‌شود و همین موارد قیمت کارخانه فیدلیتی پرستیژ را نسبت به فیدلیتی پرایم ارتقا داده است.

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ از حیث فنی

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ در بخش فنی حاکی از برتری نسبی نسخه جدید است. تبدیل موتور ۱.۵ لیتر فیدلیتی پرایم به موتور ۱.۶ لیتر فیدلیتی پرستیژ باعث می‌شود ۴۲ اسب‌بخار و ۶۰ نیو‌تن‌متر به قدرت و گشتاور خروجی اضافه شود. همین موضوع نهایتا شتاب ۱۲ ثانیه‌ای فیدلیتی پرایم را به کمی زیر ۱۰ ثانیه در فیدلیتی پرستیژ می‌رساند.

فیدلیتی پرایم البته مثل فیدلیتی پرستیژ بابت هر ۱۰۰ کیلومتر، چیزی حدود هشت لیتر بنزین مصرف می‌کند و حداکثر سرعت دو خودرو تفاوتی ندارد. از طرفی حجم باک بنزین فیدلیتی پرایم حدود دو، سه لیتر کمتر از فیدلیتی پرستیژ است.

مقایسه فیدلیتی پرایم و پرستیژ

مشخصات فنی

فیدلیتی پرایم

فیدلیتی پرستیژ

پیشرانه

4  سیلندر توربوشارژ (4T15C)

4  سیلندر توربوشارژ (4J16)

حجم موتور

1.5 لیتر

1.6 لیتر

قدرت موتور

155 اسب‌بخار

197 اسب‌بخار

گشتاور خروجی

230 نیوتن‌متر

290 نیوتن‌متر

شتاب

11.9 ثانیه

9.9 ثانیه

حداکثر سرعت

180 کیلومتر بر ساعت

180 کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت

8.1 لیتر به‌ازای 100 کیلومتر

8.2 لیتر به‌ازای 100 کیلومتر

قیمت کارخانه تیپ پنج نفره

یک میلیارد و 406 میلیون تومان

یک میلیارد و 622 میلیون تومان

قیمت کارخانه تیپ هفت نفره

یک میلیارد و 413 میلیون تومان

یک میلیارد و 634 میلیون تومان

قیمت بازار تیپ پنج نفره

یک میلیارد و 870 میلیون تومان

دو میلیارد و 480 میلیون تومان

قیمت بازار تیپ هفت نفره

یک میلیارد و 940 میلیون تومان

دو میلیارد و 580 میلیون تومان

اخبار مرتبط
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه واردات خودرو منجر به تعادل در بازار می‌شود، گفت: خودرو از کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل می‌شود و می‌تواند کمک کند که نقدینگی‌ها به سمت تولید برود و از مسائل احتکار خودروها نیز جلوگیری شود.
گروه خودروسازی سایپا اعلام با ارائه توضیحاتی به ثبت‌نام کنندگان خودرو شاهین اعلام کرد که امکان ویرایش اطلاعات در سامانه یکپارچه خودرو در اختیار شرکت سایپا نیست و مدیریت این سامانه توسط شرکت ایران فاوا انجام می شود.
همانطور که گفته شد تا پایان مهلت ثبت‌نام دستکم 130 هزار نفر در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی ثبت‌نام کردند و با احتساب بلوکه کردن 500 میلیون تومان هر متقاضی می‌توان میزان پول‌های بلوکه‌شده را در مجموع 65 هزار میلیارد تومان تخمین زد.
کرمان موتور در نمایشگاه خودرو شیراز، دو خودروی برقی خود ایگل برقی و EJ۷ به نمایش گذاشت و اکنون با معرفی خودروی E۳۰X تنوع محصولات برقی خود را افزایش داد تا بتواند سهم بازار بیشتری از این بخش نوظهور بازار خودرو کشور به خود اختصاص دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دسته بندی مقالات
آخرین مقالات
تگ ها