بانک اول
جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ 6 August2021

در مرداد منتظر چه واریزی‌های نقدی باشیم؟

بانک اول - در دومین ماه فصل تابستان تنها دو واریزی در انتظار خانوارهای یارانه بگیر است. بر اساس معمول احتمالا در این ماه تنها یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی به حساب سرپرست خانوارها واریز می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

۳۱ تیر ۱۴۰۰  خبر ۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول 10 درصد باقی مانده سود سهام عدالت و معوقات فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی دو پرداختی بود که قرار بود در تیرماه انجام شود که با خلف وعده مسئولین مواجه شد. از آنجایی که در مردادماه دولت تغییر می‌کند، بعید است این پرداختی‌ها در ماه آینده نیز انجام شود و فعلا مشمولان منتظر آن نباشند.

 

اولین پرداختی مردادماه

اولین واریزی که احتمالا طبق روال دو سال اخیر ‌دهم مردادماه واریز خواهد شد، یارانه معیشتی بنزین خواهد بود. این 21‌امین مرحله واریز یارانه نقدی معیشتی بنزین است. مبلغ آن بسته به تعداد افراد خانواده متفاوت است. خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های ۲ نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های ۳ نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های ۵ نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند.

 

این یارانه برای حدود 18 میلیون خانوار معادل حدود 60 میلیون نفر واریز می‌شود. اما از این 18 میلیون خانوار حدود 7 میلیون یعنی نزدیک به 40 درصد مشمول مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا شده‌اند. از یارانه معیشتی بنزین این 7 میلیون خانوار 35 هزار تومان به عنوان قسط وام کرونا کسر خواهد شد. این هشتمین قسط این وام است و 22 قسط دیگر آن باقی خواهد ماند.

 

از این رو مثلا اگر یک خانواده 4 نفره وام دوم یک میلیون تومانی را دریافت کرده باشد در حال حاضر تنها 137 هزار تومان یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کند. این مبلغ برای یک خانواده 3 نفره به 103 هزار تومان می‌رسد.

 

دومین واریزی مردادماه

در چندین سال اخیر 78 میلیون نفر از جمعیت کشور بیستم هر ماه یارانه نقدی دریافت می‌کنند. مبلغ آن برای هر نفر 45500 تومان است.

 

با این حال در ماه‌های اخیر این مبلغ کمتر به حساب غلب خانوارهای یارانه بگیر واریز می‌شود چراکه قست وام اول کرونا که یک میلیون تومان و با سود 4 درصد بود از حساب این خانوارها کسر می‌شود. سال گذشته در اولین مرحله به 21 میلیون خانواری که وام یک میلیون تومانی کرونا پرداخت شد.

 

اقساط این وام نیز که به حدود 87 درصد جمعیت یارانه بگیر پرداخت شده، 35 هزار تومان است و از مبلغ یارانه سرپرست خانوار کسر می‌شود. مردادماه 14‌امین مرحله کسر این اقساط است و 16 قسط آن باقی می‌ماند.

 

بر این اساس یک خانواده 4 نفره به 147 هزار تومان و یک خانواده 3 نفره حدود 101 هزار تومان در یارانه نقدی دریافت می‌کند.

 

این یارانه اولین پرداختی نقدی در دولت جدید است. یعنی در حالی که کمتر از یک هفته از شروع دولت رئیسی می‌گذرد این یارانه باید پرداخت شود، باید دید که آیا تغییر دولت ممکن است موجب تاخیر در پرداخت یارانه نقدی شود؟

 

از واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت چه خبر؟

بالاخره مرحله دوم پرداخت سود سهام عدالت در تیرماه انجام شد. بر این اساس تا کنون حدود 90 درصد سود سهام عدالت پرداخت شده است و 10 درصد آن باقی مانده است. مبلغ آن برای سهامداران 532 هزار تومانی حدود 20 هزار تومان و برای دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود 37 هزار تومان است.

 

با این حال به نظر نمی‌رسد فعلا از پرداخت این مبلغ خبری باشد، چراکه مسئولین بورس اعلام کرده‌اند که فعلا از این پرداختی خبری نیست. در ثانی در میانه‌های مردادماه دولت تغییر می‌کند، از این رو تقریبا واریز این مبلغ در روزهای باقی مانده دولت دوازدهم و اولین روزهای دولت جدید تقریبا غیرممکن است.

 

معوقات فروردین بازنشستگان در کما؟

در این میان قرار بود همزمان با پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در تیرماه معوقات فروردین ماه انها نیز واریز شود. ظاهرا اما در تیرماه باز هم مسئولین خلف وعده کردند و این پرداختی انجام نشد، از این رو پرداخت این مبلغ به مردادماه موکول شد.

 

اما از آنجایی که شروع پرداخت حقوق مردادماه بازنشستگان از 20‌ام هر ماه آغاز می‌شود و در 20‌ام مرداد تنها چند روز از شروع دولت بعدی می‌گذرد، از این رو بعید است در عرض چند روز دولت سیزدهم برنامه‌ای برای واریز این مبلغ داشته باشد.

 

کل این مبلغ حدود 2 هزار میلیارد تومان می‌شود و ظاهرا تامین اجتماعی برای تهیه این مبلغ با مشکل مواجه است.

امتیاز کاربران:
نظرات کاربران
نظر بدهید
بانک اول در تلگرام
بانک اول در اینستاگرام
logo-samandehi